خبرگزاری شبستان

جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲

الجمعة ٩ رمضان ١٤٤٤

Friday, March 31, 2023

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - سیاست خارجی زمان :   ۱۴۰۱/۱۱/۱۱ - ۱۳:۵۷ شناسه خبر : ۱۲۴۹۸۵۹
کارشناس سیاست خارجی در گفتگوی اختصاصی با شبستان مطرح کرد:
جنگ نرم؛ نفوذی که دشمن برای مقابله حکومت با مردم انجام می‌دهد/دشمن از روی انقلاب اسلامی ایران کپی‌های شیطانی ساخت
مهتدی با تاکید بر اینکه قرآن فوق تخصص برای مقابله با جنگ نرم است و ما از آن غفلت کردیم، گفت: جنگ نرم، نفوذی است که دشمن برای مقابله حکومت با مردم انجام می دهد.

محمود مهتدی، دیپلمات سابق ایران در بیروت در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان در مورد پروژه نفوذ دشمن در کشور گفت: مسئله نفوذ مربوط به گروه اجتماعی و مخصوصا روانشناسی اجتماعی است. اگر بخواهیم نفوذ را به سادگی تعریف کنیم باید بگوییم وقتی میخ را به دیوار می کوبیم دو چیز ملاک نفوذ یک میخ داخل دیوار است؛ ابتدا میخ و دوم جنس دیوار. اگر دیوار از جنس بتن و محکم باشد، میخ در آن فرو نمی رود. با عبور از این مثال می توانیم به موضوع نفوذ به عنوان یک موضوع اجتماعی نگاه کنیم.

 

پیشنهاد خاص شهید رجایی برای در اختیار قرار دادن 20 روزه صداو سیما به دشمن

دیپلمات سابق ایران در قبرس، مصر، الجزایر ادامه داد: در زمان ریاست جمهوری شهید رجایی وی موضوعی را بیان می کند که ما درگیر جنگ تحمیلی عراق با ایران بودیم. این شهید اعلام کرد ما حاضریم 20 روز رادیو و تلویزیون خود را در اختیار عراق قرار دهیم و شما 20 دقیقه رادیو و تلویزیون خود را در اختیار ما قرار دهید و آنگاه نتیجه را ببینید. شهید رجایی آماده بود که کل صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و رادیوی کشور را به مدت 20 روز کامل در اختیار دشمن قرار دهد اما باید بگوییم بیان این پیشنهاد با اتکا به چه چیزی بود؟ یعنی این اعتماد به نفس از کجا نشات می گرفت. وی معتقد بود اگر 20 دقیقه شبکه تلویزیونی و رادیویی دشمن در اختیار ما قرار بگیرد می تواند آن کشور را کن فیکون کند.

 

این استاد دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رویدادهای دهه هفتاد و برگزاری سمینار سفرا و کارداران جمهوری اسلامی ایران در مشهد گفت: جمهوری اسلامی در این سمینار شرکت داشت، در آن زمان به تازگی نوارهای ویدیو وارد کشور شده بود و بحث این بود که نوار ویدیوی پورن در کامیون های ترکیه جاسازی و وارد ایران می شود و همه از این موضوع هراس داشتند.

 

کارشناس خاورمیانه ادامه داد: از سال 60 – 61 تا سال 70 – 74 چه حادثه ای رخ داده است که ما در سال 74- 75 از یک کاست ویدیو پورن که در یک کامیون حمل بار ترکیه جاسازی می شود، می ترسیم اما در آن سال شهید رجایی حاضر بود 20 روز کامل کل رادیو تلویزیون کشور را در اختیار دشمن قرار دهد و هر آنچه دوست دارند از پورن تا غیره پخش کنند و تنها 20 دقیقه رادیو و تلویزیون آن کشور را در اختیار بگیرد؟ یعنی در زمان شهید رجایی جامعه ما نفوذناپذیر بوده است و در سال 74- 75 نفوذپذیر شده است. اگر نفوذپذیر نبود، ما این قدر از نوار ویدیوی پورن نمی ترسیدیم.

 

جنگ نرم، نفوذی که دشمن برای مقابله حکومت با مردم انجام می دهد

دیپلمات سابق ایران در بیروت با اشاره به رویدادهای سال 76 تا سال 68، سال ارتحال امام (ره) خاطرنشان کرد: اگر این جامعه را به شکل آکادمیک بررسی کنیم و نوع روابط اجتماعی را مورد مطالعه قرار دهیم تا بدانیم چرا تا سال 1368 این جامعه بیمی از قرار دادن صدا و سیما و رادیوی خود در اختیار دشمن ندارد اما در سال 74- 75 از کاست ویدیوی پورن می ترسد به اینجا می رسیم که این موضوع ریشه در یک موضوع آکادمیک و البته قرآنی دارد و آن موضوع جامعه شناسی سیاسی و امنیتی است زیرا جامعه شناسی سیاسی و امنیتی در مورد بحث های مربوط به جنگ نرم تعریف ارائه می دهد به این معنا که جنگ نرم به معنای نفوذی است که دشمن در میان مردمان آن کشور انجام داده و برای آنها مشکلاتی را ایجاد می کند تا آن حکومت مجبور شود با مردم خود درگیر شود و به جای اینکه با سربازهای دشمن مواجه شود با ملت خود درگیر می شود.

 

وی ادامه داد: موضوع نفوذ از بحث های کلان در جامعه شناسی سیاسی و امنیتی است و کاربرد آن در ایران به شکل تکنولوژی و در جنگ نرم است. جامعه از شروع انقلاب تا سال 68 فولادین بوده است و رهبران ما از دشمن نمی ترسیدند و حتی به دشمن پیشنهاد می دادند که حاضرند صدا و سیما را به مدت 20 روز در اختیار آنها قرار دهند اما چه اتفاقی بعد از آن رخ داد که پس از آن مردم از حالت فولادی به شکل پنبه ای تغییر شکل دادند؟

 

دشمن میخ نفوذ را از آهن به فولاد تبدیل کرده است

مهتدی افزود: این موضوع تنها به این معنی نیست که دشمن توانسته طراحی خوبی داشته باشد البته شکی در این موضوع نیست و اگر فرض کنیم دشمن میخ و ملت ما دیوار، دشمن میخ خود را از حالت آهن به فولاد تغییر داده و نوعی طراحی روی آن پیاده کرده است. از سوی دیگر باید بدانیم که موضوع این گونه نیست که دشمن توانسته باشد میخ خود را به خوبی در دیوار بکوبد بلکه باید بدانیم که جنس دیوار نیز تغییر کرده و باید علت یابی کرد که چرا جنس دیوار تغییر کرده است. اگر این علت یابی به شکل آکادمیک و علمی انجام شود و ما رهنمودهای قرآنی را مد نظر قرار دهیم، قطعا به نتیجه می رسیم.

 

قرآن فوق تخصص در جنگ نرم است

مهتدی افزود: تمام انبیا بدون شک برای مقابله با جنگ نرم آمدند. قرآن فوق تخصص در جنگ نرم است و حمله را برنامه ریزی می کند و هجمه جنگ نرم را توضیح می دهد و از سوی دیگر پاتک و ضد حمله را نیز عنوان می کند. قرآن پر از آیات و رهنمودهای جنگ نرم است.

 

غفلت از قرآن برای مقابله با جنگ نرم

دیپلمات سابق ایران در لبنان با اشاره به شرایط گوناگون برای نزول قرآن به پیامبر گرامی اسلام یادآور شد: قرآن در شرایط آرامش آفتاب و دریا نازل نشده است. قرآن در میان دعواهای نظامی، امنیتی، سیاسی نازل شده است و تخصص مقابله با جنگ نرم جزو اعجاز و معجزات قرآنی است.

 

وی گفت: اما ببینیم چقدر از رهنمودهای قرآن در این زمینه غافل بودیم و چه کوتاهی هایی در این زمینه انجام دادیم که جامعه ما توان نفوذناپذیری اش کمتر شده و دشمن خواهی نخواهی تدارکات خود را تقویت کرده است.

 

دشمنی امریکا و اسراییل با ما جدی است

وی افزود: برای اینکه بدانیم چه عواملی در سال 68 بود که مردم ما نفوذناپذیر باشند و چه چیزهایی فراموش شد مقدار نفوذپذیری جامعه ما بیشتر شد، باید بگوییم حق این نیست که فقط تقصیر خود را به گردن آمریکا و اسراییل بیندازیم،  میان ما و آنها دشمنی جدی است و هیچ شوخی ای با یکدیگر نداریم. باید بگوییم ما چه کردیم که جامعه 62 تا 68 تبدیل به جامعه ای شده است که در آن به راحتی نفوذ فرهنگی، اقتصادی و انواع نفوذها و مخصوصا نفوذ امنیتی صورت می گیرد و آسیب های جدی را می بینیم.

 

جمهوری اسلامی نتیجه اجتهاد امام خمینی (ره) است

وی گفت: اگر 10 سال حضور امام (ره) را بررسی کنیم، باید بدانیم که جمهوری اسلامی نتیجه اجتهاد امام خمینی (ره) است و جمهوری اسلامی را این و آن به وجود نیاوردند. کلمه جمهوری اسلامی وقتی بیان شد عده ای صحبت های دیگری کردند اما امام (ره) فرمودند جمهوری اسلامی نه یک کلمه بیشتر و نه یک کلمه کمتر. جمهوری اسلامی اجتهاد یک فقیه عالیقدر در سطح مرجعیت مسلمانان است و فقط جمهوری اسلامی فتوای امام نیست بلکه حکم امام است.

 

کارشناس مسائل خاورمیانه یادآور شد: در حوزه علمیه میان حکم و فتوا فرق وجود دارد و هر مرجعی حق دارد فتوایی را در زمان های خاصی صادر کند اما اگر یکی از مراجع حکم دهد، بقیه مراجع به هیچ وجه حق ندارند از آن حکم عدول کنند، حتی اگر با آن حکم موافق نباشند؛ به طور مثال در زمان میرزای شیرازی تحریم تنباکو حکم بود و فتوا نبود و پس از آن اعدام سلمان رشدی حکم امام خمینی (ره) بود و نه فتوا.

 

جالی خالی کتابخانه فقهی با موضوع ریشه های سیاسی و اقتصادی انقلاب جمهوری اسلامی

وی افزود: جمهوری اسلامی نیز حکم است و حکم شرعی امام خمینی (ره) با اجتهاد و ابتکار ایشان بود که با توجه به سابقه حقیقی ایشان شکل گرفت و جا داشت راجع به این اجتهاد بزرگ در حوزه های علمیه هزاران نوع پژوهش و طرح نو ارایه می شد و در نهایت یک کتابخانه فقهی در مورد اصول و ریشه های سیاسی و امنیتی و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با اجتهاد و حکم ایشان گردآوری می شد در حالی که ما اکنون هیچ پژوهشی در این زمینه نداریم.

 

مهتدی با اشاره به سابقه تحصیلی و مطالعاتی چندین کتاب جامعه شناسی سیاسی و امنیتی در دانشگاه سوربون تصریح کرد: قبل از انقلاب تا زمان ورود امام (ره) بنده در پاریس بودم. باید بگوییم تا قبل از ورود امام (ره) و شکل گیری انقلاب اسلامی، جنگ نرم در بحث های جامعه شناسی امنیتی به آن شکلی که امروزه درباره آن بحث می شود در کتب و واحدهای تحصیلی و پژوهشی آن کشورها وجود نداشت.

 

در جنگ نرم از انقلاب جمهوری اسلامی اقتباس شد

وی ادامه داد: در جنگ نرم از انقلاب جمهوری اسلامی اقتباس شد. در اروپا آکادمیسین ها موضوع را دریافتند و تحلیل سیاسی و اجتماعی کردند و آنچه در ایران توسط امام (ره) شکل گرفت را بررسی کردند و تحلیل ها، فرضیه ها و نظریه های زیادی را در مورد جامعه شناسی سیاسی، امنیتی ارایه کردند و خود را پایه گذار جنگ های نرمی معرفی کردند که بعدها به نام انقلاب های رنگی مشهور شد.

 

مهتدی خاطرنشان کرد: معتقدم آن نوع جامعه شناسی امنیتی در اروپا در آن زمان متوجه مستعمره ها بود و در نهایت موضوع به کودتا ختم می شد و جامعه شناسی امنیتی و سیاسی به طور مثال در شوروی با عزل و نصب افراد پیاده می شد و آن شکلی که بعدها به نام انقلاب های رنگین مشهور شد، نبود و بیشتر توجه و تمرکز بر روی بخش های تجاری و اقتصادی بود.

 

وی گفت: انقلاب های رنگین مردم را به خیابان ها می آورد و مردم به شکل مدرن در سال 57 به خیابان ها آمدند و حوزه علمیه با رهبری یک مرجع عالیقدر امام خمینی (ره) هدایت شد که از لحاظ جامعه شناسی سیاسی و امنیتی بسیار قابل بحث است که باید در حوزه های علمیه مورد توجه قرار می گرفت اما متاسفانه هیچ بحث و پژوهشی در این زمینه انجام نشده است.

 

دشمن از روی انقلاب اسلامی ایران کپی های شیطانی ساخت

وی یادآور شد: آنها از روی انقلاب اسلامی ایران کپی های شیطانی ساختند و به نام انقلاب های رنگین آنها را انجام دادند. آنچه آنها به عنوان انقلاب رنگین انجام می دهد، هجمه ای است که آنها انجام می دهند اما آیا پاتک این امر در قرآن عنوان نشده است؟ قرآن که متخصص جنگ نرم است.

 

مهتدی یادآور شد: در زمانی که شهید رجایی آن سخنان و پیشنهاد را به دشمن داد، یک قدرت بزرگ به نام شوروی با یک ایدئولوژی خاص و آمریکا با قدرت غربی موجود بود اما چگونه بود که هیچ کدام از این دو قدرت که با اقتدار موجود بودند، نتوانستند داخل ملت ایران نفوذ کنند. این دو قدرت از نوع شرقی و غربی بودند و شعار ما در آن زمان تحریک آمیز بود. ما می گفتیم مرگ بر آمریکا، مرگ بر شوروی، نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی و در جنگ تحمیلی با عراق هم شوروی و هم آمریکا به صدام کمک کردند و چرا مردم تا آن حد نفوذناپذیر، مقاومت داشتند که تحلیل این موضوع به گفت و گوی بعدی موکول می شود.

پایان پیام/34

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رییس عقیدتی سیاسی ستاد کل نیروهای مسلح:

توازون میان تولید، توزیع و صادرات از عوامل کاهش تورم است

حجت الاسلام گواهی گفت: توازن درست میان تولید، توزیع و صادرات از عوامل کاهش تورم است. صادرات بی رویه در برخی کالاها موجب می شود همان کالا را با قیمت چند برابری خریدارای کنیم.

اخبار برگزیده شبستان