خبرگزاری شبستان

شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲

السبت ١٠ رمضان ١٤٤٤

Saturday, April 1, 2023

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - اخلاق و معارف اسلامی زمان :   ۱۴۰۱/۸/۱ - ۱۵:۲۹ شناسه خبر : ۱۲۲۵۸۴۳
به همت نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛
«رفتار با حیوانات بر اساس آموزه‌های قرآن و اهل بیت(ع)» منتشر شد
کتاب «رفتار با حیوانات بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» اثر حجج اسلام والمسلمین عیسی عیسی زاده و محمدمهدی عیسی زاده در ۷۱ صفحه روانه بازار نشر شد.

خبرگزاری شبستان، گروه اندیشه: کتاب «رفتار با همسایه بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» اثر حجج اسلام والمسلمین عیسی عیسی زاده و محمدمهدی عیسی زاده است که در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه در 71 صفحه به چاپ رسید.  

پژوهشکده مذکور تلاش کرده است با پژوهشگران فرهیخته و بهره گیری از آموزه های نورانی قرآن و اهل بیت(ع) و تدوین فرهنگنامه سبک زندگی، کاربردی ترین اطلاعات موضوعات مرتبط با حوزه‌های گوناگون فردی، خانوادگی، اجتماعی و محیط زیست را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد.  

در میان مدخل های این فرهنگنامه، بعضی از موضوعات از ویژگی های خاص فرهنگی برخوردار است و عموم افراد جامعه به صورت گسترده با آن سروکار دارند. از این رو، به منظور ارتقا و تقویت سبک زندگی اسلامی، شایسته است آموزه‌های دینی مربوط به این گونه موضوعات علاوه بر ارائه در فرهنگنامه، به صورت کتابچه های مستقل نیز در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

بر همین اساس، در اثر پیش‌رو شاخصه های مربوط به رفتار با حیوانات در آموزه های قرآن و اهل بیت(ع) تهیه می شود و در اختیار علاقه مندان قرار می‌گیرد.

 

ساختار اثر

در این اثر، پس از مفهوم شناسی سبک زندگی اسلامی و مبانی و گستره سبک زندگی، جایگاه حیوان در زندگی انسان تبیین شده است.

سپس «بایسته های رفتاری در بهره برداری از حیوانات بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» (توجه به رضایت خدا در استفاده از حیوانات، رعایت تقوا، ترحم و مهربانی، رعایت عدالت، حفظ جان، تأمین مخارج و نفقه، تأمین آب، اختصاص مکان استراحت، انتخاب مسیر سرسبز، پناه دادن، دعا کردن، چالاک بار آوردن، رعایت حقوق مرکب سواری، رعایت احکام ذبح، نامگذاری و...) تشریح شده است.

«نبایسته های رفتاری با حیوانات بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» از دیگر مباحث این کتاب است که در این راستا پرهیز از کشتن حیوانات غیر موذی، پرهیز از فریب دادن، پرهیز از حبس کردن، پرهیز از به جان هم انداختن حیوانات، پرهیز از شکار جوجه ها، پرهیز از اخته (عقیم کردن)، پرهیز از دوشیدن کامل، پرهیز از شکار شبانه، پرهیز از دشنام دادن، پرهیز از سهل انگاری در حفظ، پرهیز از استفاده جنسی، پرهیز از نفرین و... توصیه شده است.

 

برشی از اثر

* پرهیز از کشتن حیوانات غیر موذی بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)

از سفارش های دین اسلام پرهیز از کشتن بی جهت حیوانات و پرندگان و آزار رساندن به آنهاست. رسول خدا(ص) سخنان متعددی در مورد حقوق حیوان و اذیت نکردن آنها فرموده است که در ذیل به گوشه ای از آنها اشاره می شود.

هر کس گنجشکی را بدون رعایت حق آن بکشد، خدای تعالی در روز قیامت از او بازخواست کند. سؤال شد ای رسول خدا، حق گنجشک چیست؟ فرمود: این که او را ذبح کند، نه این گردنش ا بِکَنَد.

هر حیوانی پرنده یا غیرپرنده که به ناحق کشته شود، روز قیامت از قاتل خود شکایت خواهد کرد.

ابن عباس می گوید رسول خدا(ص) از کشتن هر جانداری نهی فرمود، مگر آنکه آزار برساند.

رسول خدا(ص) نه تنها از کشتن جانداران منع می کرد، بلکه دستور می داد شبانگاهان مواظب باشند چرندگان و حیوانات وحشی که به دنبال غذا هستند، مورد اذیت قرار نگیرند، آنجا که فرمود: «چون پاسی از شب بگذرد، کمتر بیرون بروید؛ زیرا برای خداوند چرندگان {و موجوداتی} است که در آن ساعت آنها را در زمین می پراکند».

علاقه مندان برای خرید اینترنتی این کتاب می توانند به نشانی اینترنتیhttp://shop.isca.ac.ir/  مراجعه کنند.

پایان پیام/9

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

در گفتگوی شبستان با داور بین المللی قرآن کریم عنوان شد:

بسترسازی منویات رهبری از کانال آموزش و پرورش/ استفاده از کلید لغات برای آشنایی با مفاهیم قرآن

دولتی برلزوم بسترسازی منویات رهبری از کانال آموزش و پرورش در راستای ارتباط عمیق افراد بازبان قرآن تاکیدکرد و گفت: با در اختیار قرار دادن کلید لغات قرآن، مخاطب توجه مستقیم به مفاهیم آیات الهی خواهد داشت وبا زبان قرآن ارتباط عمیق تری برقرار خواهدکرد.

اخبار برگزیده شبستان