عربستان به دنبال ایجاد تنش میان ایران و قطر
قطر که این روزها احتمال امضای معاهده عدم تجاوز با ایران را دارد حالا از سوی عربستان مورد حمایت قرار می گیرد.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری شبستان، قطر که چند سالی است با عربستان دچار تنش شده حالا در جایی قرار گرفته که عربستان می خواهد این کشور را در مقابل ایران قرار دهد.

 

در این رابطه، وزارت خارجه قطر که پیشتر گفته بود برای شرکت در دو اجلاس اضطراری سران کشورهای عربی در مکه دعوت نشده است، اکنون از عربستان سعودی دعوتنامه رسمی دریافت کرده است.

 

طبق ترجمه ایسنا از سایت شبکه روسیا الیوم، وزارت خارجه قطر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان در پیامی کتبی از تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر برای شرکت در نشست اضطراری شورای همکاری خلیج‌ فارس و نشست اتحادیه عرب در مکه دعوت کرد.

 

این نشست قرار است که ۳۰ مه در شهر مکه برگزار شود.

 

طبق این گزارش، محمد بن عبد الرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر نامه بن سلمان را در جریان دیدار با عبد اللطیف بن راشد الزیانی، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس در دوحه دریافت کرده است.

 

این نشست که برای متهم کردن ایران در خصوص انفجار فجیره صورت می گیرد به گمان عربستان زمان مناسبی است تا قطر را با ایران دچار تنش کند.

 

اما از سوی مقابل، ایران در حال امضای معاهده عدم تجاوز با قطر، کویت و عمان است.

 

در این خصوص، «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران راهی قطر، عمان و کویت شده تا در این رابطه با هم به تفاهم برسند.

 

گفتنی است، آمریکا تلاش دارد کشورهای حوزه خلیج فارس را با خود در مقابل ایران همراه سازد اما قطر، کویت و عمان تا کنون با واشنگتن در این باره همراه نشده اند./

چاپ خبر