خبرگزاری شبستان

شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱

السبت ٢ ذو الحجّة ١٤٤٣

Saturday, July 2, 2022

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - سیاست خارجی زمان :   ۱۴۰۱/۲/۳۱ - ۰۷:۱۰ شناسه خبر : ۱۱۷۷۱۴۹

ایران خواستار ارتقا همکاری‌های بین المللی در حوزه‌ مهاجرت شد
حاجیلاری برلزوم ارتقا همکاری‌های بین المللی درحوزه‌ مهاجرت تاکید کرد و خواستار تلاش موثر جامعه جهانی در محکومیت و رفع اقدامات قهرآمیز و تحریم‌های یکجانبه‌ نامشروع علیه ایران شد که بیش ازچهار دهه سخاوتمندانه از میلیونها مهاجر و پناهنده پذیرایی کرد.

به گزارش خبرگزاری شبستان، علی حاجیلاری رایزن نمایندگی ایران در سازمان ملل در سخنانی در اجلاس مجمع بین المللی مهاجرت در مجمع عمومی سازمان ملل اظهار داشت: هیات‌های مختلف درخصوص آثار منفی جنگ بر هجوم آوارگان و پناهجویان و جریانهای مهاجرتی صحبت کرده‌اند. ما هم چنین عواقب و پیامدهایی را درک می کنیم چرا که بیش از چهار دهه است که در غیاب هرگونه حمایت بین المللی و تحت شرایط وخیم ناشی از جنگ و اقدامات یکجانبه قهرآمیز و تحریم ها چنین وضعیتی را تجربه و سخاوتمندانه از میلیونها پناهنده، مهاجر و آواره پذیرایی کرده ایم. 

دیپلمات جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل  افزود: همه می‌دانید که کشور من هشت سال جنگ تحمیلی را تجربه کرد است. خیلی از شما، آن روزها یا به دنیا نیامده بودید یا مثل من کودکی کم سن و سال بودید. همین کشورهایی که اکنون مخالف جنگ هستند و درخصوص آثار و پیامدهای جنگ بر جریان‌های مهاجرت و پناهندگی و آوارگی داد سخن می‌دهند، آن روزها یا ساکت بودند یا بطور مستقیم و غیرمستقیم به متجاوز کمک می‌کردند. 

رایزن نمایندگی ایران در سازمان ملل گفت: از همان زمان تا کنون، ایران همچنان با انواع و اقسام دشمنی‌ها ازجمله اقدامات یکجانبه قهرآمیز و تحریمهای یکجانبه مواجه است و این درحالی‌ است که میلیونها پناهنده، مهاجر و آواره و نیز اتباع خارجی غیرقانونی را پذیرایی کرده است.

حاجیلاری در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: دو روز قبل، نماینده ویژه سازمان ملل در امور تاثیر اقدامات یکجانبه قهرآمیز بر حقوق بشر در سفر خود به تهران تصریح کرد در حال حاضر بیش از نیم میلیون کودک افغانی در ایران زندگی می کنند و آژانس های سازمان ملل نمی‌توانند تعهدات خود را در قبال این جمعیت آسیب پذیر به دلیل تحریم های یکجانبه غیرقانونی اجرا کنند.

 دیپلمات ایران تصریح کرد: متاسفانه با چالش‌های اخیر در افغانستان، ما با موج جدیدی از آوارگان مواجهیم اما به نظر می رسد که برخی کشورها با یک رویکرد دوگانه که البته ایران با آن آشناست، چشم خود را بر واقعیات بسته اند.

وی افزود: با توجه به آنچه بیان شد، لازم است یادآوری کنم که به عنوان اعضای مسئول جامعه بین‌المللی وظیفه دارید اقدامات ظرفیت‌سازِ موثر خود را به کار گرفته و بخشی از بار سنگین این پذیرایی چند دهه‌ای را به دوش بکشید. چرا که اگر ایران از این جمعیت عظیم پذیرایی نکرده بود، مطمئنا شما با حضور آنها پشت مرزهایتان مواجه می شدید و اکنون نمی دانستید باید با آن چه کنید.

حاجیلاری بر لزوم ارتقای همکاریهای بین المللی در حوزه‌های مربوط به مهاجرت تاکید کرد و خواستار تلاش موثر و پیگیر جامعه جهانی در محکومیت و رفع اقدامات غیرقانونی قهرآمیز و تحریمهای یکجانبه‌ نامشروع بر کشوری شد که بیش از چهار دهه به طور سخاوتمندانه از میلیونها مهاجر، پناهنده و آواره پذیرایی کرده است.

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:

توسعه روابط ایران و عربستان می تواند به نفع ثبات و امنیت منطقه ای باشد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تحول خوبی در روابط ایران و عربستان شکل گرفته است، گفت: توسعه روابط می تواند به نفع ثبات و امنیت منطقه ای باشد.

اخبار برگزیده شبستان