خبرگزاری شبستان

شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

السبت ١٩ شوّال ١٤٤٣

Saturday, May 21, 2022

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : اجتماعی - علمی زمان :   ۱۴۰۰/۴/۲۶ - ۰۷:۵۷ شناسه خبر : ۱۰۷۶۱۶۶

تفاهم‌نامه همکاری کنسرسیوم ۵ دانشگاه برتر ایرانی تمدید شد
تفاهم‌نامه همکاری کنسرسیوم پنج دانشگاه برتر ایرانی در نشست روسای دانشگاه‌ها تمدید شد.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از دانشگاه علوم پزشکی تهران، نشست روسای دانشگاه‌های عضو کنسرسیوم پنج دانشگاه برتر ایران (۵TIUC) با تمدید تفاهم‌نامه همکاری پنج ساله کنسرسیوم و تجلیل از سرآمدان حوزه بین‌الملل دانشگاه‌ها برگزار شد.

دکتر عباسعلی کریمی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: گذشته این مجموعه به تأسیس دارالفنون در ۱۷۰ سال پیش توسط امیرکبیر بزرگ ایران بازمی‌گردد که بعد از گذشت ۸۳ سال به دانشگاه تهران تبدیل شد و ما امروز در جایی ایستاده‌ایم که تلاش‌ها و زحمات اساتید بزرگ در دوره‌های مختلف این دانشگاه، منجر به خدمات بزرگی به کشور شده است.

وی با تأکید بر جایگاه رفیع دیگر دانشگاه‌های عضو کنسرسیوم و قدمت طولانی و ارزشمند آن‌ها، اظهار داشت: دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران، تهران، صنعتی شریف و صنعتی امیرکبیر از بزرگ‌ترین مراکز تولید علم، آگاهی و ثروت در طول سال‌ها و دهه‌های گذشته بوده‌اند و نکته ارزشمند حضور همه این مجموعه‌ها امروز در کنار یکدیگر است.

کریمی اظهار امیدواری کرد با ادامه فعالیت کنسرسیوم پنج دانشگاه برتر ایران مقدمات ارتباطات و فعالیت‌های مشترک ایجاد و با همراهی و همکاری مجموعه‌ها، روسا و معاونان آن‌ها، زمینه پیشرفت و رشد و شکوفایی کشور بیش از گذشته فراهم شود.

سپس دکتر رامین کردی، معاون بین‌الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران گزارشی از فعالیت‌های دبیرخانه کنسرسیوم پنج دانشگاه برتر ایران ارائه کرد.

وی گفت: بیش از پنج سال پیش دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، علوم پزشکی ایران، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر و تهران از سوی دانشگاه سانتیاگو د کمپوستلا اسپانیا برای مشارکت در پروژه اراسموس اتحادیه اروپا انتخاب شدند و نمایندگان این مجموعه‌ها برای تشکیل کنسرسیوم پنج دانشگاه برتر ایرانی با رویکرد همکاری‌های مشترک بین‌المللی به اتفاق‌نظر رسیدند.

کردی با بیان اینکه مشارکت پنج دانشگاه در برنامه اراسموس منجر به تبادل دانشجویان و اساتید در سطح بین‌المللی شد، در ادامه به فعالیت‌ها و برنامه‌های مشترک میان دانشگاه‌های عضو کنسرسیوم طی پنج سال اخیر اشاره کرد و بیان داشت: در این مدت امکان شرکت در دو نمایشگاه بین‌المللی و برگزاری سه دوره کنگره بین‌المللی سازی آموزش عالی ایجاد و نخستین المپیاد ورزشی دانشجویان خارجی با مشارکت دانشگاه‌های عضو برگزار شد.

وی همچنین از تسری ارتباطات دانشگاه‌ها به گروه‌های آموزشی و اعضای هیأت‌علمی آن‌ها خبر داد و بیان داشت: راه اندازی انستیتو زیست مواد با همکاری دانشگاه‌های تهران و علوم پزشکی تهران و تعریف رشته هوش مصنوعی میان دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران و صنعتی شریف حاصل تعاملات ایجاد شده است.

معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران اضافه کرد: دی ماه سال ۱۳۹۹ در نشست معاونان بین‌الملل پنج دانشگاه عضو مقرر شد که پروپوزال و نقشه راهی برای برگزاری دوره‌های مشترک آماده شود.

وی افزود: خردادماه سال جاری در راستای توسعه فعالیت‌های بین‌رشته‌ای و هم‌افزایی ظرفیت‌های علمی و پژوهشی دانشگاه‌های عضو، نشست مشترکی با حضور قائم‌مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل و معاونان بین‌الملل و آموزشی دانشگاه‌ها برگزار و ۱۰ رشته برای ارائه به صورت مشترک نهایی شد.

کردی اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از سوی هریک از دانشگاه عضو به فعالیت‌های کنسرسیوم را از دیگر مصوبات این نشست عنوان کرد و گفت: موضوع دریافت اختیارات بیشتر برای کنسرسیوم از وزارتخانه‌های علوم و بهداشت نیز در نشست مذکور مورد تأکید قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: امیدوارم که با امضاء تفاهم‌نامه پیش رو و عملیاتی شدن برنامه‌ها و همکاری‌های پیش‌بینی شده، فعالیت کنسرسیوم همکاری پنج دانشگاه برتر ایرانی نهادینه و با قدرت بیشتری جلو برود.

پس از آن دکتر جلیل کوهپایه زاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر محمود نیلی احمدآبادی، رئیس دانشگاه تهران، دکتر سید احمد معتمدی، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دکتر محمود فتوحی، رئیس دانشگاه صنعتی شریف به ارائه سخنرانی پرداختند.

تسریع همکاری‌های آینده، برگزاری دوره‌های مشترک همگرا میان دانشگاه‌ها، آشنایی بیشتر بدنه (کارشناسان و اعضای هیأت‌علمی) دانشگاه‌های عضو کنسرسیوم با فعالیت‌ها و ظرفیت‌های یکدیگر، تثبیت جایگاه کنسرسیوم پنج دانشگاه برتر ایران در سطح وزارتخانه‌های علوم، بهداشت و هیأت‌امنای هریک از دانشگاه‌ها، پیش‌بینی راهکارهای تشویقی علمی، فرهنگی و رفاهی سیستماتیک برای اساتید و کارشناسان همکار با کنسرسیوم و توسعه نگاه فرهنگی نسبت به فعالیت‌های کنسرسیوم در بدنه هریک از دانشگاه‌ها، در این بخش مورد تأکید قرار گرفت.

در ادامه، دکتر علی‌اکبر حق‌دوست، معاون آموزشی وزارت بهداشت با تأکید بر اهمیت تثبیت جایگاه کنسرسیوم در بدنه دانشگاه‌ها عضو، تصریح کرد: هریک از روسای دانشگاه‌های و معاونان آن‌ها قطعاً می‌توانند در خصوص کنسرسیوم تصمیم‌گیرنده باشند، ولی این شرط لازم است، زمانی شرط کافی خواهد بود که به لایه‌های پایین‌تر و به کف دانشگاه‌ها تسری پیدا کند.

حق‌دوست به حمایت معاونت آموزشی وزارت بهداشت از کنسرسیوم همکاری پنج دانشگاه برتر ایرانی اشاره کرد و اظهار داشت: امکان دریافت مصوبات حمایتی از شورای عالی برنامه‌ریزی در راستای تعریف دوره‌های مشترک آموزشی وجود دارد.

وی با اشاره به تشکیل کمیسیون‌های همگرایی در سطح وزارتخانه‌های بهداشت و علوم، یادآور شد: با ایجاد این کمیسیون‌ها تلاش می‌شود، تصویب و تعریف رشته‌های همگرا در مدت زمان کمتری صورت گیرد.

در بخش پایانی این نشست دکتر عنایت الله شعبانی از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر سید احمد احمدی از دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر محمدمهدی نائبی از دانشگاه صنعتی شریف، عبدالمجید اسکندری از دانشگاه تهران و زهره دهقانی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان سرآمدان حوزه بین‌الملل دانشگاه‌های عضو کنسرسیوم معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند.

همچنین تفاهم‌نامه همکاری کنسرسیوم برای پنج سال دوم، به امضاء روسای دانشگاه‌ها رسید و دکتر محمدحسین نکوفر، مدیر روابط بین‌الملل دانشگاه به عنوان دبیر کنسرسیوم به مدت دو سال انتخاب و حکم وی امضاء شد.

پایان پیام/260

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

رفع مشکلات جانبازان وظیفه بنیاد شهید و امور ایثارگران است

معاون رئیس ‌جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران روز پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ماه بدون اطلاع قبلی در بیمارستان میلاد شهریار حضور یافت و با جانبازان بستری در این بیمارستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

اخبار برگزیده شبستان