پروژه چند میلیون دلاری ساخت مسجد در شمال نیوزیلند
با افزایش جمعیت مسلمانان در شهر «پالمرستون‌نورث» نیوزیلند و ناکافی بودن فضای مسجد کنونی، مسلمانان این شهر قصد دارند مسجد بزرگتری بسازند.

به گزارش خبرگزاری شبستان: به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ابوت اسلام، رشد جمعیت مسلمانان در شهر پالمرستون‌نورث، در شمال نیوزیلند، نیاز به یک مسجد بزرگتر برای اقامه نماز و برگزاری مراسم دینی را ایجاد کرده است.

 

تنها مسجد شهر پالمرستون‌نورث در منطقه «کوک سنت» واقع است که ظرفیت کمی دارد. قبلاً پیش‌بینی می‌شد این مسجد تا ۱۵ سال آینده جوابگوی مسلمانان باشد، اما رشد زیاد جمعیت مسلمانان پس از حادثه حمله به مساجد «کرایست چرچ» نیاز به مکانی بزرگتر را به وجود آورده است.

 

«ریاض رحمان» رئیس انجمن اسلامی منطقه، در این باره گفت: برای برپایی نمازهای جمعه به جایی بزرگتر نیاز داریم. در مناسبتی همچون عید فطر ۱۵۰۰ نمازگراز در مسجد این شهر گرد آمدند و فضا برای همگان کافی نبود.

 

«ذوالفقار بات»، یکی از اعضای شورای مسجد پالمرستون نورث، نیز گفت: در دهه اخیر مردم از ساخت مساجد در شهرهای دیگر نیوزیلند استقبال و هزینه ساخت آن را تأمین کرده‌اند.

 

وی تصریح کرد: به محض اینکه پروژه ساخت یک مسجد را آغاز کنید، کمک‌های مالی از هر سو روانه می‌شود. ما انتظار داریم پس از نهایی شدن طرح این مسجد، کمک‌های مالی مسلمانان را دریافت کنیم.

 

یادآور می‌شود در اوایل قرن بیستم گروهی از مهاجران مسلمان از جنوب آسیا و شرق اروپا در نیوزیلند ساکن شدند. از دهه ۱۹۷۰ موجی از مهاجران مسلمان اهل فیجی وارد این کشور شدند و از دهه ۱۹۹۰ به بعد، مهاجرت مسلمانان از کشورهای جنگ‌زده و بی‌ثبات سیاسی به نیوزیلند شدت یافت. اکنون مسلمانان یک درصد از جمعیت ۴,۵ میلیون نفری نیوزیلند را تشکیل می‌دهند.

 

 

منبع: ایکنا

چاپ خبر