رئیس جهاد دانشگاهی کشور:
اقتصاد ما یک اقتصاد دانش بنیان متکی بر توان ملی است
طیبی گفت: یکی از ماموریت های اصلی جهاد دانشگاهی تولید فناوری های بومی مورد نیاز کشور در صنایع است تا به این منظور اقتصاد ما یک اقتصاد دانش بنیان متکی بر توان ملی شود.

«حمیدرضا طیبی» امروز (سه شنبه ۲۹ بهمن) در حاشیه آیین افتتاح و راه اندازی دستگاه حفاری ۷۲ که با حضور وزیر نفت انجام شد، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در اهواز اظهار کرد: یکی از ماموریت های اصلی جهاد دانشگاهی تولید فناوری های بومی مورد نیاز کشور در صنایع است تا به این منظور اقتصاد ما یک اقتصاد دانش بنیان متکی بر توان ملی شود.

 

رئیس جهاد دانشگاهی کشور صنعت نفت ایران را یکی از حوزه هایی دانست که از ابتدای فعالیت جهاد دانشگاهی انتخاب شد و افزود: به علت اهمیت صنعت و جامع بودن فناوری هایی که در این صنعت مورد استفاده قرار می گیرد، اگر این فناوری ها تولید شود می تواند موتور محرک فناوری در سایر صنایع شود.

 

وی با اشاره به اینکه در سال های دهه ۶۰ و ۷۰  ورود موفقی به ساخت سیستم برق و کنترل تجهیزات مورد نیاز صنایع نفت داشتیم اضافه کرد: در سال ۷۹ وارد ساخت سیستم برق کنترل دکل های حفاری شدیم که ساخت این دکل ها موفقیت آمیز بود و مورد استقبال قرار گرفت. 

 

طیبی با بیان اینکه با توجه به توان خوبی که در حوزه مکانیک داشتیم تصمیم گرفته شد وارد ساخت دکل شویم که در دهه ۸۰ ساخت پنج دستگاه دکل به ما واگذار شد تصریح کرد: در مقابل تجهیزاتی که آن موقع به لحاظ  اقتصادی امکان ساخت در داخل کشور نبود، تصمیم گرفتیم روی انتقال فناوری کار کنیم و دانش اصلی دکل را انتقال دهیم که در این موضوع موفق شدیم یک شرکت خارجی را پیدا کنیم.

 

وی در خصوص کار با شرکت های خارجی خاطر نشان کرد: این شرکت در مقابل خرید 55 درصد از تجهیزات این دانش را به ما انتقال دهد که به طور کامل انتقال داده شد.

 

رئیس جهاد دانشگاهی کشور عنوان کرد: این نقشه ها بیشتر نقشه های ساخت بود که ما قصد داشتیم با داشتن این نقشه ها توان طراحی خود و صحت عملکرد را بسنجیم به این منظور که ورودی آن نقشه را به تیم طراحی دهیم و خروجی را مطابق با نقشه های استاندارد چک کنیم که دقیقا همان شد.

 

وی با اشاره به اینکه این موفقیت نشان دهنده این است که توان طراحی را به دست آوردیم ابراز کرد: دکل اول ساخته و تحویل داده شد و برای ساخت دکل دوم به تحریم های سنگین برخوردیم که چین هم به ایران اعمال کرد و به همین علت چهار سال زمان برد تا ما بتوانیم پول ها را به صورت نقد به آنها انتقال دهیم.

 

طیبی با بیان اینکه یکی دیگر از موانع بحث انحلال شرکت کالا و انتقال پرونده به شرکت ملی نفت پیش آمد که بالاخره امروز موفق شدیم دکل دوم را تحویل دهیم گفت: برای ساخت دکل سوم اگر منابع مالی پرداخت شود مهرماه آماده تحویل می شود که در حال حاضر ما توان ساخت دکل های حفاری را داریم و می توانیم بگوییم وارد باشگاه سازندگان دکل های حفاری شدیم.

 

چاپ خبر