استاد حوزه و دانشگاه:
دوران امام رضا (ع) خفقان‌ترین دوران ائمه بود
استاد حوزه و دانشگاه گفت: دوران امام رضا (ع) خفقان‌ترین دوران ائمه بود.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، حجت الاسلام «محمدعلی خادمی» در سومین همایش علمی «سیره امام رضا(ع)؛ آموزه ها و کارکردها» که امروز(یکشنبه 23 تیرماه) در موسسه آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار شد، گفت: از زمان امام علی(ع) تا امام سجاد(ع) روایت های فقهی کمی وجود دارد و اصل بر تثبیت شیعه و توحید و ولایت اهل بیت(ع) و مسائل عمومی بود.


استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه فقه دارای جایگاه خاصی است، افزود: بنده یک کتاب سه جلدی با عنوان «فقه الزهرا» مشاهده و مطالعه کردم اما تنهایی چیزی که در آن وجود نداشت، فقه حضرت زهرا(س) بود.


وی اظهار داشت که امام محمدباقر(ع) و امام صادق(ع) با توجه به شرایط زمانی و مکانی و آزادی که در دوران انتقال حکومت بنی امیه وجود داشت، توانستند روایت های فقهی فراوانی ثبت کنند و آن دوران را می توان دوران تبلور مسائل فقهی دانست.


خادمی ادامه داد: با تثبیت حکومت بنی عباس بار دیگر فضای سختی و شدت آغاز شد و روایت های فقهی نیز رو به افول رفتند. با این وجود امام موسی کاظم(ع) که چندین سال در حبس بود، بیش از 2 هزار روایت فقهی جمع آوری کرد.


وی خاطرنشان ساخت که در دوران امام رضا(ع) به دلیل شرایط و مشکلات دوران و ورود فرهنگ های بیگانه میان مردم، روایت های فقهی کمتری نسبت به دوران امام کاظم(ع) وجود داشته و کمتر از هزار روایت از آن دوران داریم.


این پژوهشگر، دوران پس از امام رضا(ع) را شدیدتر توصیف کرد و گفت: دوران امام موسی بن جعفر(ع) و امام رضا(ع) از خفقان‌ترین و سخت ترین دوران ها برای ائمه بوده و اکثر روایت هایی که از این امامین و امام های بعد از آنها صادر شده، چه بسا تقیه بوده است.


وی تأکید کرد که این مساله سبب شده تا مسئولیت فقیه برای تبیین احکام و استخراج احکام از روایت ها بسیار سخت شود. 

چاپ خبر