خبرگزاری شبستان

شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

السبت ١٩ شوّال ١٤٤٣

Saturday, May 21, 2022

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - ادبیات و نشر زمان :   ۱۴۰۰/۱۰/۲۸ - ۱۳:۱۸ شناسه خبر : ۱۱۳۸۸۱۰

انتشار اصطلاح نامه های سازمان اسناد وکتابخانه ملی ایران با فناوری‌های SKOS/RDF و نرم افزارهای منبع باز
سازمان اسناد و کتابخانه ملی بر اساس اساسنامه مصوب خود تدوین،توسعه و نگهداری ابزارهای نظام‌های سازمان‌دهی دانش مانند سرعنوان‌های موضوعی فارسی،گسترش‌های رده‌بندی واصطلاحنامه‌ها را بر عهده دارد.«اصطلاحنامه فرهنگی ایران (اصفا)» یکی از این ابزارهاست.به گزارش خبرگزاری شبستان و به نقل از روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، «اصفا» ابزار اصلی نمایه‌سازی منابع در سازمان اسناد وکتابخانه ملی ایران است. تاریخچه این اصطلاحنامه به سال 1372 برمی‌گردد. ویرایش اول این اصطلاحنامه در سازمان مدارک انقلاب اسلامی توسط فریبرز خسروی با همکاری نرگس قدیمی و فتانه ترکاشوند تدوین و منتشر شد. ویرایش‌های بعدی آن در کتابخانه ملی ایران انتشار یافته و داده‌های مبتنی بر مارک ایران این اصطلاحنامه از سال 1385 در اپک سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در دسترس است. هم‌اکنون داده‌های «اصفا» با استفاده از استانداردهای وب معنایی در پلتفرم Skosmos منتشر شده و در دسترس است.


همچنین در سال 1399 «اصطلاحنامه عمومی اداری ایران» توسط فریبرز خسروی و آزیتا مالمیر تدوین شد. این اصطلاحنامه شامل اصطلاحات عمومی است که برای اختصاص موضوع به نامه‌های اداری به‌کار می‌رود. برخلاف سایر اصطلاحنامه های سازمان که در محیط مارک ایران ذخیره شده‌اند با توجه به هدف تدوین این اصطلاحنامه ذخیره‌سازی آن در بستر مارک ایران ضروری به‌نظر نمی¬‌رسید. روش کار برای تدوین این اصطلاحنامه این بود که ابتدا اصطلاحات به‌کار رفته در چند سامانه اداری در ایران ملاک کار قرار گرفت. اصطلاحات با بیشترین بسامد انتخاب و روابط سلسله ‌مراتبی و غیر سلسله‌ مراتبی بین آنها برقرار شد. هدف یکسان‌سازی و استفاده از واژگان کنترل‌شده در سامانه اتوماسیون‌های اداری کشور است.تولد «اصطلاحنامه عمومی اداری ایران»  در اردیبهشت1400در پلتفرم Skosmos  رخ داد.


سعیده اکبری داریان مجری طرح  SKOS/RDF اصطلاحنامه‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: امروزه در وب معنایی و داده‌های پیوندی اصطلاحنامه‌ها به‌عنوان ابزارهای مفهومی نقش پشتیبانی از جستجوهای مفهومی را ایفا می‌کنند، این ابزارها می‌توانند برای بهبود قابلیت میانکش‌پذیری معنایی به‌کار روند. ضروری است تا این سازمان نسخه SKOS/RDF اصطلاحنامه‌های خود را همانند اصطلاحنامه‌های بزرگ دنیا به شکل برخط ارائه دهد و بین اصطلاحنامه های خود با اصطلاحنامه‌های مرتبط در دنیا پیوند برقرار کند.ما برای پیاده‌سازی اصطلاحنامه‌های سازمان در چارچوب‌های وب معنایی     SKOS/RDF  از نرم‌افزارهای منبع‌بازVocbenchوSkosmos و برای اعتبارسنجی‌های محتوایی و فنی داده‌ها ازSkos    play بهره برده‌ایم. این پروژه بدون تخصیص بودجه، با اتکا به دانش متخصصان داخلی و در راستای هدف ارتقای جایگاه حاکمیتی کتابخانه ملی ایران به نتیجه رسید.


اکبری داریان درباره نحوه دسترسی به این اصطلاحنامه‌ها افزود: با توجه به نیاز خود می‌توانید از راه¬های مختلف به داده‌های اصطلاحنامه‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران دسترسی داشته باشید. برای مرور ساده مبتنی بر وب اصطلاحنامه‌های سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، می‌‌توانیداز رابط جستجو و مرور Skosmosاستفاده کند. این یک مرورگر مبتنی بر وب و ابزار منبع ‌باز انتشار SKOS است. این رابط قابلیت‌های جستجو و مرور، فهرست الفبایی و موضوعی، سلسله‌مراتبی مفاهیم و رابط کاربری چندزبانه را ارائه می دهد. Skosmosمجموعه‌ای از REST APIsرا برای دسترسی به داده‌های واژگان خودارائه می‌دهد. با استفاده از این REST APIs می‌توان مفاهیم را ازطریق برچسب‌های آن جستجوکرد. چند نمونه از این  REST APIsدر اینجا آورده شده است.


در اینجا لازم است از همه متخصصان داخلی که با انگیزه و علاقه برای انتشار این اصطلاحنامه ها تلاش کردند قدردانی کنم. نرگس عزیزیان، آزیتا مالمیر  و سهیلا فعال که ویرایش شکلی و محتوایی اصفا برای انتقال به SKOS/RDF را برعهده داشتند. علیرضا بدرلو که پاک‌سازی داده‌های مبتنی برمارک و نیز تبدیل آنها را متقبل شد.
گفتنی است هم‌اکنون پروژه‌های هستی‌نگاری ایلات، هستی‌ نگاری ارتباطات، انتشار اصطلاحنامه پزشکی درچارچوبSKOS/RDF و برقراری ارتباط بین اصطلاحات «اصفا» با اصطلاحنامه یونسکو در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران در دست انجام است.


سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران صمیمانه پذیرای نظرات، پیشنهادات و انتقادات حرفه‌مندان علم اطلاعات و دانش‌شناسی و نیز علاقمندان است و امیدوارست با این اظهار نظرهاکاستی ها رفع و بر غنای این اصطلاحنامه‌ها افزوده شود.

پایان پیام/32

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مسئوا غرفه انتشارات شهید کاظمی در نمایشگاه کتاب:

حضور با ۵۵۰ عنوان کتاب در نمایشگاه کتاب/«خط مقدم» پر فروش شد

شکر اللهی گفت: در غرفه انتشارات شهید کاظمی تلاش کردیم که هر روز با از دعوت دو سه نویسنده کتاب های ویژه مان رونقی به غرفه بدهیم و شاهد حضور حداکثری مخاطبان باشیم.

اخبار برگزیده شبستان