معاون استاندار خراسان‌جنوبی:
کاهش مصرف ۲۳۰ میلیون مترمکعبی آب در خراسان جنوبی هدفگذاری شد
میرجعفریان از کاهش مصرف ۲۳۰ میلیون مترمکعبی آب برای استان خراسان جنوبی هدفگذاری شده، گفت: باید سهم هر دستگاه اجرایی در این مدیریت منابع آبی مشخص شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری شبستان از بیرجند، «سید کمال الدین میرجعفریان» امروز (30 خرداد) در جلسه شورای حفاظت از منابع آب و کارگروه سازگاری با کم آبی در استان اظهار کرد: در سطح کشور همه استان ها با کم آبی مواجه هستند و با تشکیل این کارگروه کار کارشناسی و برنامه ای برای دستگاه های زیربط تدوین شده است.

 

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی با بیان اینکه موضوع کم آبی مسئله‌ای حیاتی است و باید مردم نیز همکاری کنند، گفت: مدیران و مسئولان دستگاه های اجرایی باید در مدیریت منابع آبی تلاش کنند.

 

میرجعفریان با اشاره به اینکه در استان خراسان جنوبی برای مدیریت منابع آبی با محوریت شرکت آب و منطقه ای و همکاری دستگاه های اجرایی از جمله جهادکشاورزی و آب و فاضلاب و صنایع در شورای عالی مدیریت آب هدف‌گذاری‌های برای استان‌ها انجام شده است، گفت: باید شرکت آب و منطقه ای استان سهم هر دستگاه در مدیریت منابع آب را تعیین کند و مدیران گزینه های جایگزینی برای صرفه جویی در مصرف آب ارائه دهند ضمن اینکه هیچ خدشه ای به صنعت، کشاورزی وارد نشود.

 

وی ادامه داد: باید با تغییر الگوی کشت و استفاده از سیستم های نوین آبیاری های و همچنین استفاده زا تکنولوژی از پرت آب در بخش کشاورزی و صنایع جلوگیری شود.

 

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی با تاکید بر اینکه کاهش مصرف 230 میلیون مترمکعب آب برای استان در برنامه کوتاه مدت و بلندمدت هدف گذاری شده است که باید سهم هر دستگاه در این مدیریت منابع آبی مشخص شود، عنوان کرد: دستگاه های اجرایی می توانند در قالب سازگاری با کم آبی از مجوزهای کمیسیون ماده 23 برای تأمین اعتبار پروژه‌ها استفاده کنند.

 

میرجعفریان بیان داشت: برنامه‌های دستگاه‌های ذی ربط در زمینه حفاظت از منابع آب و سازگاری با کم‌آبی باید یک برنامه تلفیقی باشد و به صورت یک طرح جامع و کلان ارائه شود.

 

وی با اشاره به اینکه افزایش قیمت تعرفه آب در بخش‌های مختلف برای کاهش مصرف آب راهکار مناسبی نیست، گفت: صرف افزایش تعرفه‌ها تآثیر چندانی در مصرف آب و بازدارندگی در استفاده بیش از نیاز ندارد همانطور که در مورد بنزین مشاهده شد که با افزایش قیمت اصلاح چندانی در میزان مصرف عموم جامعه انجام نشد.

چاپ خبر