خبرگزاری شبستان

شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

السبت ١٩ شوّال ١٤٤٣

Saturday, May 21, 2022

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - علمی زمان :   ۱۴۰۰/۵/۵ - ۰۸:۳۵ شناسه خبر : ۱۰۷۹۱۰۷
از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۸ ؛
وضعیت اشتغال دانش آموختگان دکتری دانشگاه تربیت مدرس اعلام شد
دانشگاه تربیت مدرس وضعیت اشتغال دانش آموختگان مقطع دکتری این دانشگاه را از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۸ اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از دانشگاه تربیت مدرس، در نشست ۲۸ تیرماه شورای دانشگاه، گزارشی از آمار اشتغال دانش‌آموختگان مقطع دکتری دانشگاه از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۸ ارائه شد.

سعید مینایی مدیر برنامه‌ریزی، گسترش و بازنگری در این نشست اظهار داشت: با توجه به اهمیت اشتغال دانش آموختگان دانشگاه تربیت مدرس در مقطع دکتری، پس از جمع آوری و تکمیل اطلاعات مربوط به اشتغال، با همکاری گروه‌های آموزشی دانشگاه، اقدام به تهیه شاخص‌هایی شده است. اطلاعات ارائه شده در این گزارش مربوط به دانش آموختگان دانشگاه تربیت مدرس از ابتدای سال ۱۳۹۴ تا پایان ۱۳۹۸ است. این اطلاعات از طریق گروه‌های آموزشی طی تماس‌هایی با دانش آموخته گردآوری شده و مبنای آن خود اظهاری فرد بوده است.

وی ادامه داد: در این بررسی ۱۳۹۴ نفر از دانش آموختگان به سوالات مطرح شده پاسخ داده‌اند که با توجه به تعداد ۲۵۶۵ دانش آموخته در بازه زمانی مذکور، ضریب پوشش نمونه ۵۴.۳ درصد است. شاخص‌های محاسبه شده در این گزارش شامل درصد دانش آموختگان شاغل، درصد دانش آموختگان غیر شاغل، درصد اشتغال مرتبط، درصد اشتغال غیر مرتبط، درصد اشتغال تمام وقت و درصد اشتغال پاره وقت می‌باشد.

وی گفت: بر اساس آمار به دست آمده، ۸۶.۱۹ درصد دانش‌آموختگان مقطع دکتری دانشگاه تربیت مدرس جذب بازار کار می‌شوند. حدود ۹۲ درصد از جذب شدگان در مشاغل مرتبط با رشته تحصیلی و حدود ۸۳ درصد از دانش‌آموختگان شاغل بصورت تمام وقت مشغول بکار هستند. ۹۲.۶ درصد دانش‌آموختگان مرد مشغول بکار هستند و تقریباً ۷۸ درصد دانش‌آموختگان زن شاغلند که از متوسط اشتغال دانشگاه کمتر است.

مینایی تصریح کرد: درصد اشتغال خالص (اشتغال مرتبط با رشته تحصیلی و تمام وقت دانش آموخته) برای دانش آموختگان دانشگاه حدود ۶۹.۷۷ درصد است. حدود چهار درصد از کل دانش آموختگان دکتری شرکت کننده در آمارگیری، در دوره‌های تحقیقاتی پسا دکتری مشغول بوده‌اند.

وی در خصوص آمار اشتغال به تفکیک دانشکده‌ها اظهار داشت: در عمده رشته‌های دانشگاه میزان اشتغال دانش آموختگان دکتری بالای ۹۰ درصد است. میزان اشتغال غیر مرتبط عمدتاً کمتر از ۱۵ درصد است و بیش از ۸۵ درصد دانش‌آموختگان شاغل بصورت تمام وقت مشغول به کار هستند. بر اساس آمار به دست آمده، بالاترین میزان کلی اشتغال مربوط به دانشکده فنی و مهندسی (۱۰۰ درصد) و مهندسی برق و کامپیوتر (۹۵.۸۳ درصد) بوده و کمترین آن مربوط به دانشکده علوم انسانی (۷۹.۰۴ درصد) است. بالاترین درصد اشتغال خالص نیز مربوط به دانشکده‌های حقوق (۹۲.۵۹ درصد) و مهندسی برق و کامپیوتر (۸۷.۵ درصد) می‌باشد.

مدیر برنامه‌ریزی، گسترش و بازنگری یادآور شد: با توجه به اهمیت پایش اشتغال دانش آموختگان دانشگاه، پیشنهاد می‌شود این پایش‌ها بصورت مستمر و حداکثر در دوره‌های دوساله در قالب داشبوردهای مدیریتی انجام شود. بهتر است داده گیری بطور مستقیم از خود دانش آموختگان صورت گیرد.

وی با اشاره به دشواری‌های جمع آوری و یکپارچه سازی و پالایش اطلاعات در طرح پایش اشتغال دانش آموختگان، خاطر نشان ساخت: در نظر گرفتن امتیاز تشویقی (مثلاً در رتبه بندی گروه‌های آموزشی) به منظور همکاری بیشتر در گردآوری اطلاعات دانش آموختگان و تهیه پرسشنامه الکترونیکی و ارسال آن به دانش آموختگان با استفاده از اطلاعات شماره تماس در سامانه گلستان و در نظر گرفتن موارد تشویقی برای پاسخ دهنده (به عنوان مثال چند گیگابایت اینترنت هدیه روی خط دانش آموخته در صورت پاسخ کامل به پرسشنامه) برای تسهیل در کار پیشنهاد می‌شود.

در ادامه رئیس دانشگاه اظهار داشت: گزارش ارائه شده گزارش ارزشمندی است و امیدوارم این گزارش‌ها به صورت سیستماتیک و دائمی طراحی شود و آمار به صورت به روز قابل استفاده باشد. دانشگاه‌های موفق دنیا میزان اشتغال دانش آموختگان خود را به صورت مستمر رصد می‌کنند و این کار سبب بهبود و اصلاح در برخی فرایندها خواهد شد و در آمایش رشته‌ها نقش مؤثری خواهد داشت که در این خصوص باید از ظرفیت‌های انجمن دانش آموختگان نیز به خوبی استفاده گردد تا همکاری حداکثری تمامی گروه‌های آموزشی را در این باره داشته باشیم.

پایان پیام/260

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رفع مشکلات جانبازان وظیفه بنیاد شهید و امور ایثارگران است

معاون رئیس ‌جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران روز پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه بدون اطلاع قبلی در بیمارستان میلاد شهریار حضور یافت و با جانبازان بستری در این بیمارستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

اخبار برگزیده شبستان