رئیس کل بانک مرکزی:
مبنای ارزش پول ملی، تولید ملی است
همتی مبنای ارزش پول ملی را تولید ملی خواند و گفت: باید به سمتی حرکت کنیم که وابستگی به ارز نفتی کمتر شود و در خودروسازی نیز واردات را به حداقل برسانیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از اصفهان، «عبدالناصر همتی» در دیدار با استاندارد اصفهان، اعضای اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی استان به فعالیت های اخیر اقتصادی علی رغم شرایط سخت تحریم اشاره کرد و گفت: فعالان اقتصادی باید از این شرایط سخت استفاده کنند و تهدیدها را به فرصت تبدیل کنند.

 

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه با اقدامات دولت فشارهای دشمن خنثی شده است، اظهار داشت: امیدوار هستیم که با حمایت فعالان اقتصادی به نتایج بهتری در این زمینه دست پیدا کنیم.

 

وی به روند کاهشی نرخ تورم و بیکاری اشاره کرد و افزود: در سال گذشته ۴۲ میلیارد دلار و در سه ماه و نیم گذشته ۱۲ میلیارد دلار تأمین ارز برای واردات صورت گرفته است و بخش مهمی از آن را صادرکنندگان تأمین کرده اند.

 

همتی به اقداماتی که برای ثبات روند بازار ارز صورت گرفته اشاره کرد و تصریح کرد: باید به سمتی حرکت کنیم که وابستگی به ارز نفتی کمتر شود و در خودروسازی نیز واردات را به حداقل برسانیم.

 

وی مبنای ارزش پول ملی را تولید ملی خواند و گفت: ما معتقدیم شاخص های اقتصادی و بازار، نرخ ذاتی ارز را مشخص می کنند و ما در آن دخالتی نمی کنیم.

 

رییس کل بانک مرکزی در ادامه به تشریح سیاست های پولی پرداخت و گفت: تمام تلاش بانک مرکزی، کنترل نقدینگی است ضمن آنکه بدلیل افزایش نرخ ارز، واحدهای تولیدی دچار کمبود نقدینگی شده اند، بر این اساس بانک مرکزی با درک این شرایط گام های مهمی در این مسیر برداشته است.

 

چاپ خبر