استاندار گیلان:
ضرورت بهره گیری از خیرین کتابخانه ساز در گیلان
زارع با بیان اینکه با امید و افزایش نشاط می‌توان فرهنگ مظالعه را در جامعه و نسل جدید نهادینه کرد گفت: بهره‌گیری از خیرین کتابخانه‌۲ساز یکی از راهکارهای افزایش فضای مطالعه در گیلان است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از رشت، «ارسلان زارع» امروز(یک‌شنبه 14 مهر) در نشست انجمن کتابخانه‌های عمومی گیلان  در استانداری اظهار کرد: مطالعه و کتاب تاثیر شگرفی در توسعه و افزایش آگاهی جامعه دارد.

 

استاندارگیلان با بیان اینکه خانواده و مدرسه اصلی‌ترین مشوق برای افزایش سرانه مطالعه در نسل جوان هستند، گفت: کتاب و کتابخوانی با توجه به قدمت فرهنگی و تمدن دیرینه کشور و استان گیلان باید به‌عنوان فرهنگ عمومی در جامعه نهادینه شود.

 

زارع اذعان کرد: دستگاه های اجرایی و متولیان فرهنگی جامعه باید در تبلیغ و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی بیش از پیش کوشا بوده تا اصل کتابخوانی به‌عنوان فرهنگ در جامعه مطرح شود.

 

وی ادامه داد: با امید و افزایش نشاط می‌توان فرهنگ مطالعه را در جامعه و نسل جدید نهادینه کرد.

 

 استاندار گیلان توسعه فضاهای فیزیکی را یکی از راه‌های تسهیل دسترسی به کتاب و کتابخوانی برای جامعه دانست و بیان کرد: استفاده از همه ظرفیت‌های فرهنگی و فضاهای آموزشی به‌ویژه در مناطق محروم باید مورد توجه قرار گیرد.

 

وی بهره‌گیری از ظرفیت کتابخانه‌های سیار و حضور سفیران کتاب در مناطق محروم و روستاها را اقدامی مناسب در جهت تحقق ترویج کتابخوانی دانست و افزود: برنامه‌ریزی در جهت تقویت فرهنگ مطالعه امری ضروری است که در جهت اجرای این سیاست باید از سازمان‌های مردم‌نهاد استفاده بیشتری شود.

 

 

 

زارع با تاکید بر اینکه از ظرفیت خیرین کتابخانه ساز در جبران کمبود فضای مطالعه بهره گرفته شود گفت: شوراهای شهر باید بودجه فرهنگی لازم برای ترویج فرهنگ کتاب را پیش‌بینی کنند، علاوه بر سهم نیم درصدی شهرداری‌ها به کتابخانه‌های عمومی، شهرداران موظف به ایفای نقش در حوزه ترویج فرهنگ مطالعه هستند لذا باید نسبت به این مهم توجه ویژه ای داشته باشند.

 

وی خاطرنشان ساخت: از فضاهای مجازی در راستای ارتقاء فرهنگ مطالعه بهره گرفته شود.

 

چاپ خبر