مدیرکل اوقاف و امور خیریه تهران خبر داد
اجرای تعزیه «شمیم حسینی» در امام‌زادگان و میادین منتخب پایتخت
عبداللهی با اعلام اجرای تعزیه «شمیم حسینی» در امام‌زادگان و میادین منتخب تهران ویژه محرم حسینی، گفت: این تعزیه در آستان امام‌زادگانی همچون صالح(ع) تجریش و پنج‌تن لویزان اجرا می‌‎شود.

«مجتبی عبداللهی» در گفت وگو با خبرنگار گروه قرآن و معارف خبرگزاری شبستان با اشاره به اهمیت و نقش تعزیه در انتقال مفاهیم عاشورای حسینی، اظهار کرد: تاکید مقام معظم رهبری و مراجع عالم تشیع بر اجرای این گروه برنامه‌ها به شرط زدودن خرافات و پیرایه‌های غیرشرعی، نقطه آغازینی شد که پژوهشگران متدین، به این حوزه ورود جدی داشته و نسبت به جمع‌آوری نسخه‌های تعزیه، اقداماتی انجام دهند. نتایج زحمات این پژوهشگران باید تجلی و ظهور پیدا کند و مردم از آن نفع ببرند.

 

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان تهران تاکید کرد: اداره کل اوقاف و امورخیریه استان تهران با توجه به رسالت خود در راستای تحقق نیات واقفین برای برگزاری مجالس تعزیه و ارج نهادن به این میراث فرهنگی و معنوی، تصمیم گرفت با همکاری مرجع تخصصی بنیاد علمی فرهنگی تعزیه و همایش‌های آیینی کشور، امسال از این ظرفیت به شکل شایسته‌ای استفاده کند.

 

وی با اشاره به محورهای همکاری این اداره با مرجع تخصصی بنیاد علمی فرهنگی تعزیه و همایش‌های آیینی کشور گفت: این همکاری‌ها در خصوص «صحیح‌خوانی اشعار تعزیه»، «همخوانی با روایات و منابع تاریخی»، «اصلاح و حذف نواقص ادبی»، «زدودن خرافات»، «ترویج این هنر اسلامی ایرانی»، «قدردانی از اصحاب تعزیه» و همچنین «آشنایی مردم با هنر موسیقی تعزیه» برنامه‌ریزی شده است.

 

عبداللهی همچنین درباره مسیرهای حرکت کاروان تعزیه «شمیم حسینی» در استان تهران گفت: حرکت کاروان تعزیه در مسیر امامزاده صالح(ع) به امامزاده یحیی(ع) در روز تاسوعای حسینی از ساعت 10 صبح آغاز شده و تا ساعت 17 ادامه می یابد. این کاروان در در روز عاشورا نیز از امامزاده یحیی(ع) به سمت بقعه شیخ صدوق شهرری  از ساعت 9 صبح حرکت خود را آغاز می کند

 

وی اعلام کرد: تعزیه «شمیم حسینی» از روز عاشورا به مدت پنج شب در امامزادگان صالح (ع)، پنج تن(ع)، حسن(ع) و سیدجعفر و حمیده خاتون(ع) و نیز بقعه شیخ صدوق(ره) از ساعت 20:30 تا 22:30 و در میادین حسن آباد، الغدیر، سبزه میدان، فلکه اول تهرانپارس و فلکه اول صادقیه نیز از ساعت 17:30 تا 19:30 اجرا می شود.

 

چاپ خبر