شبستان خراسان جنوبی گزارش می دهد؛
سوگ شمع ها در عزای حسین (ع)/ «هفت منبر» آیین عزاداری زنان بیرجندی در عصر تاسوعا
مراسم «هفت منبر» یکی از آیین های محرم در استان خراسان جنوبی است که توسط بانوان بیرجندی در عصر روز تاسوعا برگزار می شود.

خبرگزاری شبستان- خراسان جنوبی: ماه محرم که به روزهای نهم و دهم نزدیک می‌شود، عزاداری ها نه تنها در جای جای ایران اسلامی بلکه در اقصی نقاط این کره خاکی رنگ و بوی دیگری می‌گیرد. مردم خراسان جنوبی هم در روز تاسوعا و عاشورای حسینی با آیین‌های مختلفی در سوگ امام حسین علیه السلام و یاران باوفایش به عزاداری می‌پردازند.

 

مراسم « هفت منبر» در بیرجند یكی از آیین های خاص و كم نظیر ماه محرم به شمار می رود كه در فهرست میراث معنوی كشور نیز به ثبت رسیده است. ˈ این مراسم در عصر تاسوعا توسط زنان برگزار می شود و بانوان با روشن كردن هفت شمع در هفت منبر، مسجد و حسینیه به اجرای این آیین سنتی می‌پردازند.

 

 

برگزاركنندگان این مراسم خدام اماكن هستند كه در عصر تاسوعا با انداختن پارچه سیاهی برروی منبر و گذاشتن آن در نزدیكی در مسجد یا حسینیه، آماده پذیرایی از عزاداران سالار شهیدان می شوند.

 

بانوان شركت كننده در این مراسم پس از نیت كردن، شمعی را درون سینی و كنار این منابر روشن كرده و نذورات خود را از قبیل خرما، شیرینی و پول درون تشتی ریخته و برای روشن كردن شمعی دیگر به یكی دیگر از این مساجد می روند.

 

آنان تا پایان مراسم و خاموش شدن شمع ها در محل می مانند و هیچكدام از شمع ها را خاموش نمی كنند نذورات جمع آوری شده طی این مراسم به صاحب منبر تعلق داشته و اشك شمع های مزبور نیز در مكانی از مساجد جمع آوری می شود.

 

 

مسجدآیتی، مسجد جامع، مسجد خواجه خضر، مسجد حیدرحسن، مسجد صاحب الزمانی، مسجد امام حسن (ع)، چشمه خلیلی (قدمگاه)، منزل دختر آخوند، حسینیه گود و مدرسه معصومیه بیرجند از جمله اماكنی هستند كه مراسم هفت منبر در آنها برگزار می شود.

 

مراسم هفت منبر به شماره 507 در فهرست میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است.

 

 

چاپ خبر