«آئین ها و موسیقی رمضان» در گفتگو با محسن شریفیان
«دُم دُم سحری» می تواند جاذبه گردشگری ماه رمضان بوشهر باشد
پژوهشگر موسیقی با بیان این که «دُم دُم سحری» در بوشهر سال به سال کمرنگ تر می شود، ازمسئولان خواست از آیین مذهبی حمایت کنند.

«محسن شریفیان» درباره آئین «دُم دُم سحری» که در ایام ماه مبارک  رمضان در بوشهر اجرا می شود به خبرنگار فرهنگی خبرگزاری شبستان توضیح داد: مراسم «دُم دُم سحری» همزمان با ایام ماه مبارک رمضان هر شب قبل از سحر  با خواندن اشعار دعاگونه و نواختن دمام در بوشهر اجرا می شود. «دم دم»، صوتی است که با کوبش بر دمام پدید می‌آید و با این بیت «خداوندا تو ستاری همه خوابند تو بیداری/ به حق لا اله الا الله همه عالم نگه داری» همراه می‌شود.

 

این پژوهشگر موسیقی با اشاره به سابقه تاریخی مراسم «دُم دُم سحری» اظهار کرد:  این مراسم مذهبی  به آئین های پیش از اسلام برمی گردد و توسط شخصی که از بحرین آمده است در بوشهر اجرا می شده است ولی آن چیزی که درباره آئین های که از قبل وجود داشته است مهم است این است که باید بیشتر مورد توجه و حمایت قرار گیرند، نباید بگذاریم این آئین ها سال به سال کمرنگ تر شوند .

 

سرپرست گروه موسقی «لیان» تصریح کرد:  آئین «دُم دُم سحری» همانند «نقاره زنی» که در بارگاه امام رضا(ع) نواخته می شود است، «دم سحری» از دق الباب کردن  درها می آید و در خیلی از مناطق ایران هم اجرا می شود، در بوشهر  یک نفر با ساز «دمام»  و آواز خواندن این مراسم را به جا می آورد ؛ خاندان های «دم سحری» در بوشهر معروف هستند.

 

محسن شریفیان با بیان اینکه  آئین «دُم دُم سحری» در بندر بوشهر می تواند به عنوان یک جاذبه توریستی مورد توجه قرار گیرد، گفت: آئین هایی مثل «دُم دُم سحری» باید توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد توجه و حمایت قرار گیرند و باید اجرا کنندگان این آئین مورد تجلیل واقع شوند؛ البته مردم در روز عید فطر از اینها تجلیل می کنند و به آنها عیدی می دهند اما باید این تجلیل به شکل رسمی و توسط نهادهای مرتبط صورت بگیرد  تا این آئین سال به سال کمرنگ تر نشود.

چاپ خبر