استاد حوزه و دانشگاه:
هیچکدام از بیانات امام رضا(ع) در خلأ مطرح نشد
رئیس دانشکده علوم و معارف اسلامی دانشگاه قرآن و حدیث گفت: هیچکدام از بیانات امام رضا(ع) در خلأ مطرح نشد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، حجت الاسلام «رسول رضوی» در سومین همایش علمی «سیره امام رضا(ع)؛ آموزه ها و کارکردها» که امروز(یکشنبه 23 تیرماه) در موسسه آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار شد، گفت: اگر بخواهیم درباره میراث امام رضا(ع) سخن بگوییم باید گزارشی از شرایط علمی آن دوره ارائه دهیم. بیانات ایشان در خلأ نبود بلکه ناظر به دیدگاه هایی است که در آن زمان وجود داشت.


رئیس دانشکده علوم و معارف اسلامی دانشگاه قرآن و حدیث افزود: مرکز علمی کوفه و بغداد و قم از مراکز علمی شیعه دوران این امام بودند که بغداد و قم با حمایت های امام به تقویت رسیدند.


وی تصریح کرد: منطقه شام و بغداد و همچنین خراسان بزرگ، درگاه های ورود فلسفه یونان به بلاد اسلامی به شمار می آیند. ورود فلسفه و علوم یونانی به جامعه اسلامی ابتدا از سمت خراسان وارد شده است.


حجت الاسلام «رضا برنجکار» نیز نقش اصلی ائمه در احیای دین، تبیین مبانی اعتقادی است، گفت: امام رضا(ع) ابتدا مطالب را نقد و سپس نظریه پردازی می کرد. این روش در زمان ائمه پیش از ایشان وجود نداشت.


رئیس انجمن کلام اسلامی حوزه علمیه فرصت بیان اصول حکمت شیعه در زمان امام علی(ع)، امام باقر(ع)، امام صادق(ع) و امام رضا(ع) را فراهم توصیف کرد و افزود: اگر بخواهیم به خداوند معرفت پیدا کنیم، باید به وحی نیز توجه داشته باشیم چرا که رسیدن به دین از راه غیروحی سبب نابودی و تباهی می شود.


وی تأکید کرد که با عقل می توانیم حقانیت امام را تشخیص بدهیم، هم عقل به وحی و هم وحی به عقل نیاز دارد.

چاپ خبر