خبرگزاری شبستان

شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱

السبت ٢ ذو الحجّة ١٤٤٣

Saturday, July 2, 2022

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - علوم انسانی زمان :   ۱۴۰۱/۲/۲۴ - ۰۹:۳۷ شناسه خبر : ۱۱۷۵۰۶۳

انتشار «بنیان اندیشۀ سیاسی اسلام در قرآن» به قلم سعید جلیلی
کتاب «بنیان اندیشۀ سیاسی اسلام در قرآن» به قلم سعید جلیلی و توسط شرکت چاپ و نشر بین‌الملل منتشر شد.

خبرگزاری شبستان، گروه اندیشه: کتاب «بنیان اندیشۀ سیاسی اسلام در قرآن»، حاصل پژوهش سعید جلیلی، دبیر سابق و عضو فعلی شورای عالی امنیت ملی و عضو حقیقی مجمع تشخیص مصلحت نظام، توسط شرکت چاپ و نشر بین‌الملل منتشر شد و به نمایشگاه کتاب امسال رسید.

این پژوهش، پایان‌نامۀ مقطع دکتری جلیلی در دانشگاه امام‌صادق علیه‌السلام است که در سال 1381 دفاع شده‌است.

کتاب، حاوی یک مقدمه و پنج بخش است. بخش پنجم کتاب بخش اصلی آن است و حدود نیمی از کتاب را تشکیل می‌دهد و خود حاوی دو فصل است. عناوین بخش‌های کتاب عبارتند از: هستی‌شناسی، معرفت‌شناسی، فرجام‌شناسی، انسان‌شناسی و «جامعه و دولت» است.

جلیلی در مقدمۀ کتاب می‌نویسد:

«مطالعۀ منابع و متون اصیل اسلام نشان می‌دهد که به میزان فراوانی از عناصر و مؤلفه‌های اندیشه سیاسی سخن به میان آمده‌است، به شکلی که می‌توان مطالب مرتبط با اندیشۀ سیاسی را در این متون در حد یک دائرة‌المعارف دانست. اما از دیگر سو کمتر شاهد آثاری هستیم که به این مهم مستقلاً پرداخته باشند. پیدا کردن سبب این امر خود نیازمند پژوهش جداگانه است. شاید دسترسی نداشتن به حکومت و جدایی حکیمان از حاکمان سبب فقدان این دغدغه بوده‌است و شاید نبود چشم‌اندازی روشن از آنچه اندیشۀ سیاسی نامیده می‌شود، موجب شده‌است کمتر به نظریۀ سیاسی با تمام ملزومات آن، همراه با مؤلفه‌ها و مفاهیمی که دارد، پرداخته شود و این باعث شده تا برخی، از نبود اندیشه سیاسی و یا زوال آن در این عرصه سخن به میان آورند. ... آنچه این پژوهش دنبال می‌کند نه پیداکردن پاسخ پرسش‌های خود از آرای اندیشمندان مسلمان است و نه جست‌وجو برای یافتن آنها از تمام منابع اندیشه اسلام. تمرکز این پژوهش، جست‌وجو برای یافتن پاسخ پرسش‌های خود از «قرآن» به عنوان تنها کتاب آسمانی اسلام است. ... از این رو دامنۀ این پژوهش «بررسی بنیان اندیشه سیاسی اسلام در قرآن» است.»

«بنیان اندیشۀ سیاسی اسلام در قرآن»، تألیف سعید جلیلی، در 390 صفحه و با شمارگان 1200 نسخه و با قیمت 100 هزار تومان توسط شرکت چاپ و نشر بین‌الملل منتشر شده‌است.

 

پایان پیام/9

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

جلسات شورای علمی دانشنامه قرآن شناسی برگزار شد

جلسات مستمر دانشنامه قرآن شناسی با حضور اعضای شورا به صورت حضوری و مجازی و با رعایت شیوه نامه های بهداشتی در سالن فرهنگ پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی برگزار شد.

اخبار برگزیده شبستان