یک استاد اخلاق تاکید کرد
غیبت امام زمان(عج) را با لطف خدا معنا کنیم/ جامعه کبیره معرفی‌نامه اهل بیت(ع) است
حجت‌الاسلام بهتاش با بیان‌اینکه باید حتی غیبت امام عصر(عج) را در دل لطف خدا معنا کنیم، گفت: زیارت جامعه کبیره امام هادی(ع)، یک دوره کامل معرفت‌شناسی نسبت به امام است که نباید آن را صرفا برای کسب ثواب مطالعه کرد.

به گزارش خبرنگار گروه مهدویت و غدیر خبرگزاری شبستان، حجت‌الاسلام «محمدرضا بهتاش» شامگاه چهارشنبه، ۷ اسفند به مناسبت ماه رجب در مسجد جامع غدیر به سخنرانی پرداخت و گفت: انسان باید به باطن حضور در ارتباط با خدا و ولی او دست پیدا کند.

 

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: حضور فیزیکی و حضور باطنی به زیارت همراه با معرفت انسان کمک می کند، در عصر غیبت بنا است که انسان از حضور فیزیکی و ظاهری به حضور باطنی و حقیقی عبور کند، زیرا حجت خداوند بر انسان تمام نمی‌شود و همواره امام حی در زمین وجود دارد.

 

حجت‌الاسلام بهتاش با بیان اینکه در مقام بندگی آنچه برای خداوند اهمیت دارد حضور باطنی با ائمه معصومین(ع) است، تصریح کرد: انسان باید در عصر غیبت آن را تمرین کند در غیر این صورت کسانی بودند که حضور فیزیکی امام را درک کردند اما برکات آن را دریافت نکردند. افرادی هم حضور فیزیکی را درک نکردند اما به برکات حضور امام دست یافتند.

 

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه حجت الهی بالغ و لطف او به بندگان خود تمام است، اظهار کرد: انبیاء و اولیاء الهی انسان را از دوره‌ای به دوره دیگر رفعت دادند، باید حتی غیبت را هم در دل لطف خدا معنا کنیم که اگر کسی درست استفاده کند سبب رفعت واگرنه سبب سقوط و نزول او است.

 

وی با بیان اینکه وجود پیامبر(ص) و امام لطف است، ابراز کرد: اینکه امام موفق شود حکومت جامعه را به دست بگیرد لطف مضاعفی است همه باید به این درجه حضور برسند، حجت حکمت و لطف و رحمت خداوند به بندگان خود همه در یک حلقه هستند اما همه آنها به اراده انسان بستگی دارد. هر کس در راه خداوند قدم بردارد و تلاش کند او راه‌های خودم را برایش می‌گشاید.

 

حجت‌الاسلام بهتاش با استناد به روایتی از امام صادق(ع) مبنی بر اینکه ای کاش شیعیان ما نسبت به ما شناخت درست داشتند، اضافه کرد:‌ اهل ثروت، اهل قدرت، اهل علم و اهل عبادت و زهد درباره جامعه مسئولیت دارند، شیعیان واقعی نسبت به یکدیگر اخلاق خوبی دارند.

 

وی افزود: اینکه بگوییم ای کاش ما در زمان ائمه معصومین(ع) زندگی می‌کردیم ارزش و اهمیت ندارد بلکه شناخت درست ائمه معصومین(ع) و تبعیت از دستورات آنها نزد خداوند مهم است بنابراین در عصر غیبت این مساله را تمرین کنیم.

 

حجت‌الاسلام بهتاش درباره زیارت جامعه کبیره که از امام هادی(ع) نقل شده است، ابراز کرد: این زیارت یک دوره کامل معرفت شناسی نسبت به امام است که نباید آن را صرفا برای کسب ثواب مطالعه کرد بلکه باید به تفسیر آن هم توجه کنیم تا درباره امام شناخت درستی کسب کنیم.

 

این استاد حوزه علمیه ادامه داد: زیارت جامعه کبیره معرفی نامه اهل بیت(ع) است که در آن فلسفه، عرفان، دانش و تخصص وجود دارد و باید درباره آن به فهم دقیق دست یافت تا حق مطلب از دست نرود. این مطالب دقیق را اگر درست بخوانیم سبب نجات اما اگر نادرست بفهمیم سبب شقاوت ما می شود.

 

حجت‌الاسلام بهتاش با بیان اینکه هر حقیقی که انسان با آن سنخیت بیابد نسبت به آن حضور قلبی پیدا می‌کند، اظهار کرد: اگر انسان‌ها به حقیقت اولیاء الهی و ائمه معصومین(ع) آگاهی پیدا می‌کردند دیگر بین آنها هیچ اختلافی وجود نداشت.

 

این استاد حوزه با بیان اینکه انسان‌ها شیفته حقیقت هستند، ابراز کرد: امام هادی(ع) فرمودند: خداوند در قلب ما اهل‌بیت(ع) حاضر است به گونه‌ای که خودبه خود چیزی را اراده کند ما همان را اراده می‌کنیم؛ این اوج حضور و سنخیت و معرفت است.

 

حجت‌الاسلام بهتاش با اشاره به روایت دیگری از امام هادی(ع) خاطرنشان کرد: ایشان درباره اهل ایمان فرمودند: گذر از فضای فیزیک جسمی و رسیدن به حضور واقعی است، اسلام ایمان آوردن فیزیکی است و تنها بر لسان جاری می‌شود، اما ایمان حقیقی آنی است که در باطنی‌ترین بخش انسان یعنی قلب او جاری می‌شود.

 

چاپ خبر