سفیر دانمارک در نشست هفته فرهنگی نوردیک
تعاملات فرهنگی با ایران یک طرفه نیست
دنی عنان با بیان این که تعاملات فرهنگی بین ایران و کشورهای نوردیک دو طرفه است، گفت: هفته فیلم اروپایی در ایران بر مبنای تعامل شکل گرفت.

به گزارش خبرنگارفرهنگی خبرگزاری شبستان، نشست رسانه ای هفته فرهنگی کشورهای نوردیک  با حضور سفرای  کشورهای فنلاند، نروژ، دانمارک و سوئد  و مجید رجبی معمار ، رییس خانه هنرمندان پیش از ظهر امروز یکشنبه ۲۶ خرداد در خانه هنرمندان برگزار شد.


 در این نشست «دنی عنان»  درباره حضور دانمارک در هفته فرهنگی نوردیک گفت: نمایشگاهی از چیدمان و طراحی مبلمان داریم که آثار طراحان مشهور جهانی مانند «آرنه یاکوبسن» و «پل هنینگسن» در آن  به نمایش در می آید؛ در واقع این نمایشگاه به معنای معرفی آثار تجاری نیست، بلکه چیدمان هنری است.

 

سفیر دانمارک درباره نمایش فیلم های دانمارکی با موضوع کودک در هفته فرهنگی نوردیک توضیح داد: در این هفته  دو فیلم دانمارکی «دختر جادوگر» که برگرفته از کتاب بچه های جادوگر است و فیلم« موفقیت بزرگ» به کارگردانی کسپراسقپ اسکولا که به زندگی بیارکه اینگلس آرشیتکت مشهور دانمارکی می پردازد اکران می شود.

 

دنی عنان با اشاره به اینکه نمایشگاه «رد پای شمال »یکی از کارهای فرهنگی در حال انجام در ایران است،گفت:  در واقع هفته فیلم کشورهای اروپایی نیز در ایران برگزار شد و کشورهایی در آن شرکت کردند. هنرمندان و موسیقی دانان دانمارکی در برنامه های فرهنگی در ایران شرکت می کنند و از طرفی هنرمندان ایرانی نیز در این کشور به اجرای برنامه می پردازند.

 

سفیر دانمارک درباره ارایه طراحی های مبلمان این کشور به عنوان بخشی از فرهنگ هنری این کشور در خانه هنرمندان گفت: طراحی دانمارکی طراحی صنعتی است و می شود گفت مبلمان بخشی از طراحی است و قرار شد در این نمایشگاه به عنوان چیدمان گنجانده شود.

وی درباره دو سویه بودن تعاملات فرهنگی بین ایران و کشورهای نوردیک گفت: تبادلات فرهنگی بین ما و ایران دو طرفه است و یک طرفه نیست. ما فستیوال فیلم ایرانی در دانمارک را داشتیم و دانمارکی ها از فیلم فروشنده اصغر فرهادی استقبال کردند. 

 

نمایشگاه «رد پای شمال، روزهای شمالی در تهران» در 5 روز با تمرکز بر هنر، سینما و ادبیات کشورهای دانمارک، فنلاند، سوئد و نروژ در خانه هنرمندان برگزار می شود.


 

چاپ خبر