خبرگزاری شبستان

یکشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰

الأحد ١٠ ربيع الأوّل ١٤٤٣

Sunday, October 17, 2021

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : مسجد و کانون ها - فعالیتهای مساجد زمان :   ۱۴۰۰/۶/۲۸ - ۱۰:۱۷ شناسه خبر : ۱۰۹۶۰۰۶
شبستان گزارش می‌دهد
امام محله‌ای دهه هفتادی که اقتصاد مسجدمحور را احیاء کرده است
حجت‌الاسلام یغفوری با همکاری اهالی مسجد «مهدی صاحب‌الزمان(عج)» توانسته یک دامپروری و دو کارگاه پرورش قارچ را راه‌اندازی و زمینه اشتغال ۱۰ نفر را فراهم کند. مبلغی از درآمد و سود این کارگاه‌ها به ایتام و نیز خیریه مسجد اختصاص می‌یابد.

به گزارش خبرنگار گروه مسجد و کانون های مساجد خبرگزاری شبستان، مقام معظم رهبری در پیام تلویزیونی خود درباره وضعیت بیماری کرونا در 20 مردادماه تاکید کردند: «باید این نهضت مجدّداً اوج بگیرد؛ کسانی هستند که ناچار شغلشان تعطیل میشود -چه تعطیلی باشد، چه نباشد، بعضی از مشاغل واقعاً دچار مشکل تعطیلی است- خب اینها مشکل پیدا میکنند. به نظر من مرکز هم بایستی مساجد باشد؛ میتوان مرکز کمک و همیاری با مردم و احسان و مواسات را در مساجد قرار داد. در هر مسجدی افراد نیازمندِ آبرومند را -افرادی هستند که واقعاً آبرومندند امّا در عین حال نیازمندند- شناسایی کرد، به اینها کمک رساند و مردم میتوانند کمک کنند و کمک هم میکنند. این تذکّرات من است.» بسیاری از مساجد و ائمه جماعات در لبیک به این مطالبه جدی تر وارد عرصه کمک های مومنانه شده اند چنان که بنیاد هدایت با تکیه بر ظرفیت ائمه جماعات و امامان محله مهرواره «اوج» را راه اندازی کرده است.

 

حجت الاسلام «محمدرضا یغفوری» از امامان محله ای است که حضوری فعال در رزمایش مواسات دارد و توانسته با تجمیع و فعال کردن ظرفیت های خیرانه مردمی اتفاقات مبارکی را رقم بزند. این امام محله دهه هفتادی (متولد سال 1371) در سطح دو حوزوی تحصیل کرده و با مجموعه های مسجدی و جهادی در سطح شهرستان به منظور تجمیع کمک های مومنانه و گره گشایی از مشکلات مردم ارتباط دارد.

 

اشتغال‌زایی برای جوانان در سالن پرورش قارچ

وی توانسته با کمک مسجدی ها یک میلیارد و 200 میلیون تومان از محل کمک های مردمی جمع آوری و با کار تشکیلاتی و همراهی و مشارکت 100 نفر، فعالیت های اقتصادی خرد را پایه گذاری کند، وی با همکاری اهالی مسجد «مهدی صاحب الزمان(عج)» واقع در خیابان فلسطین شهرستان فسا سالن پرورش قارچ را راه اندازی کرده است که 10 تُن ظرفیت تولید دارد و برای 10 نفر به صورت مستقیم اشتغال‌زایی کرده است.

 

 

پرورش قارچ در منزل و کارگاه

 

 

پرداخت تخصصی مسجدی ها به حوزه های تربیتی

 

یغفوری با بیان اینکه حدود چهار سال است که به عنوان امام محله فعالیت می کند، اظهار کرد: در مسجد «مهدی صاحب الزمان(عج)» با رویکرد تربیتی در مسائل خانوادگی و تربیت فرزند کار تخصصی انجام می دهیم و هم در حوزه تامین محتوا هم فعالیت های مرتبط با این رویکرد فعال هستیم. مجموعه ما به طور تخصصی در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی و خانواده و تربیت فعالیت می کند و در این زمینه توفیقات بسیار داشته است.

 

وی ادامه داد: با توجه به آنجه مجموعه ما تربیتی است هر سال یک ساحت تربیتی را دنبال می کنیم با توجه به آنکه سال گذشته دغدغه مقام معظم رهبری مسائل اقتصادی بود از محرم سال 99 در زمینه تربیت اقتصادی ورود کردیم و در سطح محله محتوای سخنرانی ها و هیئت را به این موضوع و فرهنگسازی درباره آن اختصاص دادیم.  از محرم 1400 تا محرم 1401 نیز تربیت اخلاقی را دنبال می کنیم و در سال های آتی تربیت سیاسی، اجتماعی رسانه ای و ... را دنبال می کنیم.

 

این امام محله فعال و پرتلاش درباره نتایج پیگیری رویکرد اقتصادی در برنامه های تربیتی مسجد «مهدی صاحب الزمان(عج)»؛ گفت: با همراهی مردم و خیران نزدیک به یک میلیارد تومان پول جمع آوری شد و توانستیم یک دامپرری و دو مرکز پرورش قارچ را به صورت مردمی راه اندازی و مدیریت کنیم. در راستای این اقدامات 10 نفر مشغول به کار شده اند.

 

 

تحولی شگرف در صنعت دامپروری با همکاری سازمان اوقاف - رسامدیا

 

 

تغییر ذهنیت مردم درباره اقتصاد و کسب درآمد و رزق

حجت الاسلام یغفوری با بیان اینکه از از شب اول محرم سال گذشته دید مردم را نسبت به مسائل و فعالیت های اقتصادی تغییر دادیم، تاکید کرد: با اتخاذ رویکرد تربیتی در مسائل اقتصادی و پرداخت به آن در منابر و برنامه ها، توانستیم برخی باورها را تغییر دهیم و برخی دیگر را اصلاح کنیم برای مثال اعتقاد به تامین رزق توسط خدا و توکل به خدا در مشکلات معیشتی را ترویج و نهادینه کردیم.

 

یغفوری اضافه کرد: بعد از 9 جلسه سخنرانی در قالب کارگاه، مردم سرمایه گذار با هدف ارتقای تولید نه هدف کسب درآمد صرف، و با نیت خیرخواهی و کمک مومنانه برای اشتغال زایی جوانان به میدان آمدند. متاسفانه این روزها دید منفی اقتصادی غالب است و اغلب مردم سودمحورند اما کاری که ما در مسجد «مهدی صاحب الزمان(عج)» انجام دادیم باعث ایجاد روحیه جهادی در مردم شد.

 

وی با بیان اینکه در مسجد بر فعالیت اقتصادی نوجوانان نیز تاکید داریم، اضافه کرد: برای نوجوانان در سطح اقتصادهای خُرد همچون چرم دوزی، پرورش پرنده های خانگی و زینتی کارگاه هایی را برگزار کردیم و کسب رزق و روزی حلال را به آنها آموزش دادیم.

 

امام محله مسجد «مهدی صاحب الزمان(عج)» شهرستان فسا درباره بازده اشتغال‌زایی های انجام شده، بیان کرد: دامپروری برای بازدهی و سودآوری نیازمند زمان چندساله است و هنوز به مرحله فروش بره ها نرسیده ایم. اما در پرورش قارچ سوددهی رسیده ایم. مهم آنکه کل فعالیت های اجرایی سالن ها دست نوجوانان مسجدی است مبلغی از درآمد صرف ایتام و محرومان می شود و درصدی هم به خیریه مسجد اختصاص می یابد.

 

یغفوری درباره فعالیت های خیریه مسجد مهدی صاحب الزمان(عج)، ابراز کرد: این خیریه در موضوعات مختلف فعال است در آستانه مهرماه حدود یک هفته است که در موضوع نذر لوازم التحریر کار می کنیم تا دانش آموزان خانواده های تحت پوشش در کنار بسته های معیشتی از این نذورات نیز بهره مند شوند.

 

وی درباره میزان کمک های مومنانه در طول دوران شیوع کرونا، اعلام کرد: در یک سال و نیم گذشته 170 میلیون تومان کمک مومنانه داشته ایم که 70 میلیون آن صرف اجاره بهای محرومان و 100 میلیون تومان هم صرف تهیه و توزیع بسته های معیشتی میان خانواده های نیازمند شده است. اقلام ضدعفونی کننده و ملزومات بهداشتی نیز تهیه و بین خانواده های محروم توزیع شده است. مسجد خیرانی دارد که ماهانه ما را در انجام این کمک ها کمک می کنند.

 

پایان پیام/9

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

شبستان گزارش می‌دهد

از حضور پررنگ دانشگاهیان تا اصلاح وضعیت فرهنگی منطقه در مسجد موسی‌بن جعفر(ع)

مسجد «امام موسی‌بن جعفر(ع)» پاتوق بسیاری از دانشگاهیان تهران و محل جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای دستگیری از نیازمندان در نقاط مختلف کشور است، هم‌اندیشی و هم‌افزایی طلاب و دانشجویان نیز در این مسجد بسیار پررنگ است.

اخبار برگزیده شبستان