خبرگزاری شبستان

پنج شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

الخميس ١٧ شوّال ١٤٤٣

Thursday, May 19, 2022

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - مجلس زمان :   ۱۴۰۰/۱۱/۳ - ۲۱:۲۳ شناسه خبر : ۱۱۴۰۵۰۱

گزارش برنامه‌های رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ارائه شد
رییس مرکز پژوهشهای مجلس در نشست امروز کمیسیون عمران مجلس گزارشی از رویکردها، برنامه ها و اولویت های مجموعه تحت مدیریت خود ارائه کرد.

به گزارش خبرگزاری شبستان،‌ در ابتدای نشست روز یکشنبه ( 3 بهمن ماه) کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس گزارشی از رویکردها، برنامه ها و اولویت های مجموعه تحت مدیریت خود ارائه کرد که از جمله آنها می‌توان به تبدیل مرکز از کارگزار پیرو به کارگزار پیشرو،  بهره گیری از ظرفیت نخبگان در هم آفرینی اسناد سیاستی اشاره کرد. هم‌گرایی سیاستی و هم افزایی کارشناسی با نهادهای مختلف اثرگذار و کنشگری فعال در تدوین برنامه هفتم توسعه و بودجه سال 1401، تقویت تعاملات و ارتباطات با کمیسیون‌ها و نمایندگان مجلس، توسعه اسناد سیاستی و گزارش های علمی تحلیلی، توسعه ابزارهای نوین پژوهشی و سیاست گذاری و تعامل با اندیشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی نیز از جمله برنامه‌های مرکز پژوهش های مجلس است.

 

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس همچنین گزارشی در خصوص برنامه‌های عملیاتی گروه عمران و شهرسازی مرکز از جمله در خصوص الزامات و ملاحضات تحقق قانون جهش تولید مسکن و جلوگیری از تکرار مشکلات حقوقی و مدیریتی طبق تجارب پروژهای پیشین مانند مسکن مهر و اقدام ملی و تکرار معضلات مربوط به جانمایی و مکان یابی  و مشکلات مربوط به ارائه خدمات و پیشرفت پروژه‌ها، ارائه کرد.

 

همچنین در خصوص فعالیت‌های گروه حمل و نقل مرکز پژوهش‌ها نیز گزارشی ارائه شد که بر اساس آن مهمترین چالش پیش روی این حوزه نبود اهداف و استراتژی مصوب در بخش حمل و نقل کشور، نبود طرح جامع حمل و نقلی به عنوان مهترین سند مورد نیاز این بخش، عدم توجه به موضوعات راهبری نظیر ترانزیت کالا و وضعیت نامناسب پیشرفت پروژه‌های توسعه ای بخش حمل و نقل و آمار بالای سوانح رانندگی، است.

 

بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس ضرورت اصلاح نظام حکمرانی حمل و نقل و اعمال مدیریت یک پارچه، ضرورت تدوین و استقرار نظام اولویت بندی و غربالگری پروژه‌های حمل و نقل و توزیع اعتبارات بر اساس اولویت ازجمله موارد لازم برای بهبود وضعیت حمل و نقل کشور است.

 

 

همچنین در خصوص موضوعات مربوط به بخش آب نیز گزارشی توسط مرکز پژوهش‌های مجلس اراده شد، که از جمله موضوعات مطرح شده می‌توان به ارزیابی وضعیت آبهای مرزی و منابع مشترک، آبهای ژرف، انتقال بین حوزه ای و شیرین سازی و انتقال آب دریا اشاره کرد.

 

مرکز پژوهش های مجلس همچنین کمیته تشکیل داده تا ضمن آسیب شناسی برنامه ششم توسعه، اولولیت ها و احکام جامانده برای برنامه هفتم را شناسایی و ارائه کند.

 

بررسی طرح اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان دستور کار دوم کمیسیون عمران مجلس بود که پس از بررسی ، جهت رفع برخی ابهامات و چکش کاری مجدد به کمیته تخصصی ارسال شد.

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس:

مساجد در دوران کرونا آسیب جدی دیدند/ با برنامه ای ویژه این آسیب ها جبران شود

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مساجد در دروان کرونا آسیب جدی دیدند، گفت: باید مسئولان و نهادهای فعال در مساجد با طراحی برنامه ای ویژه این آسیب ها را جبران کنند.

اخبار برگزیده شبستان