بمب های خوشه ای انگلیس روی خانه های یمنی
بمب خوشهای BL-۷۵۵ برای استفاده جنگندههای «تورنادوی» ساخت بریتانیا طراحی شده است که نیروی هوایی عربستان سعودی از آنها در حملات هوایی خود به یمن استفاده میکند.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از المسیره، در حالیکه پیشتر گزارش‌هایی مبنی بر کشف بمب ‌های خوشه ای ساخت آمریکا و برزیل منتشر شده بود، سازمان عفو بین الملل در جدیدترین گزارش خود به افشای اسناد استفاده وسیع سعودی ‌ها از این جنگ افزارهای غیرمتعارف و نقش بریتانیا در تامین آن پرداخته است.

 

بمب خوشه ای BL-755 برای استفاده جنگندههای «تورنادوی» ساخت بریتانیا طراحی شده است که نیروی هوایی عربستان سعودی از آنها در حملات هوایی خود به یمن استفاده میکند.

 

این سلاح در دهه 1970 میلادی در یک کارخانه اسلحه سازی به نام «Hunting Engineering» در منطقه «بدفوردشایر» در شرق انگلیس ساخته شد. بی.ال-755 بمب 1000 پوندی (450 کیلوگرمی) تشکیل شده از 21 خوشه 7 تایی و در مجموعه شامل 147 بمب کوچک است که در صورت انفجار منطقه گستردهای را تحت الشعاع قرار میدهند.

 

این بمبهای خوشهای البته اغلب اوقات پس از شلیک منفجر نمیشوند و بعدها هنگامی که غیر نظامیان بیگناه به آنها نزدیک شده و سعی در برداشتن آنها دارند، بسیاری را به کشتن میدهند.

چاپ خبر