گام بلند «مساجد مراکش» در اجرای طرح «مبارزه با بی سوادی»
مساجد در مراکش به منظور باسواد کردن سه میلیون جوان با وزارت اوقاف و امور اسلامی این کشور برای مقابله با بی سوادی همکاری کردند.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از مصر العربیة، «احمد التوفیق» وزیر اوقاف و امور اسلامی مراکش دردر اظهاراتی اعلام کرد: مساجد مراکش در ریشه کنی بی سودای نزدیک به سه میلیون جوان از سال 2000 میلادی همکاری داشته اند، یعنی از زمانی که برنامه ملی مقابله با بی سودای در این کشور اجرایی شد.

التوفیق افزود: برنامه ریشه کنی بی سودان هر روز دو بار در شبکه محمد ششم که یکی از شبکه های پربیننده است و از شبکه الکترونیکی وزارت اوقاف پخش می شود.

وی ادامه داد: هدف از این برنامه باسواد کردن نزدیک به چهار میلیون و 500 نفر تا اوایل سال 2021 میلادی است.

وزیر اوقاف و امور اسلامی مراکش گفت: 300 هزار نفر خود را در دوره کنونی ثبت نام کرده اند.

ریشه کنی بی سودای برای  32 درصد از ساکنان این کشور از جمله بانوان که سنشان بیش از 10 سال است، موثر خواهد بود.

احمد التوفیق این اظهارات را هنگام همراهی «محمد ششم» پادشاه مراکش در دار البیضاء برای اعطای جوایز برترین دانش آموزان در این برنامه  ایراد کرد.

گفتنی است، اسلام در نیمه دوم قرن اول هجری وارد این کشور شد، برهمین اساس امروز 98 درصد از جمعیت 32 میلیونی مراکش را مسلمانان تشکیل می دهند. 50 درصد از جمعیت مراکش بی سواد هستند که زنان سهم بیشتری نسبت به مردان در این میانگین دارند؛ به همین دلیل مسئولان مراکش از سال 2000 میلادی برنامه ریشه کنی بی سوادی را اجرایی کردند.

چاپ خبر