خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

الخميس ١٧ شوّال ١٤٤٣

Thursday, May 19, 2022

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : کرمان - زمان :   ۱۴۰۰/۱۱/۵ - ۰۹:۵۱ شناسه خبر : ۱۱۴۰۸۲۹
اختصاصی شبستان/
تجربه نگاری یک رویداد معنوی رسانه ای در کرمان/ از مشهد برات کربلا باید گرفت
جمعی از اعضای یک تیم رسانه ای که مزین به نام مبارک امام رضاعلیه السلام است هم قرار شدند؛ این بار بر خلاف رسم معمول، آشنایی اندکی با سوژه دارند و دو، سه نفری هم اصلاً اطلاع ندارند زیرا برای اولین بار است فضای رویداد را تجربه می کنند.

بسم الله الرحمن الرحیم

 

خبرگزاری شبستان؛ کرمان-طاهره بادامچی

 

 

جمعی از اعضای تیم اصلی رسانه ای هم قرار شدند؛ این بار بر خلاف رسم معمول، آشنایی اندکی با سوژه دارند و دو، سه نفری هم اصلاً اطلاع ندارند زیرا برای اولین بار است فضای رویداد را تجربه می کنند.

 

 

یکی دیگر از تفاوت هایی که در این برنامه تیم رسانه ای دیده می شود این است که این بار اولویت تهیه گزارش و خبر نیست! گرچه که این نیز انجام می شود اما بهانه اصلی، ورود به فضای جدیدی است که شاید فتح بابی باشد برای همکاری های دو جانبه و استفاده از ظرفیت های متقابل.

 

 

 

«عملیات راه اندازی ستادبازسازی عتبات عالیات به ابتکار شهید حاج قاسم سلیمانی رقم می خورد؛ اولویت نخست، رفع فرسودگی و بازسازی اعتاب مقدسه بوده است» این را مدیر فرهنگی و امور مواکب ستادبازسازی عتبات عالیات استان کرمان می گوید و ادامه می دهد: شرایط نابسامان سازه حرم مطهر حسینی منجر به آغاز عملیات بازسازی شد که این عملیات پروژه های مختلفی را در بر می گیرد.

 

 

رسول فتحی می افزاید: در نخستین اقدام، سنگ کاری اطراف ضریح مطهر انجام شد و در مرحله بعد، صحن مسقفی به حرم اضافه شد که ایران در بخشی از آن نقش داشت.

 

 

 

وی اظهار کرد: در مرحله بعد نکته حائز اهمیتی که باعث شد ستادبازسازی عتبات عالیات استان کرمان ورود کند، فرو رفتگی گنبد حرم مطهر امام حسین بود که پیشنهاد تولیت حرم مطهر، بالا آوردن گنبد فعلی بود و چند پیش شرط هم داشتند از جمله اینکه حائر حسینی تغییر نکند، گنبد فعلی نیز بماند.

 

 

فتحی قبل از آنکه مابقی ماجرا را شرح بدهد؛ نکته مهمی را متذکر می شود: ما یک باوری داریم و آن اینکه در دستگاه ائمه بدون خواست ایشان هیچ اتفاقی نمی افتد؛ کوچکترین اتفاقی را هم که متصور هستید و ما با تک تک مصادیق آن مواجه شدیم؛ همه به خواست خود ائمه است.

 

 

وی با اشاره به اینکه برای اجرای پروژه گنبد مطهر حسینی نام کشورهای مختلفی ارائه مطرح بود و پیشنهاد اصلی این بود گنبد فعلی مرتفع نشود نه اینکه گنبد جدیدی ساخته شود‌؛ تصریح کرد: در نهایت اما طی ماجرایی به عنایت حضرت زهراسلام الله علیها که یکی از علمای لبنان در عالم رؤیا حضرت را مشاهده می کنند که قنداقه طفلی را به آیت الله بهجت می دهند و می فرمایند از این طفل نگهداری کن؛ اجرای این پروژه به ایرانی ها(استان کرمان) واگذار می شود.

 

 

مدیر فرهنگی و امور مواکب ستادبازسازی عتبات عالیات استان کرمان با اشاره به فرسودگی سازه داخل گنبد که پابرجایی آن در هیچ مهندسی نمی گنجد؛ گفت: ستادبازسازی عتبات عالیات شروع به لاغرسازی و مقاوم سازی چهار ستون اطراف حرم کرد تا فضای زیارتی اطراف ضریح مطهر در ایام اربعین حسینی افزایش یابد.

 

 

وی اظهار کرد: مقاومت ستون ها پیش از آن ۲۰ کیلوگرم بر یک سانتی متر مکعب بود اما در پایان اجرای پروژه به هزار کیلو بر سانتی متر مکعب  رسید در حالیکه در شرایط عادی 800 کیلو برای مقاومت کفایت می کند اما ما {برای اطمینان خاطر } دست بالا گرفتیم و 60 درصد حجم ستون ها را نیز کم کردیم.

 

 

فتحی ادامه می دهد: برای افزایش مقاومت، ستون ها و سقف ها را با کابل فشرده کردیم؛ این نوع مهندسی فقط در سد سازی استفاده می شود و ما دقیقاً همین تکونولوژی را در ستون های اطراف ضریح مطهر بکار بردیم.

 

 

وی با بیان اینکه برای این امر کابل خاصی مد نظر مهندس سازه بود و در کل ایران فقط یک نفر این کابل را داشت که چند سال قبل تر آن را وارد کرده بوده و در انبار او مانده بود؛ افزود: این که گفتم همه چیز به خواست خود ائمه است، یکی همین مورد است.

 

مدیر فرهنگی و امور مواکب ستادبازسازی عتبات عالیات استان کرمان با افزودن این مطلب که جز به جز موادی که برای پروژه بکار رفته آزمایش شده؛ اظهار کرد: مسئله جالب دیگری را برایتان بگویم؛ در اجرای پروژه نیازمند شن مخصوصی بودیم که تقریباً  کل شن های کشور را برای آزمایش به کربلا بردیم اما تنها شنی که سازگار بود مربوط به معدن گلومک جوپار{اطراف کرمان} بود که معدن کار مربوطه از سال 94 تاکنون همه شن هایی را که لازم داشتیم تبرعی اهدا کرده و ریالی بابت آن پول نگرفته است.

 

 

وی در ارتباط با عنایت امام حسین علیه السلام در جریان اجرای پروژه مهم لاغرسازی و مقاوم سازی ستون های اطراف ضریح مطهر تصریح کرد: قبل از اجرای پروژه، روزی نوه یکی از علمای بزرگ به زیارت امام حسین علیه السلام می رود و از موضوع مطلع می شود.

 

 

فتحی ادامه داد: او به رییس ستادبازسازی عتبات عالیات استان کرمان مراجعه می کند و می گوید هزینه هر ستون چقدر می شود؟ وقتی متوجه می شود هزینه هر یک حدود 4، 5 میلیارد تومان است، می گوید من آن را پرداخت می کنم که رییس ستاد عتبات کرمان پاسخ می دهد خیلی ها از این قول ها دادند.

 

 

وی افزود: نوه آن علامه اما هزینه هر چهار ستون را پرداخت کرد و  می گوید ارث مادری است؛ اینگونه شد که قبل از آغاز عملیات پروژه به عنایت خود امام حسین علیه السلام کل هزینه یکجا تأمین شد.

 

 

 

مدیر فرهنگی و امور مواکب ستادبازسازی عتبات عالیات استان کرمان در خصوص اجرای پروژه گنبد حرم مطهر حسینی علیه السلام هم با این توضیح که گنبدی با وزن هزار و ۲۰۰ تن باید روی مصالحی سوار باشد که خودش را حفظ کند؛ افزود: قبلاً از اَلوارهای چوبی استفاده می شد؛ هزار تن خاک را از پشت بام حرم مطهر خاکبرداری کردیم و به الوارهای چوبی رسیدیم که همه آنها پوسیده بود و در واقع گنبدی با این وزن بین زمین و آسمان بود که این صرفاً به عنایت خود حضرت امکان پذیر است.

 

 

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر دو گنبد روی هم سوار هستند و گنبد جدید ساخته شده در کرمان با ارتفاع 21 متر و نیم روی این دو گنبد قرار می گیرد؛ افزود: قطر گنبد جدید یک و نیم برابر گنبد فعلی است و ارتفاع آن حدود هفت متر بیشتر است و اولین گنبد صنعتی ساز شده با آخرین اصول مهندسی است که همه مسائل پدافند غیرعامل نیز در آن لحاظ شده و مقاومت آن تا 500 سال تضمین شده است.

 

 


فتحی در خصوص خشت هایی که قرار است بر روی گنبد جدید نصب شود؛ توضیح داد: این خشت ها که 15 هزار عدد است از جنس مس با روکشی از طلا است که مس کاری آن در استان کرمان انجام شده و فقط ریزه کاری ها و خطاگیری های آن در حال انجام است.

 

 

وی با بیان اینکه طلاکاری خشت ها در کربلا انجام می شود و ۶۰ درصد خشت ها که طلاکاری شدند، عملیات نصب سومین گنبد حرم مطهر امام حسین علیه السلام آغاز می شود؛ خاطرنشان کرد: همه هزینه های این پروژه مردمی است و هیچ بودجه خاص دولتی و حکومتی در آن دخیل نشده است.

 

 

مدیر فرهنگی و امور مواکب ستادبازسازی عتبات عالیات استان کرمان می افزاید: نذورات مردمی هم متفاوت است؛ از مددجوی کمیته امداد گرفته که پس از حضور در این کارگاه آنقدر متحول شده که گوشواره دخترش را درآورده و اهدا کرده تا آن خارجی که ۵ هزار یورو فرستاده است و یا پروفسور قهرمانی پدر خاک شناسی ایران تبرعی وارد پروژه شد‌.

 

 

وی هزینه تمام شده هر خشت طلا را حدود سه میلیون تومان اعلام و بیان کرد: برای مبالغ بالای 700 هزار تومان سند افتخار و مشارکت در تهیه خشت طلا اعطا می کنیم؛ برای جلب مشارکت ها هم تبلیغات خاصی نداریم و خود مردم مراجعه می کنند زیرا به شدت مخالف شیوه های غلط جمع آوری نذورات و کاسه گدایی دست گرفتن هستیم که عزت کار را زیر سوال نمی بریم.

 

 

فتحی با بیان اینکه پروژه اتصال سرداب های حرم مطهر حسینی در طبقه منفی ۱ حرم نیز به کرمانی ها واگذار شد؛ گفت: زمین کربلا و به ویژه حرمین مطهر امام حسین و ابوالفضل العباس علیهماالسلام به دلیل حضور آب در گرداگرد حرم ها در سازه ساختمانی خلل ایجاد می کند که به لطف امام حسین ما به تکنولوژی دست پیدا کردیم که با ایجاد آب بندی، عملیات ساخت و ساز را انجام می دهیم.

 

 

وی با بیان اینکه اتصال چهار سرداب به یکدیگر آن هم بدون ایجاد ستون، در شرایط عادی که ساختمان فرسوده کار دشواری است؛ تصریح کرد: میزان لرزش سرداب ها در اربعین با حضور آن جمعیت میلیونی، ۷ و نیم ریشتر ثبت شد اما محکم سر جای خود ایستاده  است.

 

 

مدیر فرهنگی و امور مواکب ستادبازسازی عتبات عالیات استان کرمان از واگذاری پروژه عملیات اجرایی تل زینبیه و نیز ایوان صحن امام محمد باقر در حرمین شریفین جوادین به استان کرمان خبر داد و گفت: علاوه بر این در کاظمین نیز ریشه یکی از مناره ها را که انحراف پیدا کرده بود تقویت و درون آن را پوسته بتنی ایجاد کردیم بدون اینکه کمترین آسیبی به گنبد و گلدسته  وارد شود.

 

 

وی با اشاره به اینکه غربت زدایی از حرمین امامین عسکریین یکی از آرزوهای حاج قاسم بوده، تصریح کرد: مقاوم سازی این حرمین مطهر هم به استان کرمان پیشنهاد شده است.

 

 

فتحی در پایان سخنان خود با اشاره به اینکه بعضی ها مقاومت می کردند چرا این همه هزینه صرف اعتاب مقدسه می شود در حالیکه می تواند صرف نیازمندان شود؛ تصریح کرد: این در حالی است که بیشترین توجه به مشارکت را همان مردم نیازمند دارند و علاوه بر این ما برای کمک به تولید داخلی همه مصالح مورد نیاز را از داخل کشور خریداری و نیروی انسانی را از ایران اعزام کردیم.

 


در تمام مدتی که فتحی صحبت می کند، تیم رسانه ای سرتا پا گوش است و برخی هم به آرامی اشک هایی را که بی اختیار بر گونه هایشان جاری می شود، پاک می کنند.

 

 

 

اذان ظهر می شود و همه خادمان رسانه ای امام رضا علیه السلام زیر خیمه مزین به نام امام حسین علیه السلام در ستادبازسازی عتبات عالیات نمازجماعت می خوانند و پس از آن وارد فضای ساخت گنبد می شوند.

 

 

سازه اصلی گنبد پیش از این به کربلای معلی منتقل شده و اکنون سازه ای که قرار است در رأس قرار بگیرد و پرچم سرخ حسینی بر آن نصب شود مراحل پایانی کار را در کرمان طی می کند.

 

 

خادمان رسانه ای امام رضا با دیدگانی اشکبار سراغ این سازه می روند، و یک دل سیر آن را لمس و پای آن گریه می کنند، کجا چنین موقعیتی دست می دهد که رأس گنبد حرم مطهر یکی از ذوات مقدسه را بتوانی زیارت کنی؟ حتماً که نام این زوار در حافظه تاریخی گنبد نیز می ماند.

 

 

 

آخرین و اصلی ترین بخش این بازدید، فضای کاملاً متفاوت و مقدسی است که همه برای ورود به آن لحظه شماری می کنند؛ در که گشوده می شود، همه رعایت ادب می کنند، یکی از خبرنگاران می گوید اینجا دیگر جای تعارف نیست، جای سبقت است؛ والسابقون السابقون.

 

 

وارد که می شوی همه وجودت مشحون از عطر دل انگیزی می شود که آن را فقط در خودِ خودِ حرم می توانی تجربه کنی؛ خادمان رسانه ای امام رضا که اختیار از کف داده اند خیلی زود، هق هق گریه هاشان فضا را پر می کند.

 

 

هر کسی گوشه ای با امام خود نجوا می کند؛ « أَلسَّلامُ عَلى مَنْ جَعَلَ اللهُ الشّـِفآءَ فی تُرْبَتِهِ، سلام بر آن کسى که خداوند شفا را در خاکِ قبرِ او قرار داد»

 

 

 

دلدادگان امام رضا علیه السلام توان دل بریدن از اتاق تربت را ندارند، اتاقی که نمونه هایی از خاک و آب کربلا در آن نگهداری می شود و پته های دست دوز بانوان کرمانی که برای قبر نورانی امام علیه السلام دوخته شده است.

 

 

خادمان رسانه ای امام رضا علیه السلام و خادمان رسانه ای ستادعتبات عالیات استان کرمان در همین اتاق با هم قرار می گذارند از این پس ظرفیت های رسانه ای متقابل را برای نشر گسترده بکار بگیرند؛ همکاری کانون خادمان رسانه ای امام رضا با ستاد بازسازی عتبات استان کرمان در راستای اهداف و فعالیت های مشترک و ترویج فرهنگ و معارف اهل بیت علیهم السلام که خدمات و دستاوردهای ستاد بازسازی در قالب تولیدات چندرسانه ای توسط خادمان رسانه ای امام رضاعلیه السلام انجام شود.

 

 

 

در همین اتاق به ذهنم خطور می کند که با یکی از همکارانم در یکی از استان ها تماس تصویری برقرار کنم، اما فقط از ذهنم عبور می کند و مشغول استفاده بردن از آن فضای ملکوتی هستم که تماس بی پاسخ او را روی گوشی تلفن همراهم می بینم. دیگر درنگ نمی کنم، تماس می گیرم و می گویم چه حلال زاده ای! می گوید خب دیگر، دل به دل راه دارد، می گویم اما دل ها به امام حسین بیشتر راه دارد و او که می داند حتماً یک اتفاق جدیدی رخ داده بلافاصله می گوید مگر کجا هستی؟ می گویم خودت تماشا کن...

 

 

زیارتش که تمام می شود، مدام اشک می ریزد و می پرسد « آنجا کجاست؟ حس خیلی خوبی بود؛ اصلاً حس کردم تو رفتی حرم امام حسین زیارت و منم همراه توأم، خودت از طرف من نذری بکن؛ من الان منقلبم نمی دونم چی بگم»

 

 

 

و من از این اتفاق ناگهانی یاد ماجرای 10 سال پیش می افتم که وقتی پس از طواف وداع، درست مقابل درب کعبه بودم گوشی تلفن همراهم که در تمام مدت سفر عمره زنگ نخورده بود، زنگ می خورد و دقیقاً همین دوستم بودم، که یک ماه بعد از آن گفتگوی تلفنی از کنار مقام ابراهیم؛ سفر عمره او نیز غیرمنتظره جور شد و او راهی مکه شد.

 

 

حالا اینجا خادمان رسانه ای امام رضا علیه السلام، جان دوباره ای گرفته اند و با نیروی معنوی جدیدی که از این مکان مقدس به آنان تزریق شده، برای ادامه مسیری که در آن قرار دارند مصمم تر و امیدوارتر هستند؛ امیدوار به اینکه امام رضایی ها در صف امام حسینی ها هم قرار بگیرند.

 

 

چه فرقی می کند کرمان باشی یا کربلا یا که مشهد؛ وقتی عنوان «خادم» بر تو باشد که به قول ابوسعید ابوالخیر« گر در یمنی چو با منی پیش منی/ گر پیش منی چو بی منی در یمنی»

 

 

نیمه شب‌ها تا سحر ذکر رضا باید گرفت

اینچنین حاجات خود را از خدا بایدگرفت

 

در جوار مرقدش هرگز به کم قانع مشو

چونکه از مشهد برات کربلا باید گرفت

 

 

پایان پیام/80

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

معاون اول قوه قضائیه:

تعقیب آمران و مباشران شهادت حاج قاسم در دستور کار قوه قضائیه است/ حقوقدانان آزاده دنیا این مسیر را با صدای بلند دنبال کنند

حجت الاسلام مصدق با تأکید بر اینکه تعقیب آمران و مباشران شهادت حاج قاسم در دستور کار قوه قضائیه است؛ گفت: هیچ پشتوانه منطقی برای این ترور وجود ندارد و از حقوقدانان دنیا و آزاده درخواست داریم این مسیر را با صدای بلند بگویند و بیصدا حرکت نکنند.

اخبار برگزیده شبستان