رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد مطرح کرد:
برگزاری نماز عید قربان در مصلی یاسوج/عید قربان، جلوه زیبایی از دستگیری فقرا و محرومین
خاضع فلسفه قربانی در روز عید را در حقیقت قطع وابستگی و دلبستگی به امورات دنیوی و جلوه زیبایی از دستگیری فقرا و محرومین برای کسب رضای خداوند متعال دانست.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از یاسوج حجت‌الاسلام «سید جواد خاضع» امروز ( ۱۷ مرداد) در نشست برنامه ریزی برگزاری نماز «عید قربان» در یاسوج ضمن تبریک اعیاد قربان و غدیر، گفت: طبق آموزه های دینی چهار روز عید فطر، عید قربان، عید غدیر و روز جمعه به عنوان عید معرفی شده‌اند.


 

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه در روایات از روز «جمعه» به عنوان یکی از با فضیلت ترین روزها و عید یاد شده، اظهار داشت: عید قربان نیز یکی از اعیاد مهم همه فرقه های مختلف مسلمان است که این روز را جشن می‌گیرند.

 

وی فلسفه قربانی در روز عید را در حقیقت قطع وابستگی و دلبستگی به امورات دنیوی و جلوه زیبایی از دستگیری فقرا و محرومین برای کسب رضای خداوند متعال دانست.

 

خاضع یادآور شد: گرچه در این روز به ظاهر شتر یا گوسفند قربانی می‌شود، ولی تسلیم شدن در برابر دستورات خداوند سبحان و قربانی کردن هوای نفسانی در این روز است.


این فعال فرهنگی کهگیلیوه و بویراحمد اضافه کرد: کسانی که هوای نفس خود را قربانی نکردند، در عید ولایت نتوانستند ولایت امام علی (علیه السلام) را بپذیرند.

 

وی از عید قربان به عنوان روز ذبح نفس اماره ای که انسان را به بدی و گمراهی می کشاند یاد کرد و گفت: اگر انسان بتواند نفس اماره خود را سرکوب کند، می تواند امامت امام علی (علیه السلام) را نیز بپذیرد.

 

خاضع با اشاره به اینکه برای شب و روز عید قربان اعمالی ذکر شده که از جمله آن زیارت امام حسین (علیه السلام) خواندن دعای«"یا دائِمَ الْفَضْلِ عَلیَ الْبَرِیَّةِ» که گفته شده در شب جمعه خوانده شود بهتر است و ادامه داد: برای روز عید قربان غسل، دعا، نماز، تکبیر و قربانی کردن سفارش شده است.

 

رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه قربانی کردن مختص به حجاج تنها نیست، اظهار داشت: هرکس توان دارد مستحب است که جهت کمک به فقرا و محرومین قربانی انجام دهد.

 

وی یکی از شعائر الهی را قربانی کردن شتر و گوسفند دانست و گفت: انشاالله که بتوانیم از برکات و فضایل این روز ارزشمند بهره‌مند شویم که بخشی از آن کمک به فقرا و دل کندن از تعلقات دنیوی است.

 

خاضع ضمن تاکید بر برگزاری باشکوه نماز عید قربان، خاطرنشان کرد: مردم ما در همه مناسبت ها به نسبت جمعیت بیشترین حضور را دارند که ضرورت دارد در روز عید قربان تبلیغات و اطلاع رسانی جهت حضور باشکوه در نماز عید صورت گیرد.

 

این فعال فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد گفت: نماز عید قربان دوشنبه ساعت ۷:۳۰ صبح در محل مصلی امام خمینی رضوان الله تعالی علیه یاسوج برگزار می شود.
 

شایان ذکر است، نظافت بیرون مصلی توسط شهرداری، نصب بنر تبلیغاتی، تامین امنیت نمازگزاران و پیش بینی برق اضطراری از جمله موارد مطرح شده در این نشست بود.

چاپ خبر