معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی خبر داد؛
صرفه جویی ۴ میلیارد مکعب آب با اجرای آبیاری تحت فشار
اکبری با اشاره به اینکه از سال ۹۲ تاکنون ۹۰۰ هزار هکتار آبیاری تحت فشار اجرا شده که بی سابقه بوده است، گفت: با اجرای این مهم تاکنون بیش از ۴ میلیارد مترمکعب آب در کشور صرفه جویی شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، «علی مراد اکبری» امروز (29 تیر) در بازدید از پروژه تجهیز و نوسازی اراضی حسین آباد سادات بیرجند با حضور استاندار خراسان جنوبی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: این پروژه 450 قطعه زمین بوده که به 60 قطعه تبدیل شده و از مصادیق بارز بهینه کردن مصرف آب در بخش کشاورزی است.

 

 

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه از سال 92 تاکنون 900 هزار هکتار آبیاری تحت فشار اجرا شده که بی سابقه بوده است، گفت: با اجرای این مهم تاکنون بیش از 4 میلیارد مترمکعب آب در کشور صرفه جویی شده است.

 

 

اکبری با تاکید بر اینکه استان خراسان جنوبی جزو استانهای پیشرو کشور در بحث آبیاری تحت فشار است، افزود: در برنامه پنجم توسعه متوسط اجرای آبیاری تحت فشار در خراسان جنوبی حدود 600 هکتار بوده که در سال گذشته تبدیل به 7 هزار هکتار شده است.

 

 

وی با بیان اینکه در سال جاری تاکنون یک هزار هکتار آبیاری تحت فشار در خراسان جنوبی اجرا شده، ادامه داد: همچنین اکنون 10 هزار هکتار آبیاری تحت فشار  در استان نیز در حال انجام است که این امر نشان می دهد مدیریت استان و مدیرجهاد کشاورزی عزمی راسخ برای بهینه کردن مصرف آب پیگیری می‌کنند.

 

 

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در سنوات گذشته خراسان جنوبی در بحث آبیاری تحت فشار فعالیت قوی نداشته و میزان سطح آبیاری تحت فشار این استان نسبت به اراضی آبی آن حدود 16 درصد بوده در حالی که میانگین کشور 22 درصد است، بیان داشت: خوشبختانه طی دو سال گذشته حدود 50 درصد سطح آبیاری تحت فشاری که در سال های گذشته بوده در استان اجرا شده و تحول عظیمی در بحث آبیاری تحت فشار در خراسان جنوبی اتفاق افتاده است.

 

 

اکبری ادامه داد: در استان خراسان جنوبی هر میزان آبیاری تحت فشار اجرا شود منابع اعتباری آن تامین می شود و هیچ گونه محدودیت اعتباری وجود ندارد.

 

 

وی افزود: استان خراسان جنوبی اکنون از نظر سطح اجرای آبیاری تحت فشار جزو دومین یا سومین استانهای سطح کشور است که امیدواریم در آینده این امر را توسعه دهیم و بتوانیم به  میانگین بیش از متوسط کشور در این استان برسیم.

 

 

معاون آب و خاک وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه با اجرای آبیاری تحت فشار و بهینه کردن مصرف آب اکنون در بحث گندم کشور به خودکفایی رسیده است، گفت: همچنین در بحث شکر در آستانه خودکفایی هستیم.

 

 

به گفته وی با بهینه کردن مصرف آب و عملیات به زراعی در بحث دانه های روغنی توانسته ایم از ضریب وابستگی 95 درصد به حدود 82 درصد برسیم.

 

 

اکبری ادامه داد: ميزان بهره وری نيز از 9 دهم در كيلوگرم بر مترمکعب به 1.32 دهم رسيده است و همچنین راندمان آبیاری از 39 درصد به 45 درصد افزایش یافته است.

 

 

 

چاپ خبر