عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تشریح کرد:
جزئیات طرح بخشودگی سود مرکب و جرایم تسهیلات بانکی
پور ابراهیمی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما جزئیات طرح بخشودگی سود مرکب و جرایم تسهیلات بانکی که از سوی نمایندگان به تصویب رسید را تشریح و بررسی کرد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری شبستان، «محمدرضا پور ابراهیمی» شب گذشته (سه شنبه اول مرداد) در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما درباره طرح بخشودگی سود مرکب و جرایم تسهیلات بانکی که در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، گفت:  اساس قانون، عملیات بانکی بدون رباست اما به علت ضعف نظارتی بانک مرکزی در طول سال ها، رویکرد نظام بانکی از ضوابط و مقررات، جدا و به عملیات خارج از آن ضوابط تبدیل شده است.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با ابراز تاسف نسبت به اینکه به دلایل مختلف در نحوه تسویه قراردادهایی که منجر به اخذ تسهیلات شده توسط افراد حقیقی یا حقوقی، به جای محاسبه سودی که در قراردادها آمده است این قراردادها به علت تمدید که اتفاق می افتد شامل هم سود و هم جرایم بود، گفت: مجموعه این دو مورد با اصل قرارداد جمع می شد و سود و جریمه به آن تعلق می گرفت.

 

وی با اشاره به بررسی های مجلس شورای اسلامی در این زمینه گفت: محاسبات ما نشان می دهد اگر به این روش عمل کنیم در بازه زمانی پنج ساله در برخی موارد، این تسهیلات به چهار برابر تعهدات وام گیرنده تبدیل می شد که مشکلاتی را برای پرداخت فعالان اقتصادی ایجاد می کرد و هم مشکل شرعی و دینی ایجاد مي شد.

 

پور ابراهیمی با بیان اینکه در اصلاحیه بودجه سال 97 و در قانون بودجه، این موضوع دیده شد اما نهایی نشد، افزود: به دنبال آن با همکاری بانک مرکزی، در کمیسیون و در صحن علنی مجلس با رای قاطع، تصویب و نهایی شد.

 

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی درباره طرح حذف سود مرکب و بخشش جرایم بانکی گفت: سقف این موضوع، دو میلیارد تومان برای اشخاص حقوقی و 500 میلیون تومان برای اشخاص حقیقی است، اعتقاد ما این بود که این مبلغ باید بیشتر شود.

 

وی بر این نکته تاکید داشت که نباید قانونی بنویسیم که خوش حساب های بانکی را تنبیه کنیم به همین علت پیشنهاد دادیم بانک مرکزی مشوق هایی را برای خوش حسابان، تعریف و پس از تصویب شورای پول و اعتبار، آن را عملیاتی کند اما بانک مرکزی مخالف بود.

 

پورابراهیمی با اشاره به اقدامات و تلاش های مجلس برای حل این مشکلات گفت: مجلس بارها مشکلات مربوط به افزایش سرمایه نظام بانکی و مانند آن را بررسی و حل کرده است و با همکاری خوبی که میان مجلس و دولت و بانک مرکزی انجام شد امیدواریم اجرای این طرح، آغاز حرکت مطلوبی در اقتصاد کشورمان باشد و این حرکت، حرکت قابل قبولی است و از بانک مرکزی تشکر می کنیم./

چاپ خبر