خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲

الاثنين ٥ رمضان ١٤٤٤

Monday, March 27, 2023

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - دفاعی و امنیتی زمان :   ۱۴۰۱/۱۱/۹ - ۰۷:۱۱ شناسه خبر : ۱۲۴۹۲۲۶
رییس سازمان فرهنگی خانواده سپاه پاسداران:
برگزاری دوازدهمین دوره از مسابقات قرآن خانواده سپاه
حجت الاسلام زنگنه از برگزاری دوازدهمین دوره از مسابقات قرآن خانواده سپاه در بهمن ماه خبر داد و گفت: تعداد شرکت کنندگان در مرحله مقدماتی ۲۴ هزار و ۷۰۰ نفر اعلام شده است که در نیمه نهایی به ۱۲ هزار نفر و در کشوری و نهایی قریب به ۱۴۰۰ نفر حضور دارند.

حجت الاسلام کاظم زنگنه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری شبستان در مورد دوازدهمین دوره مسابقات قرآن خانواده سپاه گفت: سازمان فرهنگی خانواده سپاه ماموریتی نسبت به تشکیل، تحکیم و تعالی خانواده دارد و موضوعات قرآن، عترت، احکام، سبک زندگی و مصون سازی خانواده از تهاجم فرهنگی را در دستور کار دارد. مخاطبان این امر همسران، دختران و پسران پاسدار اعم از پاسداران شاغل یا بازنشسته و پیشکسوتان هستند.

 

رییس سازمان فرهنگی خانواده سپاه پاسداران در مورد برنامه های قرآنی سازمان فرهنگی سپاه گفت: در سرفصل های برنامه های ابلاغی دارالقرآن سپاه، آموزش های عمومی و تخصصی قرآن کریم، تربیت مربی قرآن، شناسایی و ارتقاء نخبگان قرآنی، هیئت ها و محافل انس با قرآن و آموزش فرزندان خردسال 4 تا 6 سال با عنوان مکتب القرآن و مسابقات قرآن قرار دارد که این برنامه ها به شکل حضوری و غیر حضوری اجرا می شود. در شیوه غیر حضوری به شکل تلفنی و مجازی و در شکل مجازی نیز به شکل آنلاین و آفلاین برنامه های قرآنی و سرفصل های ابلاغی اجرا می شود.

 

حجت الاسلام زنگنه در مورد این دوره از مسابقات قرآن کریم گفت: این دوره از مسابقات در سه مرحله مقدماتی، نیمه نهایی و نهایی برگزار می شود. مرحله مقدماتی در رده ها و یگان های پاسدار برگزار می شود و کسانی که در مرحله مقدماتی برگزیده می شوند به مرحله نیمه نهایی راه یافته و پس از آن در دور نهایی کشوری شرکت می کنند.

 

برگزاری اختتامیه دوازدهمین دوره از مسابقات قرآن خانواده در مشهد مقدس

وی با بیان اینکه مرحله نهایی این دوره از مسابقات قرآن خانواده سپاه در مشهد مقدس برگزار می شود، گفت: این مسابقات در هفت رشته اذان، حفظ کل قرآن، حفظ 20 جزء، حفظ 10 جزء، تحقیق، ترتیل و مفاهیم برگزار می شود که البته رشته اذان مختص آقایان است. مسابقات قرآن کریم از روز یکشنبه 9 و 10 بهمن با پذیرش مخاطبان و علاقه مندان و ۱۱ و ۱۲ بهمن با رقابت شرکت کنندگان در هفت رشته ذکر شده با داوری هشت گروه برگزار می شود و در نهایت نفرات اول تا سوم از میان همسران، دختران و پسران در رشته های ذکر شده معرفی و در اختتامیه جوایز ارزشمندی به آنها تعلق می گیرد. اختتامیه این دوره از مسابقات سپاه پنج شنبه 13 بهمن در مشهد مقدس برگزار می شود.

 

وی ادامه داد: تعداد شرکت کنندگان در مرحله مقدماتی 24 هزار و 700 نفر اعلام شده است که در نیمه نهایی به 12 هزار نفر و در کشوری و نهایی قریب به 1400 نفر حضور دارند.

 

فعالیت ۱۳۰ مرکز مشاوره خانواده سپاه در سراسر کشور

حجت الاسلام زنگنه در ادامه درباره برنامه های فرهنگی سپاه گفت: در برنامه پنج ساله ششم برنامه های با موضوعات تشکیل، تحکیم و تعالی خانواده مورد توجه قرار گرفته است. در این زمینه هسته های خودجوش ازدواج را شکل دادیم که در سراسر کشور در موضوع کفویت، مشاوره ازدواج فعال هستند. در موضوع تحکیم بنیان خانواده نیز مرکز مشاوره شمیم با قریب به 130 مرکز در سراسر کشور به فعالیت می پردازند و 530 مشاور با مدارک دکتری و کارشناسی ارشد از درون خانواده سپاه به ارائه خدمات مشاوره در این مراکز مشغول هستند. در موضوع سلامت جسمی کارکنان نیز شش رشته ورزشی برای پسران، دختران و همسران در نظر گرفته شده که همه ساله جشنواره فرهنگی و ورزشی برای آنها برگزار می شود که امسال این جشنواره برای پسران در شیراز برگزار شد.

 

رییس سازمان فرهنگی خانواده سپاه پاسداران تصریح کرد: معاونت تربیت بدنی در موضوع سلامت جسمی با برگزاری اردوهای مختلف ورزشی برنامه های مختلفی را برای سلامت کارکنان اجرا می کند. در موضوع مصونیت بخشی از جهت تهاجم فرهنگی و سواد رسانه ای نیز بخش آی تی در حوزه های مختلف فضای مجازی، کتاب، مجله فعال است. برنامه پنج ساله ششم در بخش های قرآن، عترت، احکام، سبک زندگی و مصونیت بخشی از تهاجم فرهنگی و سواد رسانه به اتمام رسیده و اکنون می توانیم نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنیم.

 

وی با بیان اینکه برنامه پنج ساله هفتم از سال 1402 عملیاتی می شود، گفت: برای رسیدن به خانواده مطلوب وظایفی داریم که آن وظایف به روشنی مشخص شده و برنامه ها بر همان اساس اجرا می شود. در این زمینه برنامه های قرآنی از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا معتقدیم اگر جامعه ای با قرآن آشنا شود، سلامت جامعه توسط قرآن تضمین می شود.

 

رشد ۲۰ درصدی تربیت حافظان قران در سپاه

حجت الاسلام زنگنه با تاکید بر لزوم حفظ سلامت جسمی و روحی خانواده سپاه یادآور شد: در این موضوع به تقویت سلامت روحی و جسمی خانواده های سپاه توجه شده است و در موضوع سواد رسانه و مصونیت سازی از فضای مجازی نیز با انتشار کتب و فعالیت در فضای مجازی موضوعات مختلف فرهنگی و دینی را مد نظر قرار داریم.

 

وی با اشاره به فعالیت سایت جامع خانواده اسلامی با عنوان شمیم تصریح کرد: کانال های زیادی با موضوعات مختلف فرهنگی و دینی از سوی سپاه در ایتا و سایر فضای مجازی داخلی فعالیت می کنند که البته موضوعات مطرح شده در فضای مجازی به صورت مجله نیز در اختیار خانواده های سپاه قرار می گیرد. در موضوع تربیت مربی در رشته های حفظ، روخوانی، روانخوانی، حفظ و تجوید برگزیدگان در مسابقات با گذراندن دوره های مشخص، از وجود آنها در این زمینه استفاده می شود.

 

حجت الاسلام زنگنه در مورد رشد مخاطبان و علاقمندان قرآن در سپاه تصریح کرد: در سال 1400، 974 نفر به مرحله نهایی مسابقات خانواده های سپاه راه یافتند و در سال 1401 قریب به 1400 نفر وارد مرحله نهایی شدند که در نهایت به جمعیت نخبگان افزوده شده است، جمعیت مقدماتی در سال 1400، 14 هزار نفر بوده که در سال 1401 به 24 هزار نفر ارتقا یافته است و این امر نشان دهنده زحمات منتخبین و نخبگان قرآنی در سپاه است که توانسته اند افراد را از مرحله مقدماتی به مرحله نهایی سوق دهند.

 

وی در مورد تاکیدات رهبر انقلاب در مورد تربیت 10 میلیون حافظ قرآن اظهار داشت: در حال حاضر در موضوع حفظ کل همسران، خواهران 94 نفر  و برادران 34 نفر هستند که نسبت به سال گذشته امسال قریب به 20 درصد افزایش تربیت حافظ را شاهد هستیم. 

 

 

پایان پیام/34

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

نایب رئیس کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی:

شعار سال باید نقشه راه برای قوا و همه دست اندرکاران نظام باشد

نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شعار سال باید نقشه راه برای قوا و همه دست اندرکاران نظام باشد، گفت: تیم اقتصادی مجلس و دولت باید هماهنگی جدی را در جهت عملیاتی و اجرایی شدن شعار سال داشته باشند.

اخبار برگزیده شبستان