سفر به «مسجد آبی» ۴۰۰ ساله استانبول
اولین و تنها مسجد شش مناره ای با معماری عثمانی به نام «مسجد آبی» که در استانبول واقع شده است تحت جامع ترین بازسازی در تاریخ ۴۰۰ ساله خود قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از «آناتولی»،اولین و تنها مسجد شش مناره ای با معماری عثمانی به نام «مسجد آبی» که در استانبول واقع شده است تحت جامع ترین بازسازی در تاریخ 400 ساله خود قرار گرفته است.

این مسجد به دستور سلطان احمد اول عثمانی به دست معمار « Sedefkar Mehmet Aga» ساخته شد و در سال 1617 به عنوان مکانی برای عبادت نمازگزاران،افتتاح شد.

این مسجد در موزه «ایاصوفیه» که در آن زمان به عنوان یک کلیسا از آن استفاده می شود ساخته شد.

«مورسل ساری»،یکی از مقامات رسمی اداره بنیادهای ترکیه به خبرگزاری آناتولی گفت که جامع ترین بازسازی و ترمیم مسجد آب در استانبول روز 6 جولای سال 2017 میلادی آغاز شد.

ستون های فولادی 43 متری از زمین تا گنبد این مسجد برای بازسازی آن نصب شده اند.

ساری می گوید که مشکلات جدی هم در فرآیند بازسازی این مسجد وجود دارد. بازسازی مسجد آبی کار بسیار مهمی است چون نباید در عبادت نمازگزاران و بازدیدکنندگان اختلالی به وجود بیاید.

مسجد آبی که گردشگران بسیاری را با کاشی های زیبایش جذب کرده است دارای 21 هزار و 43 کاشی در بیش از 50 طرح مختلف است که در اواخر قرن 15 و اوایل قرن 16 تهیه شده است.

به گفته ساری،50 طرح مختلف در این کاشی ها وجود دارد.از آنجا که رنگ غالب دیوارهای داخلی،آبی است به آن «مسجد آبی» گفته می شود.

نقاشی ها روی دیوار داخلی گنبد اصلی که 43 متر ارتفاع دارد با کارشناسان بازسازی کننده صیقل داده می شوند و نقاضی های اصلی تمیز و احیا می شوند.

دروازه های 400 ساله مسجد هم در کارگاهی که در حیات مسجد ساخته شده است،ترمیم می شود.

در میانه این بازسازی ها ،نمازگزاران به ادای نمازهای روزانه خود در این مسجد که هر روز پذیرای 30 هزار گردشگر است،ادامه می دهند.

 

چاپ خبر