خبرگزاری شبستان

دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲

الاثنين ٥ رمضان ١٤٤٤

Monday, March 27, 2023

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : کردستان - زمان :   ۱۴۰۱/۱۱/۶ - ۱۴:۰۰ شناسه خبر : ۱۲۴۹۰۱۳
رئیس دانشگاه کردستان:
اعلام آمادگی دانشگاه کردستان برای رفع چالش‌های مدیریت شهری
رئیس دانشگاه کردستان گفت: در حوزه‌های مختلف مدیریت شهری و رفع چالش‌ها، آمادگی کمک به مجموعه مدیریت شهری را داریم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از استان کردستان، حامد قادرزاده در دیدار با شهردار و اعضای شورای شهر سنندج، اظهار کرد: شهرداری به عنوان نهادی اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و زیست‌محیطی پیشانی نظام بوده و عملکرد این نهاد نقش بسزایی در افزایش سطح رضایتمندی اجتماعی شهروندان دارد.

 

رئیس دانشگاه کردستان تعریف بسته سیاستی برای مدیریت شهر سنندج را ضروری خواند و گفت: راهبردهای کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت برای رفع مشکلات مختلف شهر به ویژه موضوع ترافیک، متدکیان و غیره تدوین شود.

 

وی افزود: برنامه‌ریزی‌های مدیریت شهری باید با توجه به نیاز جامعه صورت بگیرد، و در مقطعی که دیگر نیاز به استمرار آن برنامه نداریم به راحتی حذف شود و برنامه جایگزین به اقتضای زمان و شرایط داشته باشیم.

 

قادرزاده در ادامه با بیان اینکه منتخب مردم و منتخب شورا بودن از ویژگی‌های فعلی شهردار سنندج است، گفت: این مهم رسالت و مسئولیت شهردار را در پاسخگویی به مطالبات به حق مردم سنگین تر کرده است.

 

وی اضافه کرد: برنامه ریزی برای اجرای چندین پروژه کلان در حوزه ترافیک در این دوره از مدیریت شهرداری سنندج نشان از نگاه کلان به رفع مشکلات شهری دارد و قطعا اجرای این پروژه‌ها کمک شایانی به رفع ترافیک و ساماندهی ورودی های مرکز استان خواهد داشت.

 

رئیس دانشگاه کردستان با تاکید براینکه ساماندهی ورودی شهر به عنوان یک نیاز اصلی از دغدغه های اصلی مدیریت کلان استان بوده گفت: با توجه به توسعه چشمگیر شهر به لحاظ جمعیتی به همان میزان مطالبات شهروندان افزایش یافته که پاسخگویی به این دغدغه ها نیازمند برنامه ریزی های اساسی است.

 

قادرزاده تصریح کرد: مطالبات امروز جامعه به دلیل افزایش سطح آگاهی بیشتر شده که قابل قیاس با گذشته نیست.

 

وی تبدیل شهر سنندج  به الگوی متوازن توسعه استان را مورد تاکید قرار داد و افزود: تحقق این موضوع در گرو تلاش و همراهی و همدلی همه مجموعه‌ها و برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری هدفمند برای تمام نقاط شهر است.

 

وی در ادامه پیوند مقوله های نخبگانی در شهر و دانشگاه را ضروری خواند و گفت: امیدواریم با همدلی و همراهی هرچه بیشتر دو مجموعه دانشگاه و شهرداری با بهره گیری از روش‌های مختلف علمی در راستای توسعه شهر اقدامات اساسی انجام شود.

 

رئیس دانشگاه کردستان افزود: دانشگاه آمادگی دارد که در حوزه های مختلف مدیریت شهری و رفع چالش‌ها به کمک مجموعه مدیریت شهر بیاید و در این راستا از تمام توان علمی و تخصصی که داریم دریغ نخواهیم کرد.

 

وی از عملکرد شهرداری در قالب ستاد برفروبی تقدیر کرد و گفت: با وجود افزایش سطح توقع شهروندان ستاد برفروبی شهرداری در موج بارشی اخیر عملکرد بسیار موفق و قابل تقدیری داشت که امیدواریم این روند تاپایان فصل سرما ادامه داشته باشد.

 

قادرزاده اظهار کرد: در برگزاری آزمون کنکور هم شهرداری سنندج کمک رسان جدی به دانشگاه داشت و به لحاظ جابجایی متقاضیان کنکور کوچکترین دغدغه‌ای نداشتیم.

 

رئیس دانشگاه کردستان  با تاکید براینکه کنکور امسال با بهترین کیفیت و کمترین مشکل با شرکت 21 هزار و 341 نفر داوطلب در استان برگزار شد، عنوان کرد: قطعا همکاری علمی و اجرایی شهرداری و دانشگاه نقش مهمی در تحقق اهداف دو مجموعه و خدمات رسانی شایسته به شهروندان دارد.

 

3 پروژه بزرگ ترافیک شهری همزمان با دهه فجر در سنندج کلنگ‌زنی می‌شود

 

شهردار سنندج نیز در این نشیت با اشاره به اینکه، 3 پروژه بزرگ ترافیک شهری همزمان با دهه فجر در سنندج کلنگ‌زنی می‌شود، اظهار کرد: یکی از چالش‌های عمده شهرها، توزیع ناعادلانه خدمات شهری است و عدالت اجتماعی به‌عنوان یکی از معیارهای اصلی توسعه در شهرها بر توزیع عادلانه خدمات تأکید دارد.

 

انور رشیدی افزود: در همین راستا اولویت مدیریت شهری در این دوره در کنار تلاش برای اتمام پروژه‌های نیمه تمام، توزیع عادلانه خدمات شهری بود که خوشبختانه رضایتمندی نسبی خوبی  ایجاد کرده است.

 

به گفته شهردار سنندج، بالابر 25 متری خریداری و برنامه‌ریزی برای خریداری نرده‌بان 32 متری هم انجام شده است.

 

رشیدی با بیان اینکه طی 11 سال گذشته یک دستگاه اتوبوس به حمل و نقل عمومی شهر سنندج اضافه نشده است از نوسازی ناوگان اتوبوسرانی سنندج با ۵۰ دستگاه اتوبوس خبر داد و اظهار کرد: این تعداد اتوبوس با اعتباری بالغ بر ۶۴ میلیارد تومان خریداری و به ناوگان اتوبوسرانی سنندج اضافه می‌شود.

 

وی خاطرنشان کرد: تاکنون ۵ دستگاه از این اتوبوس‌‌ها به سنندج انتقال یافته  و مابقی نیز تا پایان سال وارد خطوط حمل و نقل شهری خواهد شد.

 

شهردار سنندج به اجرا و راه‌اندازی کمپ ماده ۱۶ ترک اعتیاد به عنوان برنامه‌ای بر زمین ماده بعد از 15 سال از تصویب این قانون در مرکز استان خبر داد و گفت: این ظرفیت در سطح کیفی بالایی توسط شهرداری سنندج ایجاد و در اختیار بهزیستی گذاشته شده و در حال حاضر بیش از 75 معتاد متجاهر در این مکان ساماندهی و فرآیند درمان را طی می‌کنند.

 

رشیدی اضافه کرد: آسفالت و بهسازی معابر از دیگر اقدامات مهمی بود که طی سال گذشته مورد توجه قرار گرفت و در قالب نهضت آسفالت بخش زیادی از محلات به ویژه در نواحی منفصل شهر آسفالت و بهسازی شد.

 

وی افزود: با جذب یک هزار و 500 تن قیر در سال گذشته تحول قابل توجهی در حوزه آسفالت و بهسازی معابر در شهر سنندج صورت گرفته و این روند با جذب 2 هزار تن قیر دیگر در اردیبهشت ماه سال آینده با سرعت بیشتری ادامه خواهد یافت.

 

شهردار سنندج خاطرنشان کرد: از سرگیری فرآیند اجرای پروژه ساختمان آتش‌نشانی که چندین سال پیش شروع و نیمه کاره رها شده بود مجددا وارد فاز اجرا شده است.

 

رشیدی تلاش برای رفع مشکلات ترافیکی را به عنوان دیگر اولویت مهم مدیریت شهری در این دوره عنوان کرد و گفت: کار مطالعاتی 5  پروژه تاثیرگذار ترافیکی انجام  شده که براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته 3 پروژه آن در دهه فجر کلنگ‌زنی خواهد شد.

 

وی از دانشگاه کردستان به عنوان یک ظرفیت و برند ارزشمند برای استان و خاصتا شهر سنندج نام برد و گفت: شهرداری و دانشگاه از جایگاه رفیعی برخوردار هستند و به همین دلیل باید توجه ویژه ای به آن داشت و برای جایگاه دانشگاه احترام ویژه‌ای قائل شد.

 

شهردار سنندج خاطرنشان کرد: چراغ راه شهرداری جهت اجرای طرح‌ها و برنامه‌های عمرانی؛ اجرای برنامه عملیاتی و راهبردی است که با همکاری اساتید دانشگاه کردستان تهیه و تدوین شده است.

 

رشیدی گفت: براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته ورودی دانشگاه کردستان از ضلع غربی و شمال غربی انجام و کف فرش ضلع شرعی نیز به اتمام رسیده است.

 

ضرورت پیچیدن نسخه علمی در زمینه رفع مشکل ترافیکی در سنندج


رئیس شورای اسلامی شهر سنندج نیز در این دیدار گفت: پیچیدن نسخه علمی در زمینه رفع مشکل ترافیک و آلودگی‌های زیست محیطی در مرکز استان ضروری است.

 

فرهاد میمنت‌آبادی اظهار کرد: جامعه امروز مشکلات متعددی دارد که رفع این مشکلات نیازمند، برنامه‌ریزی‌های اساسی است.

 

وی خاطرنشان کرد: در دنیای امروز اگر دانشگاه‌ها به عنوان کارخانه آدم‌سازی در کمک مدیریت شهری قرار نگیرد و با ارائه طرح‌های علمی و قابل عملیاتی شدن زمینه رفع این مشکلات را فراهم نسازند، جامعه هزینه‌ها زیادی را متحمل خواهد شد.

 

وی تصریح کرد: شهر سنندج تا کنون نتوانسته از خروجی علم و دانش بهره کافی ببرد و خیلی از برنامه‌ها به صورت سنتی اجرا می‌شود که این موضوع موجب پرت ظرفیت‌ها و امکانات می‌شود.

 

رئیس شورای اسلامی شهر سنندج افزود: معتقدیم دانشگاه با انجام پژوهش‌های کاربردی و قابل عملیاتی شدن، می‌تواند در زمینه رفع معضلات و مشکلات مختلفی که امروز جامعه را درگیر خود ساخته مددرسان مدیریت شهری باشد.

 

میمنت‌آبادی با اشاره به اینکه ترافیک شهر سنندج از مشکلات ریشه‌دار در این شهر است، خاطرنشان کرد: طی سال‌های گذشته طرح‌های مختلفی برای رفع این مشکل ارائه شده اما هیچکدام از این برنامه‌ها تاثیر کافی در تحقق اهداف مدیریت ترافیک مرکز استان نداشته است.وی تصریح کرد: پژوهشگران باید با استفاده از تجربیات شهرهای موفق در راستای ساماندهی ترافیک به کمک مدیریت شهری بیایند و طرح‌های قابل اجرا که کمترین هزینه را داشته باشد ارائه کنند.

 

وی آلودگی‌های زیست محیطی را از دیگر مشکلات موجود در شهر سنندج عنوان کرد و گفت: درصد آلایندگی‌های زیست محیطی در برخی واحدهای صنعتی مانند پتروشیمی و نیروگاه برق قلیان امروز به نحوی ارزیابی می‌شود که زیر نرم پرداخت عوارض آلیندگی باشد، در این خصوص نیاز به ورود دانشگاه کردستان هستیم.

 

رئیس شورای اسلامی شهر سنندج اضافه کرد: تعیین میزان آلایندگی زیست محیطی پتروشیمی و نیروگاه برق قلیان زیرنرم موجب پایمال شدن حقوق شهر شده است.

 

میمنت‌آبادی خواستار پیچیدن نسخه علمی در زمینه رفع مشکل ترافیک و آلودگی‌های زیست محیطی در مرکز استان به همت دانشگاه کردستان شد و گفت: شاخص‌هایی که در زمینه آلودگی محیط زیستی اعلام می‌شود با واقعیت فاصله دارد، انتظار داریم دانشگاه به عنوان بازوی توانمند علمی در این خصوص ورود پیدا کند.

 

وی افزود: دانشگاه کردستان باید نقش خود را در جریان زندگی مردم استان در ابعاد مختلف ایفا کند و مردم بتواند از برکات این ظرفیت علمی به نحو احسن و شایسته بهره‌مند شوند.

 

رئیس شورای اسلامی شهر سنندج در ادامه به عدم کیفیت نان در شهر سنندج هم گریزی زد و افزود: نامطلوب بودن کیفیت نان یکی از مشکلات شهروندان سنندجی است، نانی که در دسترس مردم قرار دارد از کیفیتی که باید برخوردار نیست به نظر می‌رسد که دانشگاه باید در این خصوص نقش علمی خود را ایفا و در قالب یافته‌های پژوهشی مسئولان را حساس سازد.

پایان پیام/713

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

نماینده ولی فقیه در کردستان:

کارهای فرهنگی باید اثرگذار باشند

حجت‌الاسلام پورذهبی گفت: اثرگذاری کارهای فرهنگی ارزشمند است و همه باید بدنبال تاثیر مثبت و روند حرکتی موثر در کارهای فرهنگی و دینی باشیم.

اخبار برگزیده شبستان