مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی:
تداوم پروژه والمان منوط به اخذ مجوز از میراث فرهنگی است
آبدار امروز در جریان بازدید خبرنگاران؛ تداوم پروژه والمان خیابان بارون آواک را منوط بر اخذ مجوز از میراث فرهنگی استان عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان در تبریز، «مرتضی آبدار» امروز همراه با جمعی از اصحاب رسانه از پروژه عمرانی والمان و سازه قدیمی پدیدار شده به دنبال نشست بخشی از این پروژه، بازدید به عمل آوردند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان آذربایجانشرقی خاطرنشان کرد: بر اثر نشست قسمتی از خیابان بارون آواک طی عملیات عمرانی، بخشی از بقایای مدفون از یک سازه آجری پدیدار شد که بلافاصله به جهت عدم وجود مجوز حفاری دستور توقف عملیات از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان صادر شد.

وی ادامه داد: به دنبال توقف عملیات، کارشناسان میراث فرهنگی استان در محل حاضر شده و با بررسی بقایای حاضر که از یک طاق تشکیل یافته، مشخص شد که قدمت بقایای موجود که احتمالاً مربوط به زیرزمین بنایی مسکونی است، به اواخر دوران قاجار و اوایل پهلوی برمی گردد.

مدیرکل میراث فرهنگی استان با اشاره به این‌که اثر قابلیت نگه داری و حفاظت ندارد، ادامه داد: با توجه به اینکه ۹۰ درصد اثر حاضر، پیش از این به دنبال عملیاتی نظیر انشعابات فاضلابی و گاز رسانی به منطقه مورد نظر از بین رفته و تنها اثر باقی مانده طاق سردابه بنای مسکونی مذکور بوده، لذا قابلیت نگه داری و حفاظت ندارد.

آبدار در خاتمه با بیان اینکه تداوم عملیات عمرانی خیابان بارون آواک صرفاً با مجوز میراث فرهنگی مقدور خواهد بود، گفت: با توجه به احتمال پدیدار شدن آثاری از این دست در منطقه بارون آواک، لذا ادامه هرگونه عملیات می بایست تحت نظر میراث فرهنگی استان انجام گیرد.

همچنین «حسین اسماعیلی عتیق» مسؤول باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی استان در این بازدید با اشاره به اینکه بقایای پدیدار شده در این نشست برخلاف مطالب منتشر شده در شبکه های اجتماعی نشانی از شهر زیرزمینی تبریز ندارد، اظهار داشت: برخلاف مطالبی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده است، محل حاضر هیچ کدام از نشانه و مستندات مرتبط با شهر زیرزمینی را ندارد، چراکه اثر پدیدار شده متعلق به اواخر دوره قاجار و اوایل پهلوی است که قسمتی از سردابه خانه ای در آن دوران بوده است.

اسماعیلی افزود: آثار تاریخی به نسبت قدمت، مورد نگه داری و مرمت قرار می گیرند اما در خصوص بقایای موجود به علت اینکه اثر ارزش تاریخی نداشته و بخش های باقی آن طی زمان از بین رفته است، لذا ارزش تاریخی ندارد و اثری تاریخی محسوب نمی شود.

«بهرام آجرلو» دانشیار باستان‌شناسی دانشگاه هنر اسلامی تبریز نیز در این بازدید به قرار داشتن محدوده بافت تاریخی دارالسلطنه تبریز در حیطه شهرداری تاریخی منطقه هشت تبریز اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه حد جنوبی ارک علیشاه انتهای بافت تاریخی دارالسلطنه تبریز بوده است.

وی ادامه داد: محل حاضر در محله قدیمی بارون آواک جزئی از بافت تاریخی دارالسلطنه تبریز محسوب نمی شود و آثار معماری مدفون در اینجا که بیرون از حصار نجف قلی خان است به دوران میانی قاجار و مابعد آن تعلق دارند و البته آثار تاریخی محله بارون آواک مانند مدرسه تاریخی تومانیان و کلیسای تاریخی سرکیس مقدس تحت نظارت اداره کل استان آذربایجان شرقی در وضعیت مناسب و مطلوب قرار دارند و جای نگرانی نیست.

چاپ خبر