تبلور علمی بین المللی اهل بیت(ع) در زمان امام رضا (ع) رخ داد
آیت الله ری شهری گفت: تبلور علمی بین المللی اهل بیت (ع) در زمان امام رضا (ع) رخ داد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، آیت الله «محمد محمدی ری شهری» در سومین همایش علمی «سیره امام رضا(ع)؛ آموزه ها و کارکردها» که امروز(یکشنبه 23 تیرماه) در موسسه آموزش عالی امام خمینی(ره) برگزار شد، گفت: مساله ای که برای جهانیان به ویژه حوزه های علمیه قابل توجه است، تلاش امام رضا(ع) برای مرجعیت علمی اهل بیت(ع) به شمار می آید.


تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) تلاش های امام رضا برای تثبیت مرجعیت علمی اهل بیت(ع) را بسیار مهم توصیف کرد و افزود: راز اینکه امام صادق(ع) پیش از تولد امام رضا(ع) ایشان را عالم خاندان رسالت لقب داد، اینست که تبلور علمی بین المللی اهل بیت(ع) در زمان این امام بوده است و این حرکت به زمینه سازی برای حکومت جهانی اسلام به رهبری خاندان رسالت منتهی می شود.


وی درباره دلایل سخن امام مبنی بر اینکه اگر مردم زیبایی سخن ما را بشنوند جذب مکتب ما می شوند، تصریح کرد: امام به جای اینکه از قرآن یاد کند از سخن اهل بیت(ع) دعوت کرده است. گرچه اهل بیت(ع) از قرآن جدا نیست اما مساله مهم اینست که کتاب قرآن یک کتاب صامت است اما اهل بیت(ع) قرآن ناطق هستند.


ری شهری اظهار داشت: سخن و محاسن کلام اهل بیت(ع) همان سخن و محاسن قرآن است ولی این محاسن تنها در صورتی فهمیده می شود که از راه اهل بیت(ع) منتقل شوند. مهمترین تفسیر، تفسیری است که بر اساس شیوه اهل بیت(ع) باشد.


وی درباره کتاب پرتویی از تفسیر اهل بیت(ع) گفت: این کتاب تفسیر از گام های بسیار مهم برای تثبیت مرجعیت اهل بیت(ع) به شمار آمده و امیدواریم بتواند در این زمینه نتایج بسیار خوبی به همراه داشته باشد.

چاپ خبر