مصوبه دولت برای انتقال آب دریای عمان ابلاغ شد؛
۶۰ میلیون متر مکعب؛ سهم خراسان جنوبی از آب عمان
با امضای تفاهم نامه بین معاون وزیر نیرو و استانداران استان های شرقی کشور، سهم خراسان جنوبی در طرح انتقال آب از سواحل چابهار، ۶۰ میلیون متر مکعب تعیین شد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از بیرجند و به نقل از روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، «محمدصادق معتمدیان» در نشست مشترک استانداران استان های شرق کشور با مدیران وزارت نیرو که با موضوع بررسی طرح انتقال آب از سواحل چابهار در سالن همایش شهید هاشمی نژاد مشهد برگزار شد، اظهار کرد: در سال‌های اخیر به دلیل کمبود منابع آبی، مناطق شرقی کشور با چالش مواجه شده اند و بیش از 2 دهه است که مردم خراسان جنوبی با این مشکل دست و پنجه نرم می کنند.

 

استاندار خرسان جنوبی با اشاره به اینکه بحث تامین آب استان از سال های گذشته مطرح بوده است، افزود: در این مدت موضوع تدوین سند سازگاری با شرایط کم آبی را دنبال کردیم که با پیگیری های مدیران استانی و همکاری وزارت نیرو تدوین و در قالب آن، همدلی خوبی میان دستگاه های متولی حوزه آب ایجاد شده است.

 

وی با بیان اینکه بیش از 91 درصد منابع آبی این استان در بخش کشاورزی مصرف می شود، ادامه داد: علی رغم شرایط اقلیمی خشک و کمبود منابع آبی، در بحث کشت گلخانه ای و سیستم های نوین آبیاری در شرایط قابل قبولی قرار نداریم، لذا با تصویب «سند سازگاری با شرایط کم آبی» یکی از اولویت های ما حوزه کشاورزی خواهد بود.

 

معتمدیان با اشاره به اینکه نیاز آبی خراسان جنوبی 217 میلیون مترمکعب است، خاطرنشان کرد: در افق سال 1425 بر اساس مطالعات انجام گرفته در خوش بینانه ترین شرایط حدود 59 میلیون مترمکعب آب موجودی استان خواهد بود و حدود 100 میلیون متر مکعب هم با اجرای سند سازگاری با شرایط کم آبی تامین می شود.

 

وی خاطرنشان کرد: امیدوارم با اجرای طرح انتقال آب از سواحل چابهار به شرق کشور زمینه همکاری و هم افزایی در سایر موضوعات توسعه ای استان خراسان جنوبی فراهم شود.

 

یادآور می شود؛ با تصویب هیئت دولت، وزارت نیرو سهمیه استان‌ های شرقی کشور از فاز اول طرح انتقال آب دریای عمان را ابلاغ کرد. بر اساس آن سهم خراسان جنوبی از سهمیه 400 میلیون متر مکعبی تصویب ‌شده توسط دولت 60 میلیون متر مکعب است. همچنین میزان تخصیص آب استحصالی به استان سیستان و بلوچستان 228 میلیون مترمکعب، خراسان رضوی 110 میلیون مترمکعب است.

چاپ خبر