خبرگزاری شبستان

شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

السبت ٢٢ رجب ١٤٤٢

Saturday, March 6, 2021

اللَّهُم کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَةِ بنِ الحَسَن، صَلَواتُکَ علَیه و علی آبائِه، فِی هَذِهِ السَّاعَةِ وَ فِی کُلِّ سَاعَه، وَلِیّاً وَ حَافِظاً و قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْنا، حَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعا وَ تُمَتعَهُ فیها طَویلا" - خدایا، ولىّ‏ ات، حضرت حجّت بن الحسن، که درود تو بر او و بر پدرانش باد؛ در این لحظه و در تمام لحظات سرپرست و نگاهدار و راهبر و یارى گر و راهنما و دیدبان باش، تا او را به صورتى که خوشایند اوست، ساکن زمین گردانیده و مدّت زمان طولانى در آن بهره مند سازی

سرویس : فرهنگ و ادب - ادبیات و نشر زمان :   ۱۳۹۹/۱۱/۳ - ۱۵:۴۰ شناسه خبر : ۱۰۱۸۲۰۸
رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:
مردم منتظر ثبت رکوردهای خوبی از نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران باشند
امیرزاده در دومین روز از برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران گفت: مردم ایران بویژه علاقه مندان به کتاب منتظر ثبت رکوردها و معدل های خوبی از برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران باشند.

 

به گزارش خبرگزاری شبستان و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، «همایون امیرزاده» با بیان این مطلب افزود: نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران که بر اساس راهبرد مهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شاهد برگزاری آن هستیم، بی تردید معدل های خوب و امیدبخشی را در پایان برگزاری این رخداد بزرگ فرهنگی به ثبت می رساند.

وی تاکید کرد: پیدایش و شروع به کار این پدیده مجازی همراه با نگرانی های مختلفی بود که بخشی از آن ناظر بر نگرانی از میزان توانمندی فضای مجازی در خدمات رسانی به مخاطبان و علاقه مندان کتاب بود و بخش دیگری از نگرانی ها این بود که آیا از این رخداد نوپدید استقبال می شود.

امیرزاده تصریح کرد: این نگرانی ها باعث شد با دقت بیشتری به موضوع نمایشگاه کتاب تهران توجه شود. بنابراین برگزاری این نمایشگاه با هدف پویا ساختن عرصه نشر کشور دارای مسیر پرریسک و حساسی بود و نشان داد که در این زمینه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دارای مدیران عملگرا و جسوری در شرایط بحرانی هستند.

وی ادامه داد: با آغاز بیماری کرونا حوزه های مختلف فرهنگی و هنری کشور تحت تاثیر عمیقی قرار گرفت. این موضوع نه تنها متوجه جامعه ایران بلکه سراسر جهان بود. در بررسی هایی که در موضوع خسارت های وارده به حوزه فرهنگ و هنر در سایر کشورها که درگیر این پاندومی خطرناک هستند مشخص می شود که خسارت های وارده به بخش های فرهنگ و هنر یک امر همه گیر بوده و حتی در کشورهایی که زیرساخت های فرهنگی آن ها به مراتب از ایران قوی تر بوده این خسارت ها عمیق و اثرگذار بوده و بخش های فرهنگی و هنری در همه کشورها بیشترین خسارت ها را متحمل شده اند.

این مقام مسئول در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در ایران هم این شرایط مستثنی نبود و حوزه نشر که یکی از حوزه های مهم پرمخاطب و اثرگذار در موضوعات فرهنگی است تحت تاثیر آن قرار گرفت و بسیاری از فعالیت های حوزه نشر کشور با رکود بی سابقه ای مواجه شد.

وی در عین حال تصریح کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با نگاه به مناسبات حمایتی که دولت تدوین و ارائه کرده بود به بررسی خسارت های وارده بر این حوزه پرداخت و در سامانه های مشخص شده دولت، سعی کرد حضور جدی داشته باشد. این اقدام کار سخت و مهمی بود و خسارت های ناشی از کرونا در حوزه های فرهنگ، هنر و رسانه برآورد هزینه شد تا این حوزه شکننده و آسیب پذیر از سایر رسته های شغلی عقب نماند.

امیرزاده تاکید کرد: البته در اعلام نخستینی که درباره رسته های خسارت دیده از کرونا اعلام شد حوزه های فرهنگ، هنر و رسانه یا دیده نشده و یا کمتر به آن توجه شده بود. بنابراین گام نخست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این بود که در این رسته های شغلی، جایگاه مشاغل فرهنگ، هنر و رسانه هم دیده شود و خالی نماند. پیگیری های مجدانه ای در این زمینه صورت گرفت و این تلاش ها به ثمر نشست و رسته های شغلی فرهنگی و هنری در فهرست رسته های خسارت دیده از کرونا به رسمیت شناخته شد.

وی ادامه داد: گام بعدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه اقداماتی بود که در حوزه های مختلف مانند ارائه بسته های معیشتی، پرداخت خسارت ها، بیمه هنرمندان و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت صورت گرفت و در این زمینه بر اساس منابع موجود کشور شاهد تلاش های خوبی بودیم.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به برخی مشکلات ناشی از شیوع کرونا و برگزاری نمایشگاه کتاب تهران در این شرایط  افزود: نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به عنوان بزرگترین رخداد فرهنگی کشور بر اساس شیوه نامه های اعلامی مراجع ذیربط که ستاد ملی کرونا است، به تعطیلی کشیده شد و در این شرایط باید راه چاره ای اندیشیده می شد و از همان ابتدا موضوع برگزاری نمایشگاه کتاب تهران به صورت مجازی مورد توجه قرار گرفت. دستور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه به معاون امور فرهنگی این وزارتخانه ابلاغ شد که در اسرع وقت طرح اولیه برگزاری نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران ارائه و بر اساس مشورت های کارشناسی شده با خبرگان این حوزه بویژه ذینفعان و بخش های خصوصی طرح اولیه برگزاری این نمایشگاه ارائه شد.

وی ادامه داد: معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با درک درست از شرایط موجود اقدام به ارائه اولین نسخه اجرایی نخستین نمایشگاه مجازی کتاب تهران کرد و بعد از آن مجدد بررسی های کارشناسی در این زمینه صورت گرفت.

امیرزاده تاکید کرد: امروز که شاهد دومین روز برگزاری نمایشگاه مجازی کتاب تهران هستیم و به رغم اینکه در نخستین روز برگزاری به دلیل استقبال گسترده مخاطبان ایرانی در سراسر کشور از این رخداد شاهد اختلال در سامانه این نمایشگاه بودیم اما با تاکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و تلاش های بی وقفه عوامل فنی اکنون این سامانه فعال است و روند خوبی را طی می کند.

 

نمایشگاه مجازی کتاب تهران الگوی مناسبی برای ادامه فعالیت های فرهنگی است

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: آنچه شاهد خواهیم بود این است که در نمایشگاه مجازی کتاب تهران به عنوان یک رخداد موفق فرهنگی در شرایط سخت بحران کرونا رکوردهای کم نظیری از این نمایشگاه ثبت می شود و می تواند برای ادامه مسیر فعالیت های فرهنگی الگوی مناسبی باشد.البته تلاش ها و فعالیت های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به طور صرف بسنده به حوزه نشر نیست اما از ابتدای امسال تاکنون شاهد خرید بیش از 50 میلیارد تومان کتاب در فرایند برنامه های حمایتی فصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستیم.

وی تصریح کرد: اگر فروش 99 میلیارد تومانی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در سال 98 را ملاک ارزیابی قرار دهیم به نظر می رسد به رغم تاثیر شکننده ای که پاندومی کرونا بر عرصه های مختلف شغلی داشته، معدل موجود در این حوزه نشان می دهد که این برنامه ها حساب شده و کارشناسی شده است و توانسته به میزان قابل توجهی از خسارت های ناشی از کرونا جلوگیری شود.

 

پایان پیام/14

نظرات

نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
ارسال

نظرات ارسال شده

سرخط خبرهای سرویس

مسئول کمیته رقابتی و داوری آثار در بخش رقابتی ششمین جشنواره اسباب بازی:

برخی آثار جشنواره اسباب بازی در سطح جهانی است/ تغییر ساختار جوایز از نقدی به حمایتی 

مهدی زاده با بیان اینکه کیفیت اسباب بازی های ششمین جشنواره اسباب بازی مثال زدنی بود، گفت: برخی آثار کاملا قابل مقایسه با محصولات بازار جهانی است.

اخبار برگزیده شبستان