شبستان بررسی می کند
ولع واشنگتن برای مذاکره با تهران
شواهد سیاسی نشان می دهد که واشنگتن برای مذاکره با ایران تمام تلاش خود را به کار گرفته و در این راه به نظر می رسد از مواضع خود عقب نشینی کرده است.

خبرگزاری شبستان-گروه سیاست خارجی، پریسا رهنما: ترامپ دم از مذاکره جدید بر سر برجام می زند و ایران می گوید اهل مذاکره است اما به زور پای میز مذاکره نمی رود.

 

این اظهارات کمی بوی مذاکره می دهد. به نظر می رسد اگر آمریکا از مواضع خود کوتاه بیاید میز مذاکره میان تهران و واشنگتن چیده خواهد شد.

 

ترامپ تنها یک سال تا ۲۰۲۰ زمان دارد و باید وعده انتخاباتی اش در خصوص ایران را به ثمر برساند. در این مدت کم او یا باید با ایران بجنگد یا تهران را پای میز مذاکره بکشاند. در زمینه جنگ شواهد نشان دهنده شکست استراتژی های اوست.

 

واشنگتن از سویی بهانه هایی برای شروع جنگ از سوی ایران می تراشد اما طرح های آمریکا در این زمینه تکراری شده و این سناریو برای همه جهان آشناست. پس به نظر می رسد که در این زمینه نتواند راه به جایی ببرد.

 

می ماند تلاش برای مذاکره. مذاکره تهران و واشنگتن از نظر ترامپ بر سر امضای برجام جدید خواهد بود که از جمله مواد اصلی تفاهمنامه میانی مسائل موشکی ایران خواهد بود.

 

اما تهران با این تئوری کاملا مخالف است. پای میز مذاکره نمی رود مگر اینکه امتیازاتی دریافت کند. بحث در مورد مسائل دفاعی اش را هم نمی پذیرد پس راهی به جز کوتاه آمدن از مواضع از سوی ترامپ باقی نمی ماند.

 

حالا شواهد سیاسی نشان دهنده این است که رئیس جمهوری آمریکا کم کم از مواضع مذاکره خود کوتاه می آید و می کوشد تا تهران را برای نشاندن پای میز مذاکره راضی کند.

 

در این رابطه، او دست به دامان کشورهای میانجی شده است. ابتدا پای عراق به میان آمد.

 

چندی پیش نخست وزیر عراق از عاقبت خیر تنش های ایران و آمریکا خبر داد. «عادل عبدالمهدی» که یکی از نزدیکترین مقامات به ایران و آمریکاست اعلام کرد که در گفت و گو با مقامات دو کشور به این نتیجه رسیده که تنش های میان ایران و آمریکا ختم به خیر می شود.

 

حالا هم نوبت به عمان رسیده است. مسقط که در طول ۴۰ سال گذشته به کشور میانجی بین ایران و آمریکا لقب یافته تا جایی که یک دور مذاکرات هسته ای بین دو طرف را میزبانی کرد حالا به میان آمده است.

 

روز گذشته «یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان در سفری کوتاه به تهران آمد و با «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان در محل VIP فرودگاه دیدار و مذاکره کرد.

 

روابط ایران و عمان چنان خوب است که نیازی به دیدار در فرودگاه ندارد و وزیر خارجه این کشور می توانست برای دیدار با مقامات ایرانی یک روز کامل را به سفرش به تهران اختصاص دهد. پس نحوه سفر او به تهران نشان می دهد که بن علوی حامل پیامی است.

 

چند و چون این پیام هنوز اعلام نشده و هنوز مقامی از سوی ایران، عمان و آمریکا در این خصوص صحبتی به میان نیاورده است. اما با توجه به اینکه در ۴۰ سال گذشته مسقط همواره پیام هایی را از سوی واشنگتن به ایران رسانده این بار هم دور از ذهن نیست که بن علوی حامل پیام مذاکره از سوی آمریکا باشد.

 

در نهایت با کمی صبر می توان از چند و چون این پیام یا نتیجه تنش های ایران و آمریکا خبر دار شد زیرا ترامپ تنها ۹ ماه دیگر می تواند تنش خود با ایران را به نتیجه برساند و این مدت در سیاست زمان زیادی محسوب نمی شود./

 

چاپ خبر