خبرگزاری شبستان

جمعه ۱۱ فروردین ۱۴۰۲

الجمعة ٩ رمضان ١٤٤٤

Friday, March 31, 2023

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مهدویت و غدیر - مدعیان دروغین زمان :   ۱۴۰۱/۷/۲۳ - ۱۳:۰۶ شناسه خبر : ۱۲۲۳۷۰۱
به همت نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی؛
کتاب «بررسی و نقد تعدد قائمیت در جریان انحرافی احمد اسماعیل» منتشر شد
کتاب «بررسی و نقد تعدد قائمیت در جریان انحرافی احمد اسماعیل» اثر مسلم کامیاب در ۲۷۵ صفحه به چاپ رسید.

 خبرگزاری شبستان، گروه غدیر و مهدویت، کتاب «بررسی و نقد تعدد قائمیت در جریان انحرافی احمد اسماعیل» اثر مسلم کامیاب است که به همت پژوهشکده مهدویت و آینده پژوهی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به همت نشر این پژوهشگاه در 275 صفحه منتشر شد.

در متون روایی بر اساس استناد به کلام معصومان(ع)، امام دوازدهم دارای القاب متعددی هستند. یکی از مشهورترین آن القاب «قائم» است. از آنجا که بار معنایی لقب مذکور با قیام و گسترش عدالت پیوند خورده است، در طول تاریخ مدعیان دروغین مهدوی در تلاش بوده اند خود را مصداق این لقب عنوان کنند.

جریان مدعی یمانی معاصر، به رهبری فردی موسوم به «احمد اسماعیل بصری» با به کارگیری روش هایی ناصحیح مانند تأویل گرایی، تقطیع روایات و استناد به نصوص متشابه روایی، به قائمیت نامبرده معتقدند.

اثر پیش رو با رویکرد حدیثی به واکاوی واژه قائم و اثبات انحصار آن به امام دوازدهم و نقد ادعاهای جریان پیش گفته پرداخته است.

ساختار اثر

این کتاب در سه فصل تألیف شده است؛ در فصل اول ضمن مفهوم شناسی و پیشینه ای از مدعیان قائمیت (دوران حکومت بنی امیه، عباسیان، پس از عباسیان تا دوران معاصر)، به زیست نامه احمد اسماعیل بصیری پرداخته شده است.

نویسنده در فصل دوم که به «بررسی لقب قائم» اختصاص یافته است، لقب قائم در منابع حدیثی فریقین را بررسی کرده و به قائمیت اهل بیت(ع) و انحصار در امام مهدی(عج) می پردازد.

«بررسی ادعاها و ادله روایی مدعی یمانی در تعدد قائم» عنوان سومین و آخرین فصل از کتاب مذکور است که در ابتدای این فصل ضمن استناد به نصوص متشابه، مباحثی در خصوص ضابطه مند نبودن در استناد به روایات و تقطیع روایات مطرح شده و به تعدد در نقل روایات نامرتبط و استناد به متون نامعتبر اشاره شده است.

در ادامه در 12 گفتار به مباحثی از جمله اثبات تعدد قائمیت با استناد به روایات تعداد اوصیا، با استناد به احادیث مهدیین، با استناد به روایات نشانه های ظهور، با استناد به روایات نام مهدی(عج)، با استناد به روایات تقابل قائم با مخالفان، با استناد به ادعیه مهدوی، با استناد به روایات جهل نسب، با استناد به اوصاف ظاهری، با استناد به ذریه قائم، با استناد به نهی از قیام و با استناد به روایات مدت حکومت امام زمان(عج) پرداخته شده است.

علاقه مندان برای خرید اینترنتی این کتاب می توانند به نشانی اینترنتیhttp://shop.isca.ac.ir/  مراجعه کنند.

پایان پیام/9

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

آیه‌های مهدوی؛

منظور از غیب در آیه ۱۵۵ سوره مبارکه بقره

امام صادق(ع) در پاسخ به سوال از معنای غیب در آیه «الَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِالْغَيْبِ ...» فرمود: متقین شیعیان علی‌بن ابیطالب(ع) هستند و مراد از غیب «حجت غایب(عج)» است و شاهد آن آیه شریفه «فقل انّما الغیب الله»

اخبار برگزیده شبستان