عضو هیأت علمی دانشگاه تهران:
روشن کردن فهم غلط از حدیث از اقدامات امام رضا(ع) بود
عضو هیأت علمی دانشگاه تهران گفت: روشن کردن فهم غلط از حدیث از اقدامات امام رضا(ع) بود.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، حجت الاسلام «محمد علی مهدوی راد» در سومین همایش علمی «سیره امام رضا(ع)؛ آموزه ها و کارکردها» که امروز(یکشنبه 23 تیرماه) در موسسه آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار شد، گفت: فقه پس از پیامبر اکرم(ص) با تحولاتی روبرو شد که عالمان اهل سنت برای فقه و دین شناسی پس از پیامبر دو عنوان مکتب اجتهاد و نص را بکار بردند.


عضو هیأت علمی دانشگاه تهران افزود: آنها لیدر مکتب اجتهاد را خلیفه دوم و لیدر مکتب نص را امام علی(ع) قلمداد می کنند و اعتقاد دارند که وزنه اولیه سنگینتر است.


وی تصریح کرد: آیت الله مرحوم عبدالهادی فضلی در کتاب «تاریخ التشیع الاسلامی» گفته است که پس از پیامبر دو مکتب وجود داشت که هر دوی آنها اجتهاد بود که امام علی(ع) و شیعیان در چارچوب نص اجتهاد می کردند.


مهدوی راد اظهار داشت: جریان اهل بیت(ع) بر خلاف جریان دیگر بر اساس نص قرآن استوار است. اجتهادی که بر اساس اجتهاد شخصی و سوء استفاده باشد مورد نکوهش ائمه(ع) قرار دارد.


وی ادامه داد: در مساله حجیت ظاهر قرآن نیز جریان روایات مجعول و ساختگی در برابر حقیقت آن دوران وجود دارد. در قرآن یک راهبردی وجود دارد که برای آینده امت اسلام دو دایره اهل بیت(ع) و بنی امیه کشیده که آیه تطهیر برای اهل بیت(ع) است.


عضو هیأت علمی دانشگاه تهران افزود: جریانی که تأکید می کند در کنار قرآن باید یک مفسر امین باشد که اهل بیت(ع) هستند از خود قرآن شروع شده و تا سنت پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) ادامه یافته است.


وی خاطرنشان ساخت: اختلاف الحدیث در منابع از مسائلی که امام رضا(ع) بیش از سایر ائمه با آن روبرو بوده است. روایت های بسیار گویا و قابل توجهی از امام رضا در این باره وجود دارد.


مهدوی راد تأکید کرد که روشن کردن فهم غلط در بستر فهم حدیث برای رفع تعارض و اختلاف از کارهایی است که امام رضا(ع) انجام داده اند.

چاپ خبر