خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۰

الأحد ٠ جمادى الأولى ١٤٤٣

Sunday, December 5, 2021

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : قرآن و معارف - وقف و امامزادگان زمان :   ۱۴۰۰/۸/۴ - ۱۰:۵۰ شناسه خبر : ۱۱۰۹۴۸۱
مدیرکل مجامع و شرکت‌های وابسته سازمان اوقاف
جهش سازمان اوقاف از نظام اجاره‌داری صرف به انواع مشارکت‌های عمومی و خصوصی و حمایت از دانش‌بنیانها
نهضت از جهش سازمان اوقاف از نظام اجاره‌داری صرف به انواع مشارکت‌های عمومی و خصوصی خبر داد و گفت: حفظ عین موقوفات و اجرای نیات واقفان زمانی میسر می‌شود که بتوانیم کسب منفعت از موقوفات را افزایش دهیم.

خبرگزاری شبستان، گروه قرآن و معارف، محمد نهضت با اشاره به برپایی نمایشگاه دستاوردهای وقف یادآور شد:دو سال پیش در دهه وقف در موزه ایران نمایشگاهی برپا شد که حدود ۲۰ الی ۲۵ شرکت دانش‌بنیان در آن حضور داشتند. هدفمان از برپایی آن نمایشگاه این بود که بگوییم شرکت‌های دانش‌بنیان به دانش روز دنیا دارند از طریق منابع اوقاف به مردم خدمت می‌کنند.

 

 
وی با بیان اینکه آن روز حضور این شرکت‌ها در حد ایده و طرح بود اما امروز بعد از گذشت دو سال این ایده‌ها به تولید محصول رسیده است، افزود: بعد از ورود دکتر خاموشی به سازمان اوقاف یک ساختار نوینی در نظام مدیریت وقف ایجاد شد که این سازمان از حالت اجاره‌داری صرف به انواع مشارکت‌های عمومی و خصوصی جهش پیدا کند که این برای اوقاف آورده زیادی داشته است. از طرفی با توجه به قوانین سنتی وقف در این راه دشواری‌هایی هم وجود داشت.
 
 
 
مدیرکل مجامع و شرکت‌های وابسته سازمان اوقاف همچنین تصریح کرد: اما دلیل اینکه اوقاف وارد حمایت از شرکت‌های دانش بینان شده است این است که ما منابع وقفی و اراضی موقوفه زیادی داریم و برای اینکه بتوانیم حداکثر بهره‌برداری را از این اراضی و منابع داشته باشیم به‌غیراز دانش بومی به دانش روز دنیا احتیاج داشتیم.
 
 
وی یادآور شد: برخی از اراضی موقوفه به دلیل تغییرات اقلیمی یا کمبود منابع آبی از بین رفته است و دانش بومی از پس بهره‌برداری از آن‌ها برنمی‌آید اما می‌توانیم با استفاده از روش‌های نوین کشاورزی و الگوهای جدید کشت و آبیاری و تغییر محصولی که قرار است کشت شود با روش‌های علمی این اراضی را احیا کنیم.
 
 
 
نهضت اضافه کرد: هدف از برپایی این نمایشگاه این بود که بگوییم اوقاف به‌غیراز بحث اجرای نیات واقفان در بحث افزایش منافع موقوفات هم در حال رشد است. حفظ عین موقوفات و اجرای نیات واقفان زمانی میسر می‌شود که بتوانیم کسب منفعت از موقوفات را افزایش دهیم. مدیران کل استانی در این نمایشگاه با چرخه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تا تولید محصول آشنا شدند تا ان شا الله بتوانند دارایی‌های غیر مولد را به دارایی‌های مولد تبدیل کنند.
 
 

پایان پیام/40

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

نماینده مجلس شورای اسلامی تأکید کرد:

حکم فرمایی نگاه دینی و قرآنی در مصوبات مجلس شورای اسلامی

قاضی زاده هاشمی گفت: تمام مصوبات مجلس شورای اسلامی یک پایه و مبانی شرعی در همه مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دارد بر این اساس قانونی نمی توان یافت که با مبانی اسلام و تضاد باشد.

اخبار برگزیده شبستان