معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
افزایش سرانه مطالعه در کشور نیازمند زیرساخت‌های فرهنگی است
حیدری با تاکید بر افزایش سهم اعتبارات فرهنگ، گفت: برای افزایش سرانه مطالعه در کشور نیازمند زیرساخت‌های بیشتر و بهتری هستیم.

به گزارش خبرگزاری شبستان از شهرکرد، «لادن حیدری» امروز (شنبه ۲۰ مهر) در آیین گشایش چهاردهمین نمایشگاه کتاب ناشران کشوری که در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی استان برگزار شد، گفت: اگر انتظار داریم مردم امروز نسبت به سال‌های گذشته فرهنگی‌تر باشند مسئولان موظفند دسترسی فرهنگ و آثار فرهنگی را بیش از پیش در اختیار مردم قرار دهند.

 

معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بابیان اینکه پایین بودن سرانه مطالعه از آسیب‌های بشر امروزی است، افزود: این موضوع در کشور ما نیز وجود دارد که برای رفع آن باید همه بخش ها به ویژه دستگاه های فرهنگی ورود فعالانه ای به حوزه کتاب و کتابخوانی داشته باشند.

 

حیدری با تاکید بر به‌کارگیری مشوق‌‌ها برای تشویق افراد به امر مطالعه در سیاتگذاری‌ های کشور، افزود: تلاش دولت برای جلوگیری از افزایش قیمت کاغذ و کتاب ستودنی است اما کافی نیست و نهادهای فرهنگی باید رسالت پررنگ‌تری را در حوزه کتاب و کتابخوانی ایفا کنند.

 

معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به آمار حوزه کتاب و کتابخوانی استان چهارمحال و بختیاری اشاره کرد و گفت: سرانه عناوین کتاب‌های منتشر شده در استان نسبت به ازای هر نفر نسبت به کل کشور ۷۷ صدم درصد است.

 

حیدری ادامه داد: در سال گذشته ۷۵ عنوان کتاب با شمارگان بیش از ۸۲ هزار جلد در این استان چاپ شده که از این تعداد کتاب ۷۸ و ۶۶ درصد تالیفی و مابقی ترجمه‌ای بوده است و جایگاه این استان را در تعداد کتاب‌های چاپ شده در کشور در رتبه ۳۰ قرار داده است.

 

وی افزود: سهم عناوین کتاب‌های منتشر شده هفت صدم درصد و سهم شمارگان از کتاب‌های منتشر شده این استان نسبت به کل کشور، پنج صدم درصد است.

 

حیدری بابیان اینکه میزان دسترسی مردم استان به کتابخانه‌های عمومی به ازای هر نفر ۶ صدم باب و دسترسی اعضای کتابخانهها به ازای هر ۱۰۰ نفر ۴ و ۲ جلد کتاب است، اظهار داشت: همچنین سرانه کتاب در کتابخانه های عمومی استان به ازای هر نفر، یک صدم درصد و سرانه اعضای کتابخانه‌ها ۴ صدم درصد نفر محاسبه شده است.

 

معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فعالیت ۱۳ ناشر در چهارمحال و بختیاری، خاطرنشان کرد: سرانه ناشران به ازای هر 100 هزار نفر، یک و سه درصد است.

 

حیدری بابیان اینکه ۶۵ باب کتابخانه عمومی با یک میلیون و ۶۱ هزار و ۶۴۵ جلد کتاب در استان چهارمحال و بختیاری فعال است، افزود: هم اینک ۴۴ هزار و ۶۹۵ نفر عضو این کتابخانه‌ها هستند که تنها ۴ درصد جمعیت این استان را شامل می‌شود.

 

چاپ خبر