۳ مسجد مهم در هند که قطب گردشگری هستند
هند از جمله کشورهای آسیایی است که مساجد زیبایی را در خود جا داده و مساجد آن از معماری بی‌نظیری برخوردار هستند.

خبرگزاری شبستان، گروه مسجد و کانون های مساجد، هند از جمله کشورهایی است که مناطق گردشگری به ویژه اسلامی بسیاری دارد.

 

مزارهای اسلامی و مساجد در میان مسلمانان هند و کشورهای آسیایی از جایگاه مهمی برخوردار است که به سه مسجد مهم آن در زیر می پردازیم:

 

مسجد جامع دهلی

مسجد جامع دهلی یا مسجد جهان ‌نما، از مهم ترین و بزرگ ترین مساجد درهند و از زیباترین اماکنی است که مسلمانان از آن بازدید می کنند.

این مسجد در سال 1650 میلادی از سوی امپراتور «شاه جهان» ساخته است و برای ساخت آن حدود 5 هزار کارگر به مدت 6 سال کار کرده اند.

این مسجد توسط خلیل طراحی شده است که به عنوان مجسمه ساز بزرگ زمان خود شناخته می شده  و صرف نظر از جو مذهبی آن مجسمه های ساخته شده در مسجد استثنایی است. برجسته ترین نکته این است که هیچ یک از گنبدها از نظر ارتفاع با یکدیگر مساوی نیستند، هر گنبد با گنبد دیگر متفاوت است.

گفته می شود، امپراتور و اطرافیان وی هر جمعه برای اقامه نماز به این مسجد می آمدند و برای همین این مسجد یکی از اماکن مقدس اسلامی در هند محسوب می شود.

 

 

مسجد ناکودا

این مسجد از منظر زیبایی تحفه معماری در این کشور محسوب می شود.

این مسجد در محله «بورابازار» واقع شده و برای 10 هزار نمازگزار ظرفیت دارد.

 

 

مسجد اجمیر

این مسجد از جمله مساجدی در کشور هند است که مسلمانان بسیاری به آن می روند و در طول سال مملو از جمعیت است و مکان دوستی تمامی ادیان است.

این مسجد در سال ۱۱۹۹ میلادی  زمان «قطب الدین ایبک» بر خرابه‌ های یک معبد هندو و دانشکده زبان سانسکریت در شهر «اجمیر» واقع در ایالت راجستان هند ساخته شده است.

از ویژگی های این مسجد آن است که ستون ها و پوشش های آن از الگوهای پیش از اسلام است.

مزار خواجه «سیدمعین الدین چشتی» معروف به «خواجه غریب نواز» در کنار این مسجد واقع شده است.

 

 

چاپ خبر