موزه‌ها، دانشگاه‌هایی بزرگ هستند/ وجود ۵ هزار اثر تاریخی در ایلام
آئین بزرگداشت و تقدیر از حافظان میراث فرهنگی استان ایلام با حضور معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری ایلام در محل سالنامه هتل زاگرس برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری شبستان از ایلام، معاون سیاسی و امنیتی استاندار ایلام، در این مراسم، بابیان اینکه آموزه‌های تاریخی همگان را به مطالعه تاریخ دعوت می‌کند، اظهار کرد: هر کشوری تاریخ نخواند محکوم‌به تکرار آن است و عبرت نگرفتن از تاریخ، موجب تکرار آن می‌شود.

 

«محمد نوذری»، بابیان اینکه در تمام موزه‌های دنیا آثار تاریخی از ایران به چشم می‌خورد، افزود: ملت ایران با تمدن ۷ هزارساله دارای آثار ماندگار تاریخی و باستانی است که نسل امروز باید از این هویت دیرینه بیش از گذشته آگاه و موزه‌ها یکی از مؤثرترین راه‌ها برای این امر است.

 

وی، با اشاره به اینکه موزه و توسعه آن حقیقتاً یک نوع درس دانشگاهی است، یادآور شد: میراث ما هم میراث گذشتگان هست هم میراث ۸ سال دفاع مقدس و تاریخ خواهد نوشت که مردم ایلام از مرزهای خود دفاع کردند و هر اثر تاریخی در دل خود پیام‌هایی برای نسل امروز و آینده دارد.

 

معاون سیاسی و امنیتی استاندار ایلام، بابیان اینکه دولت تدبیر و امید تأکید به اقتصاد گردشگری دارد، گفت: به ازای هر ۲۵ گردشگر یک شغل ایجاد می‌شود و توجه به اقتصاد گردشگری می‌تواند هم اشتغال‌زا و هم درآمدزا باشد و درآمد موزه‌ها به خود موزه‌ها اختصاص خواهد یافت.

 

نوذری، در پایان خاطرنشان کرد: ما باید حافظ میراث فرهنگی گذشتگان و فرهنگ و ایثار حال ملت ایران اسلامی به‌ویژه دوران دفاع مقدس باشیم و با توسعه موزه‌ها آن را به نسل‌های آینده انتقال دهیم.

 

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع‌دستی و گردشگری استان ایلام، بابیان شهرستان ۲۵۰ هزارنفری ایلام با بیش ۵ هزار آثار تاریخی فاقد موزه باستان‌شناسی است، گفت: استان ایلام تنها دارای یک موزه باستان‌شناسی در شهرستان دره شهر هست.

 

گفتنی است، در پایان این‌ مراسم از محافظان میراث فرهنگی استان تقدیر شد.

چاپ خبر