درگرجستان
ایران شناس برجسته گرجی تجلیل شد
​با سخنرانی رایزنی فرهنگی ایران درگرجستان ، از ایرانشناس برجسته گرجی، نمادی بارتایا در سالن اجتماعات مدرسه لخاایندراوو شهرمارتویلی تجلیل شد.

به گزارش خبرگزاری شبستان و به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با حضور جمعی از اساتید دانشگاه ، معلمین مدرسه ، دانش آموزان و حمید مصطفوی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، از ایرانشناس برجسته گرجی تجلیل شد . 

 

دراین مراسم «حمید مصطفوی» رایزن فرهنگی کشورمان با اشاره  به نقش موثر ایرانشناسان و دانشگاهیان گرجی در برقراری و تحکیم روابط فرهنگی و ادبی دو کشور ایران و گرجستان گفت : استاد بارتایا  از ایرانشناسان  برجسته و از چهره های فاضل و فرهیخته زبان و ادبیات فارسی و گرجی است که نقش ویژه ای در توسعه علم ، فرهنگ و ادب دو کشور ایران و گرجستان ایفا کرده و نام و یاد او چون تمامی کسانی که به فرهنگ و ادبیات دو کشور خدمت کرده اند، ماندگار است .

 

رایزن فرهنگی کشورمان با اشاره به جایگاه چهره های ماندگار و موفق در فرهنگ و تاریخ هرکشور گفت :در هرمقطع زمانی، این مفاخرباتوجه به پایبند بودن به اصالت ملیتی خود گام های بسیار بلندی درمسیر رشد و تعالی کشور خود و توسعه روابط فرهنگی بین المللی برداشته، در انتقال تجربیات و دانسته های خود به نسل های آینده سر بلند بوده و نام خود را در فهرست"ماندگارها "جاودانه نموده اند.

 

مصطفوی با اشاره به آثار تالیفی و ترجمه استاد بارتایا به عنوان یک ایرانشناس گرجی موفق و تاثیرگذار ؛ گسترش آموزش زبان فارسی، مطالعات ایرانشناسی دردانشگاه های گرجستان و ترجمه متون ادبیات کلاسیک و معاصر ایران به زبان گرجی را از مهمترین فعالیت ماندگار و تأثیرگذار وی در مبادلات فرهنگی و ادبی دو کشور برشمرد و از خدمات ایشان تقدیر و تشکر کرد.

 

گفتنی است ،پرفسور نمادی بارتایا هم اکنون استاد دانشگاه و رئیس کرسی ایران شناسی دانشگاه آکاکی تسرتلی شهر کوتایسی است و سالیان متمادی رئیس کرسی ایران شناسی دانشگاه دولای تفلیس بوده است.

 

در پایان این مراسم از تعدادی از کتاب های پرفسور بارتایا در طول ده سال گذشته چاپ شده بود به کتابخانه مدرسه اهدا شد.

چاپ خبر