معاون حقوقی و امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:
نهادينه سازي فرهنگ كتاب و كتاب خواني از رويكردهاي مهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است
كار انديش نهادينه سازي فرهنگ كتاب و كتابخواني را از رويكرد هاي مهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي دانست وگفت:در اين راستا طرح هاي  باشگاه هاي كتابخواني و روستاهاي دوستدار كتاب اجرايي شده است.

به گزارش خبرگزاري شبستان از خرم آباد، علی اصغر کاراندیش عصر امروز (٢٠مهر)در مراسم تودیع و معارفه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان، با اشاره به گشايش نمايشگاه بزرگ كتاب استان لرستان، افزود: تقويت فرهنگ مطالعه و كتاب و كتابخواني از برنامه هاي محوري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: علاوه بر برنامه هاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي جهت تقويت فرهنگ كتابخواني در جامعه  طرح هاي چون پايتخت كتاب، باشگاه هاي كتابخواني و روستاهاي دوستدار كتاب مورد توجه جدي قرار گرفته است.


وي بيان كرد: هم اكنون جمعيتي بالغ بر ۵۰۰ هزار نفر در باشگاه‌های کتاب‌خوانی سراسر کشور عضو هستند و فعالیت می‌کنند.


كارانديش  تصريح كرد: در قالب ایجاد باشگاه های کتاب خوانی در مدارس، مجتمع های مسکونی و کانون ها و ... تلاش مي شود با جمع شدن نسل جوان و ايجاد بحث و گفتگویی در حوزه كتاب علاقمندی به مطالعه  در بين جوانان افزایش دهند.

 

وي با اشاره به راهكارهاي افزايش سرانه مطالعه، تصریح کرد: همه ما به این مسئله آگاهیم که اگر فرهنگ کتابخوانی بخواهد ترویج یابد، باید مطالعه از زمان کودکی و دبستان شروع شود.

كارانديش ادامه داد:  برنامه دوشنبه های کتابخوانی در مهدکودک ها با همکاری بهزیستی و در راستاي نهادينه سازي فرهنگ كتاب و كتابخواني است.


وي  با اشاره به طرح روستاهاي دوستدار كتاب، ادامه داد: همچنین در خصوص روستاهایی که بیشترین اقدام و مشارکت را در کتابخوانی داشته باشند برنامه انتخاب روستای کتاب را تدارک دیده ایم و در هر سال ۱۰ روستا در این زمینه انتخاب و در نهایت یک روستای برتر انتخاب می شود و روستای کتاب می شوند.

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: انتخاب پایتخت کتاب از دیگر برنامه هایی بوده که برای ترویج فرهنگ کتابخوانی اجرا شده است و تاکنون انتخاب پایتخت کتاب ۵ دور برگزار شده و اقدامی در جهت مشارکت همه جانبه در شهرها برای ترویج کتابخوانی است.


كار انديش در ادامه با اشاره به معرفي مدير كل فرهنگ و ارشاد اسلامي، اذعان داشت. در بررسی های زیادی که شد و در بین گزینه های متعدد رسیدیم به اینکه آقای فتاحی گزینه اصلح هستند و ابلاغ ایشان صادر شد.

 معاون حقوقی و امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد  إسلامي همچنين با اشاره به برگزاری نمایشگاه های کتاب در کشور و در لرستان گفت: هدف از برپایی این نمایشگاه ها این است که هم کمک شود به حوزه نشر کتاب و هم زمینه دسترسی مردم برای انتخاب راحت تر کتاب مورد نظرشان فراهم شود.

چاپ خبر