خبرگزاری شبستان

چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰

الأربعاء ١٤ صفر ١٤٤٣

Wednesday, September 22, 2021

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : سیاسی - دولت زمان :   ۱۴۰۰/۵/۱۰ - ۱۰:۴۳ شناسه خبر : ۱۰۸۰۹۶۲

رئیس جمهور اساسنامه دانشگاه فرشچیان را ابلاغ کرد
رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، اساسنامه دانشگاه هنر‌های اسلامی _ ایرانی استاد فرشچیان را که در جلسه ۷۸۴ این شورا به تصویب رسیده بود برای اجرا ابلاغ کرد.

به گزارش خبرگزاری شبستان، رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، اساسنامه دانشگاه هنر‌های اسلامی _ ایرانی استاد فرشچیان را که در جلسه ۷۸۴ این شورا به تصویب رسیده بود برای اجرا ابلاغ کرد.

 
بر اساس این ابلاغیه، دانشگاه هنر‌های اسلامی- ایرانی استاد فرشچیان به‌عنوان یک «دانشگاه خاص» پیشرو در آموزش، پژوهش، تولید و ترویج دانش هنری با مرجعیت علمی و هویت اسلامی و ایرانی با اهداف مشخص و برای مدت نامحدود با حمایت معنوی و مادی «سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری» تأسیس می‌شود.

براساس اساسنامه، این دانشگاه مطابق ضوابط و قوانین آموزش عالی و مبتنی بر آموزه‌های اصیل و دستاورد‌های دیرینه هنری به‌منظور رشد، حفظ و احیای هنر‌های اسلامی- ایرانی مطابق مندرجات این اساسنامه ایجاد می‌شود. قلمرو موضوع فعالیت این دانشگاه مباحث و مسائل مربوط به جلوه‌های گوناگون هنر‌های اسلامی- ایرانی در معنای وسیع کلمه است.

متن مصوبه اساسنامه «دانشگاه هنر‌های اسلامی- ایرانی استاد فرشچیان» به شرح ذیل است:

وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی

اساسنامه «دانشگاه هنر‌های اسلامی- ایرانی استاد فرشچیان» که در جلسه ۷۸۴ مورخ ۱۶ شهریور ۱۳۹۵ شورای عالی انقلاب فرهنگی و بنا به پیشنهاد مورخ ۱۸ آذر ۱۳۹۳ رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به تصویب رسیده است، به شرح ذیل برای اجرا ابلاغ می‌شود:

آموزش هنر ایرانی اسلامی در گستره سرزمین‌های وسیعی از جوامع اسلامی به شیوه‌های متعدد و متنوع دارای دیرینگی شگفت‌انگیزی است. هر یک از هنرمندان بزرگ در این عرصه مبدع روش و شیوه‌های مخصوص به خود بوده، راز و رمز‌های هنر خود را متناسب با فراگیران و شاگردان خود طراحی و اجرا کرده‌اند. طی قرن‌ها این شیوه‌ها به سنت‌های آموزشی متنوعی تبدیل شده است؛ بنابراین باتوجه به ضرورت رشد و اعتلای گنجینه هنر‌های اسلامی- ایرانی لازم است متناسب با گستردگی و تنوع این هنر‌ها محیط لازم با بهره‌گیری از امکانات و ابزار‌های نوین و تکیه بر بنیان‌های سنتی آموزش متناسب با این حوزه فراهم شود.

اینک پس از بررسی‌های متعدد و نیز با کسب نظر از هنرمندان فرهیخته و دلسوز ایرانی ضرورت تأسیس یک دانشگاه کارآمد و قدرتمند در حیطه هنر‌های اسلامی- ایرانی محرز شده که با اهداف و وظایف ذیل تأسیس و طبق مفاد این اساسنامه، قوانین، مصوبات و مقررات مربوط اداره خواهد شد.

دانشگاه «هنر‌های اسلامی- ایرانی استاد فرشچیان» که در این اساسنامه دانشگاه نامیده می‌شود، به‌عنوان یک «دانشگاه خاص» پیشرو در آموزش، پژوهش، تولید و ترویج دانش هنری با مرجعیت علمی و هویت اسلامی و ایرانی با اهداف مشخص و برای مدت نامحدود با حمایت معنوی و مادی «سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری» تأسیس می‌شود.

این دانشگاه مطابق ضوابط و قوانین آموزش عالی و مبتنی بر آموزه‌های اصیل و دستاورد‌های دیرینه هنری به‌منظور رشد، حفظ و احیای هنر‌های اسلامی- ایرانی مطابق مندرجات این اساسنامه ایجاد می‌شود. قلمرو موضوع فعالیت این دانشگاه مباحث و مسائل مربوط به جلوه‌های گوناگون هنر‌های اسلامی- ایرانی در معنای وسیع کلمه است.

دانشگاه هنر‌های اسلامی - ایرانی استاد فرشچیان اول آبان ۹۷ با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افتتاح شد.

پایان پیام/50

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

آیت‌الله رئیسی در هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد:

صلح و امنیت پایدار در گرو اجرای عدالت است/ تحریم، روش جدید جنگ آمریکا با ملت‌ها است

رئیس جمهور با بیان اینکه صلح و امنیت پایدار در گرو اجرای عدالت است و دستیابی به عدالت و آزادی صرفاً از مسیر تأمین حقوق همه ملت‌ها محقق می‌شود،‌گفت: هرگونه نقض حقوق ملت‌ها، بیش از همه چیز صلح و امنیت جهانی را به مخاطره می‌اندازد.

اخبار برگزیده شبستان