ماه آینده انجام می شود/
اجرای طرح «دوست من انسولین» در شهر شیراز
کارشناس ارشد تغذیه و فعال انجمن گابریک از اجرای طرح «دوست من انسولین» در پنج شهر بزرگ کشور خبر داد و گفت: این طرح ماه آینده در شهر شیراز برگزار می شود.

نازلی سیدخوئی، کارشناس ارشد تغذیه و فعال انجمن گابریک در حاشیه نشست مطبوعاتی روز جهانی دیابت به خبرنگار شبستان گفت: انجمن گابریک موسسه ای غیر انتفاعی و مردمی است که تمامی اعضای فعال در آن افراد دیابتی نوع یک هستند که شرط اصلی فعالیت آن ها به ویژه در بخش های خاص این است که کنترل دقیقی از قند خونشان داشته باشند، به این معنا که هموگولوبین ایوانسی آن ها باید زیر هفت باشد.

 

سیدخوئی پیرامون گستردگی کار فعالیت انجمن در کل کشور گفت: گابریک توانسته با اجرای، برنامه «دوست من انسولین» با اعزام یک پزشک و یک متخصص تغذیه در طرحی دو روزه به آموزش افراد دیابتی و پزشکان، در پنج شهر بزرگ کشور تبریز، زنجان، مشهد، فسا و شهرکرد اقدام کند و این طرح ماه آینده در شهر شیراز برگزار می شود.

 

وی با اشاره به چشم انداز نهایی گابریک گفت: هدف اصلی ما آموزش تمامی افراد دیابتی در سطح کشور است. ما بر اساس شعاری که داریم نمی خواهیم کودکی در کشور به خاطر داشتن دیابت و عوارض آن دچار محرومیت شود. در واقع گابریک قصد دارد با آموزش از قطع عضو و و ایجاد عوارض سخت دیابت جلوگیری کند.

 

این کارشناس ارشد تغذیه افزود: در کل فعالیت های گابریک منحصر به امور آموزشی می شود که البته با خدمات پزشک هیچ تداخلی ایجاد نمی کند. همچنین کلاس های آموزشی شامل مراحل مقدماتی، متوسطه و پیشرفته می شود که درحدود 80 کلاس در ماه برای افراد مبتلا به دیابت نوع یک و دو  برگزار می شود.


سیدخوئی با اشاره به سطوح مختلف فعالیت گابریک خاطر نشان کرد: در سطح مقدماتی همه افراد اعم از مصرف کننده قرص و انسولین با هم از کلاس استفاده می کنند که معمولا جمعیت این کلاس حدودا به 25 نفر می رسد.


به گفته وی؛ افراد در این سطح با مفاهیم ابتدایی دیابت آشنا می شوند، در سطح بعد افراد به دیابتی نوع یک و دو مجزا می شوند و بر اساس نوع درمانشان تفکیک می شوند.
 

وی در ادامه افزود: در فاز پیشرفته دو هفته کلاس برگزار می شود که در هفته دوم آزمون برگزار می شود. براساس این سیستم، گابریک توانسته در سطح خاورمیانه و آفریقای شمالی عنوان برترین مدرسه دیابت را به خود اختصاص دهد.

 

این کارشناس ار شد تغذیه با بیان اینکه در خصوص آموزش حدود 80 کلاس برگزار می کند که ویژه افراد مبتلا به دیابت نوع یک و دو است،  تصریح کرد: کلاس های تکمیلی شامل کنترل قند خون و کنترل چربی خون کاهش وزن و کنترل استرس می شود.


سیدخوئی افزود: به تازگی گابریک دراقدامی ابتکاری برای کودکان کلاس های آموزشی با عنوان ماجراهای کیپو و کلاس های روان شناسی برای مادران با حضور یک کارشناس ارشد بالینی برگزار می کند.

وی با اشاره به افراد تحت پوشش گابریک گفت: تا به امروز حدود 70 هزار نفر از کلاس های انجمن استفاده می کنند که البته این آمار روزانه افزایش می یابد.

 

سید خوئی در خصوص همکاری گابریک با آموزش و پرورش و دانشگاه ها تصریح کرد: با توجه به خط مشی آموزشی گابریک بسیار علاقمند هستیم تا با مراکز آموزشی در سطح کشور به ویژه آموزش و پرورش همکاری نزدیکی داشته باشیم. البته در سطح کوچکی گام هایی برداشته شده که در حد توزیع جزوات آموزش برای مادران بوده است.

 

این کارشناس ارشد تغذیه پیرامون تأمین هزینه های گابریک خاطر نشان کرد: انجمن از نهاد های دولتی هیچ گونه کمکی دریافت نمی کند و مخارج خود را از طریق حمایت کننده ها و کمک های مردمی دریافت می کند.
 

 وی افزود: تمام کلاس های آموزشی زیر 12 سال کاملا رایگان برگزارمی شود، بنابر این هزینه بالای بر گابریک وارد می شود که بخشی از این هزینه از سوی خیرین و شرکت های حمایت گر تأمین می شود.

 

پایان پیام/ 

 

 

 


 

چاپ خبر