خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲

الاثنين ١٦ ذو القعدة ١٤٤٤

Monday, June 5, 2023

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - مجلس زمان :   ۱۴۰۲/۱/۱۰ - ۱۲:۱۴ شناسه خبر : ۱۲۵۹۴۷۲

گزارش مرکز پژوهش‌ها/ «تولید؛ دانش بنیان و اشتغال آفرین» از منظر سیاست‌های کلی نظام
مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به بررسی «تولید؛ دانش بنیان و اشتغال آفرین» از منظر سیاستهای کلی نظام پرداخت.

به گزارش خبرگزاری شبستان، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی با عنوان «تولید؛ دانش بنیان و اشتغال آفرین» از منظر سیاستهای کلی نظام» آورده است که «تولید؛ دانش بنیان و اشتغال آفرین» به عنوان شعار سال 1401، حاکی از اولویت تولید دانش بنیان در نظام اقتصادی کشور و جایگاه و نقش توسعه فناوری در اقتصاد و ایجاد اشتغال است. سیاست‌های کلی نظام به عنوان مجموعه‌ای از بایسته‌های معتبر حقوقی و لازم الاجرا، در این زمینه دارای ایده‌ها و راهبردهای خاصی است. ارائه راهکارها و راهبردهای جزئی مرتبط با شعار مزبور در مفاد سیاست های کلی نظام، اهمیت تحقق موضوع تولید دانش بنیان را دوچندان می‌کند.

در واقع، وجود چنین احکامی در سیاستهای کلی نظام ضرورت اجرای شعار سال را برای نهادهای مسئول بیشتر می‌کند و امکان مطالبه و پیگیری در این خصوص را به لحاظ حقوقی فراهم میآورد.

به همین دلیل در نوشتار پیش رو، با روش توصیفی- تحلیلی و با مراجعه به سیاستهای کلی نظام سعی شده است تا به صورت جامع، سیاستهای مرتبط با حوزه تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین، احصا، دسته بندی و مورد تحلیل قرار گیرد.

در این گزارش، سؤال اصلی این است که شعار سال از منظر سیاستهای کلی نظام چگونه تعریف، توصیف و تبیین میشود. به همین منظور در این نوشتار، چند بخش شامل معنا و مفهوم، اهمیت و جایگاه، زمینه‌ها و ظرفیتها و راهبردهای حمایت از تولید دانش بنیان از منظر سیاستهای کلی نظام بیان خواهند شد.

این گزارش می‌افزاید که زمینه‌های حمایت از تولید دانش بنیان در بخشهای کشاورزی و غذایی، نفت و گاز، پزشکی، دفاعی-امنیتی، ساختمان و مسکن، فناوری ارتباطات و زیست محیطی مورد تبیین قرار میگیرد و راهبردها نیز در دو دسته راهبردهای عام و خاص شامل مواردی همچون مرتبط سازی آموزش و پژوهش با صنعت، ارتقای جایگاه شرکتهای دانش بنیان بیان میشود.

 

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

معاون حقوقی و امور مجلس و هماهنگی استان‌های شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی:

پیوند واقعی امام خمینی (ره) و مردم در ۱۵ خرداد شکل گرفت

حجت الاسلام عرب انصاری با بیان اینکه در ۱۵ خرداد پیوند واقعی میان امام خمینی (ره) و مردم شکل گرفت، گفت: علت ماندگاری ۱۵ خرداد پیوند امام و امت است و شهدا نیز سند حقانیت امام خمینی (ره) در این روز را امضاء کردند.

اخبار برگزیده شبستان