رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا:
سربازان بعد از پایان مهارت آموزی گواهی نامه استاندارد بین الملی دریافت می کنند
سردار مهری گفت: سربازان بعد از اتمام دوره های آموزشی «گواهی نامه استاندارد بین الملی» دریافت می کنند که در همه جای دنیا مورد پذیرش است، همچنین انها می توانند بعد از پایان خدمت سربازی هم از این مزیت استفاده کنند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری شبستان، امروزه مهارت آموزی در تمام دنیا نهادینه شده و در حال انجام است، یکی از گروه هایی که مهارت آموزی آنها بسیار مهم بوده و در توسعه و پیشرفت جامعه هم می توانند نقش مهمی داشته باشند، سربازان  هستند، سالانه حدود ۴۰۰ هزار نفر جوان به عنوان سرباز وارد نیروهای مسلح می‌شوند. اینها معمولا دو سال در اختیار نیروهای مسلح هستند و طبق قانون این حضور می‌تواند تمام وقت باشد.یعنی اگر زمان در اختیار داشتن آنها را در نظر بگیریم، بیشتر از مدت زمانی است که افراد برای تحصیل تا مقطع لیسانس در دانشگاه می‌گذرانند، این یک فرصت طلایی برای جامعه است و می‌توان با یک برنامه‌ریزی دقیق و بهره‌­گیری از اوقات فراغت سربازان در حین خدمت و یک حرکت جمعی، به یک نتیجه برد - برد رسید در این خصوص با سردار «تقی مهری» رییس سازمان وظیفه عمومی ناجا گفتگویی انجام دادیم که در ادامه می خوانیم.

 

شما چه برنامه های برای مهارت آموزی سربازان دارید؟

نیروهای مسلح برای نوجوانانی که هنوز به سن مشمولیت نرسیدند فرجه ای گذاشته است به این صورت که آنهایی که در زمینه های مختلف دارای مهارتی هستند، می توانند از طریق دفاتر الکترونیک پلیس+10 برای ثبت مهارت خود اقدام کنند، این کار اجباری نیست بلکه اختیاری است در واقع یک نوع امتیاز و مشوق برای سربازان  محسوب می شود که به عنوان مثال در تعیین محل خدمت آنها بسیار تاثیر گذار می باشد.

 

فعالیت این افراد به چه صورتی است؟

سازمان وظیفه عمومی ناجا این افراد را بر اساس مهارت و رشته تحصیلی و سهمی که سازمان های نیروهای مسلح دارند آنها را به مراکز آموزشی و پادگان ها تخصیص می دهند و سربازان را تحت آموزش قرار می دهند، همچنین هماهنگی های لازم با وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، سازمان فنی و حرفه ای کشور و سازمان صنعت، معدن و تجارت به عمل آمده که مربیان خود را برای آموزش سربازان در رشته های مختلف برای ما ارسال کنند به عنوان مثال مقرر شده، مربیان جمعیت هلال احمر در زمینه های امدادی، خود امدادی و دیگر امدادی به سربازان آموزش دهند.

 

آیا بعد از آموزش مهارت ها سربازان مدرکی هم  دریافت می کنند؟

سربازان بعد از اتمام دوره های آموزشی،«گواهی نامه استاندارد بین الملی» دریافت می کنند که در همه جای دنیا مورد پذیرش است، همچنین انها می توانند بعد از پایان خدمت سربازی هم از این مزیت استفاده کنند ،حتی تسهیلاتی نیز توسط دولت برای آنها پیش بینی شده است که در اختیارشان گذاشته می شود ضمن اینکه قرارگاه مهارت آموزی سربازان وظیفه نیرو‌های مسلح  نیز با هدف اتخاذ تدابیر برای بهبود دوران سربازی راه اندازی شده است.

 

شما برای تقویت باورهای دینی سربازان چه برنامه هایی دارید؟

نیروهای مسلح برنامه های دینی سراسری برای سربازان دارد، روسای عقیدتی، سیاسی، فرماندهان، معاون فرهنگی، تبلیغاتی، معاون اجتماعی و اموزش نیروهای مسلح هر کدام به سهم خود برنامه های دینی خاصی در مناسبت های مختلف مانند ماه محرم( تشریح نهضت امام حسین(ع)  و ماه مبارک رمضان در قالب کلاس های عقیدتی دارند.

 

خدمت مقدس سربازی در بحث ایثار و شهادت الگو گرفته از نهضت سالار شهیدان امام حسین(ع) است، مادران  شهدا در دوران دفاع مقدس می گفتند، فرزندان ما از  حضرت علی اکبر(ع) بالاتر نیستند، بنابراین این فرهنگ در بین خانواده ها و سربازان ما نهادینه شده است، امروز شاهد برگزاری مراسم عزاداری ابا عبدلله حسین (ع) در مرزها و مقرهای نیروهای مسلح هستیم.

 

 شما در طول سال چه برنامه های دینی دارید؟

واحدهای عقیدتی و سیاسی ما نیز در طول سال برنامه ای دینی زیادی در زمینه های قرائت قرآن، احکام، تحکیم بنیان خانواده، مفاهیم امر به معروف و نهی از منکر برای سربازان دارند .

 

در زمینه سبک زندگی اسلامی هم برنامه ای دارید؟

در حال حاضر سبک زندگی ایرانی – اسلامی  در دستور کار نیروهای مسلح است با توجه به اینکه اکنون گام دوم بیانیه انقلاب مطرح است  وهدف اصلی و عصاره گام دوم این بیانیه که مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند، جوانان هستند لذا تمام مسایل علمی، تحقیقاتی و پژوهشی، مسایل مالی و اقتصادی، سبک زندگی اسلامی ، دفاعی و امنیتی همه با محوریت جوانان در این بیانیه  مطرح شده است، این برنامه در حال اجرایی شدن است ولی باید با برنامه ریزی  بهتر، دقیق تر و مناسب تر انجام پذیرد.

 

 

چاپ خبر