خبرگزاری شبستان

سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱

الثلاثاء ١٨ المحرّم ١٤٤٤

Tuesday, August 16, 2022

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اندیشه - دیگر موضوعات زمان :   ۱۴۰۰/۴/۲۸ - ۱۲:۳۳ شناسه خبر : ۱۰۷۷۱۲۷

کتاب «بازنمایی هویت از نگاه دیگری» منتشر شد
کتاب «بازنمایی هویت از نگاه دیگری؛ نحوه برساخته شدن اسلام‌هراسی و ایران هراسی» تألیف علی‌اشرف نظری به همت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی منتشر شد.

خبرگزاری شبستان،گروه اندیشه، کتاب «بازنمایی هویت از نگاه دیگری؛ نحوه برساخته شدن اسلام‌هراسی و ایران هراسی» تألیف علی‌اشرف نظری دانشیار دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران به همت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به تازگی به بهای ۶۸ هزار تومان منتشر شد.

 

در پشت جلد این اثر در معرفی آن آمده است: الگوهای هویتی ظهور یافته در رابطه با اسلام در غرب، بیانگر نوعی دو پاره گی معرفت شناختی و شکاف میان دو جهان هویتی با اندیشه ها، عادت واره ها و نهادها و ساختارهای سیاسی – اجتماعی متفاوت است که با روند کژتابی یا تقلیل گرایی همراه است.

 

ضعف سیاست چند فرهنگ گرایی و گسترش اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی در جوامع غربی در رابطه با دیاسپورای مسلمانان و فعال شدن گروه های هویت گرا منجر به ظهور جنبش های جدید اجتماعی هویت خواه، به چالش طلبیدن سیاستهای همگون سازی و تلاش برای بازیابی هویت در میان مسلمانان مهاجر شده است.

 

فهم دستگاه فکری اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی و توجه به هنجارها و ادراکات موجود در رابطه با چگونگی برساخته شدت هویت مسلمانان و بازنمایی روایتهای هویتی آنها در میان متفکران غربی در چارچوب سیاست اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی محور اصلی بحث در کتاب حاضر است.

 

فهرست این اثر عبارت است از:

 

مقدمه

فصل نخست: بازشناسی مختصات مفهومی اسلام‌هراسی و ایران هراسی

 

فصل دوم: سیاست اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی در غرب: درک بنیان های نظری

 

فصل سوم: حضور مسلمانان در اروپا و مسئله اسلام هراسی: بازنمایی غیریت سازانه

 

فصل چهارم: هویت، دیاسپورا و تحلیل مسئله اسلام‌هراسی در فرانسه، مطالعه موردی شارلی ابدو

 

فصل پنجم: دیاسپورای مسلمانان و مسئله اسلام گرایی در بریتانیا

 

در بخشی از مقدمه اثر به قلم دکتر نظری آمده است: پژوهش حاضر با هدف اتخاذ نگرشی چند بعدی به بحث اسلام‌گرایی و ایران‌هراسی، رویکردی تلفیقی دارد. رویکردی که تلاش می کند ضمن ارائه زمینه های تاریخی و اندیشه ای و جامعه شناختی، سیاست اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی را درک و تحلیل کند.

 

متأثر از ظهور مؤلفه هایی نظیر ایده برخورد تمدن ها، رخداد ۱۱ سپتامبر، افزایش نرخ رشد جمعیت مسلمانان، شکل گیری الگوها و روندهای هویت خود در بین مسلمانان، گسترش اسلام‌هراسی در غرب، تبعیض نژادی و گسترش مطالبات مسلمانان اروپا برای سهیم شدن در فرآیندهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی، پرسش های بنیادینی درباره نقش اسلام در اروپا و پیامدهای حضور مسلمانان در این کشورها مطرح شده است.

 

شکل گیری قتل هفت نفر در سال ۲۰۱۲ در شهر تولوز توسط محمد مراح که متأثر از سلفیسم جهادی و القاعده بود، مجروح کردن یک سرباز فرانسوی در منطقه لادفانس پاریس در سال ۲۰۱۳، زخمی شدن سه پلیس در ۲۰ دسامبر ۲۰۱۴ و حمله ژانویه ۲۰۱۵ دو فرد مسلح به نشریه شارلی ابدو و کشته شدن ۱۲ نفر و حملات دیگر نمونه هایی از خشونت های پراکنده فرقه گرایانه در دهه های اخیر در فرانسه هستند که در این میان حمله به نشریه شارلی ابدو در پاریس بازتاب جهانی یافت.

 

تحولات فوق مسئله اسلام‌گرایی را به موضوع مجادلات وسیعی در محافل آکادمیک و حوزه عمومی فرانسه و کشورهای اروپایی تبدیل کرده استو. این حملات و افزایش گروه های اسلام گرای مختلف در فرانسه می تواند گویای نضج گرفتن اسلام گرایی افراطی میان دیاسپورای مسلمانان این کشور باشد.

 

اسلام‌هراسی در غرب به طور جدی یکی از معضلات امروز است که به ایجاد فضای بی اعتمادی میان جهان اسلام و غرب منجر شده و حیات جوامع مسلمان ساکن غرب را دشوار ساخته است. فهم دستگاه فکری اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی و توجه به هنجارها و ادراکات بازتولید شده در متن آن نه به یک اولویت، بلکه یک ضرورت است.

 

کتاب حاضر ضمن بحث درباره مفهوم دیاسپورا و ابعاد نظری آن، با بهره گیری از رویکردی تحلیلی – انتقادی به واکاوی ریشه های اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی و نحوه مواجهه با آن به صورت ایجابی می پردازد. از این منظر، تلاش خواهد شد تا با ارائه توصیه های سیاستی و راهکارهای ضمنی، چگونگی برآمده از آن ارائه شود.

 

پایان پیام/40

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

ضرورت تبیین کلامی در مسائل و آسیب های اجتماعی

مساله حجاب با نگاه تبیینی با رویکرد کلامی بهتر حل می‌شود

عضو هیأت علمی گروه کلام پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: مساله حجاب و دیگر مسائل فکری و فرهنگی جامعه با نگاه تبیینی با رویکرد کلامی بهتر حل می‌شود تا با نگاه فقهی و فقاهتی.

اخبار برگزیده شبستان