عضو هیئت علمی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه قم:
حوزه و دانشگاه در زمینه تدوین مجموعه سیره اهل بیت (ع) کم کاری کرده‌اند
تقی فر گفت: حوزه و دانشگاه در زمینه تدوین مجموعه سیره اهل بیت (ع) کم کاری کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، حجت الاسلام «ولی  الله نقی فر» در سومین همایش علمی «سیره امام رضا(ع)؛ آموزه ها و کارکردها» که امروز(یکشنبه 23 تیرماه) در موسسه آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار شد، گفت: ما در زمینه سیره ائمه اطهار(ع) کم کاری های فراوانی داشته و نتوانستیم یک مجموعه کاملی از سیره را تولید کنیم.


عضو هیئت علمی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه قم افزود: مجامع علمی ما اعم از حوزه و دانشگاه در این زمینه کم کاری کرده اند و معلوم نیست در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری چه می گذرد که نتوانسته ایم به این هدف دست یابیم.


وی تأکید کرد که من بیش از 20 سال است که در حوزه علمیه نسبت به این مساله بسیار مهم تذکر می دهم اما متاسفانه توجهی مطلوبی صورت نمی گیرد.


نقی فر اظهار داشت: آستان قدس با این نگاه درست علمی و گروه های علمی که دارد باید یک سیره را تدوین کند. اهل تسنن در مقوله های خود از ما جلوتر هستند و ما در این زمینه از آنها عقب هستیم.


وی با اشاره به تاسف آور بودن عدم وجود یک موسوعه علمی قابل قبول ادامه داد: کسانی در رشته های علوم انسانی مختلف مشغول به فعالیت هستند از رشته های خود به این سیره بنگرند.این استاد حوزه و دانشگاه از اهل بیت(ع) به عنوان قرآن مجسم یاد کرد و گفت: اجمال اندیشه های اهل بیت(ع) در قرآن وجود دارد و باید این نگاه را استخراج کنیم.


وی به اهمیت روایت های سلسله الذهب اشاره کرد افزود: نیمی از روایت های سلسله الذهب به حضرت محمد مصطفی(ص) متصل می شود و این مساله به تجلیل جدی نیاز دارد و باید ببینیم چرا ایشان چنین اصراری برای متصل کردن بیان خود به پیامب(ص) دارد.


نقی فر در بخش پایانی سخنان خود گفت: علمای اهل تسنن اهتمام فراوانی به روایت های سلسله الذهب دارند و حتی می گویند اگر این روایت ها برای فرد دیوانه قرائت شود، عاقل خواهند شد.

چاپ خبر